Novemberben a fogyasztói árak 4,3 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Jelentős mértékben drágultak az üzemanyagok, míg a tartós fogyasztási cikkekért továbbra is kevesebbet kellett fizetni és az átlagosnál kevésbé drágultak a szolgáltatások is.
Londoni felzárkózó piaci elemzők egyöntetű előrejelzései szerint novemberben 4 százalék fölé gyorsuló éves összevetésű inflációt valószínűsítettek Magyarországon, elsősorban a forintgyengülés átszűrődő hatásai és a jövedéki adók emelése miatt. Az elemzők prognózisával ellentétben azonban a forint gyengülése nem gyakorolt nagy felhajtóerőt az inflációra, helyette az élelmiszerárak mutattak jelentős növekedést.
Októberben a fogyasztói árak 3,9 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Az októberi áremelkedés oka elsősorban a jövedéki adóemelések és az üzemanyagárak nagy mértékű változása volt, valamint a háztartási energia ára is átlag felett növekedett.
Forrás: KSH/Privátbankár
Idén októberhez viszonyítva a fogyasztói árak 0,7 százalékkal növekedtek. Ezen belül az élelmiszerek 1,2 százalékkal drágultak. Növekedett a sertészsiradék (6,8%), az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – (6,5%), a sertéshús (2,3%), a tej (1,9%), a baromfihús (1,8%), valamint a kávé és a csokoládé, kakaó (1,3-1,3%) ára. Árcsökkenés volt megfigyelhető a liszt (2,2%) esetében.
A jövedéki adó emelése dobta meg az inflációt
A főcsoportok közül az egyéb cikkek drágultak a legnagyobb mértékben, 1,5 százalékkal, ezen belül a járműüzemanyagok ára 3,4 százalékkal nőtt, részben a gázolaj jövedéki adójának november 1-jei emelésének hatására. Az átlagosnál nagyobb mértékben emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára is (1,2%), amihez szintén hozzájárult a jövedéki adó november 1-jei emelése. A ruházkodási cikkek árai az átlaggal megegyezően növekedtek (0,7%), míg a háztartási energia átlag alatt drágult (0,5%). Kismértékű árcsökkenés következett be a szolgáltatások (0,2%) és a tartós fogyasztási cikkek (0,1%) esetében.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,1 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a cukor (42,4%), a margarin (24,4%), a sertészsiradék (18,6%), a kávé (16,4%), a liszt (13,3%), a csokoládé, kakaó (10,1%), a péksütemények (9,9%), a tej (8,8%) és a kenyér (6,5%) ára. Árcsökkenés következett be az idényáras élelmiszerek (10,8%) esetében.
Tavaly novemberhez képest 21,4 százalékkal nőtt az üzemanyagok ára
Az átlagosnál nagyobb mértékben, 8,6 százalékkal emelkedett az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagoké 21,4 százalékkal, a gyógyszereké, gyógyáruké 4,3 százalékkal. Szintén átlag felett, 6,3 százalékkal nőtt a háztartási energia ára, ezen belül a palackos gázé 14,7 százalékkal, a távfűtésé 9,1 százalékkal, a vezetékes gázé 5,6 százalékkal. A ruházkodási cikkekért átlagosan 3,4 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.
A szolgáltatások áremelkedése szintén átlag alatti volt (2,5%), ezen belül a csatornadíj 10,0, a szemétszállítás 6,4, a vízdíj 4,3 százalékkal drágult. A szeszes italok, dohányáruk ára átlag alatt, 1,6 százalékkal nőtt, míg a tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt.