2008 júliusában, néhány hónappal az elnökválasztás előtt a Vogue havilap olasz változata olyan számot adott ki, amely azóta fogalommá vált: csak fekete bőrű modellek szerepeltek benne. Ekkor született a Black is The New Black kifejezés, amely azt fejezi ki, hogy "a fekete az új divatszín".
"Ám még e Vogue-szám hirdetéseiben is minden modell fehér maradt: a hirdetők részéről semmi sem változott, ők a vevők figyelmét akarják felkelteni és feltételezik, hogy azok fehérek" - hangsúlyozza Jamie Amber, egy New York-i hirdetési ügynökség kreatív igazgatója.
Barack Obama amerikai elnök tavalyi novemberi megválasztásakor még lényegesen népszerűbb volt feleségénél, mára viszont megfordult a kocka, már Michelle Obamáról van több embernek kedvező véleménye - írta az USA Today. A USA Today/Gallup friss felmérése szerint az elnök támogatottsági mutatója jelenleg 55 százalékos, a first lady viszont az amerikaiak 61 százaléka körében népszerű. A kutatók rámutattak: azzal párhuzamosan, hogy Barack Obama népszerűsége visszaesett, Michelle Obamáról egy sor pozitív értékelés látott napvilágot az utóbbi egy évben. A first lady művelt, érzékeny és gyakorlatias nő képét alakította ki magáról, nem fekete nőként, hanem nőként viselkedik; ehhez a képhez járult hozzá például az, hogy támogatja az egészséges étkezést, vagy ahogy gondoskodik családjáról, két lányáról - idézett a lap egy jellemző véleményt, amely szerint az elnök felesége által felmutatott értékeket mindenki osztja. Kiknél van a washingtoni hatalom? Itt a lista |
A legutóbbi New York-i divathéten, szeptemberben csak egyetlen, afrikai divattervezőkből álló csoport vitt "fekete" jellegzetességet kollekcióiba, és a fekete bőrű modellek száma ugyanolyan elenyésző volt, mint máskor - pedig olyan közegről volt szó, amely már a 70-es évek óta az "afro" szépséget hirdeti.
"Az előítéletek kétségkívül teret vesztenek és nagyon büszkék vagyunk egy ilyen elnök megválasztására, de Amerika továbbra is erősen rasszista ország marad" - vélekedik Nancy Foner asszony, a CUNY New York-i állami egyetem szociológiaprofesszora. "Idén nem nőtt számottevően a fekete diákok száma, ugyanis már azelőtt javult a számarányuk, hogy Obama a Fehér Házba érkezett volna - jelentős különbség az 1980-as évekhez képest mutatkozik".
Az Ebony, az Egyesült Államok legrégibb, 1945-ben alapított fekete magazinja, amely másfél millió példányban jelenik meg, minden decemberben közli a 150 legbefolyásosabb fekete bőrű személyiség listáját. Harriette Cole főszerkesztőnő nem kívánja előre elárulni, mi változik az előző évekhez képest az idei listán, amely eddig főként sportolók, színészek és híres énekesek nevét tartalmazta - bár megtalálható volt rajta a demokrata párti Donna Brazile politológus vagy több médiaszemélyiség is, mint amilyen például Oprah Winfrey.
"Nem hiszem, hogy másként néznének rám, amióta az ország elnöke fekete bőrű" - vélekedik Douglas Davis 33 éves reklámgrafikus. "Mindig a művészeti kiválóságra törekedtem, mindig saját tehetségemnek köszönhettem sikereimet és sohasem gondoltam, hogy bőrszínem hátrányt jelentene. Úgy gondolom, Obama azt a meggyőződést tette általánossá, hogy az embert a teljesítményétől függően elismerhetik a legkiválóbbnak is, akármilyen színű a bőre."
Rekordhiány az USA-ban
Obama most nem is mehetne az elnökségért
Amerikai ipar: kellemes meglepetés újra
Eltűnik az Északi-sark, de ki fizeti majd?
MTI, Privátbankár