2p

Az EU egységes válaszlépésre készül, de még nem egységes az elképzelése.

Az Európai Unió országainak energiaügyi miniszterei hétfőn rendkívüli tárgyalásokat tartanak, mivel a blokk egységes válaszlépésre törekszik Moszkva azon követelésére, hogy az európai vásárlók rubelben fizessenek az orosz gázért, különben megszakad az ellátásuk, jelentette a Reuters.

Oroszország a múlt héten leállította a gázszállításokat Bulgáriába és Lengyelországba, miután a két ország nem volt hajlandó rubelben fizetni.

Ezek az országok már korábban is tervezték, hogy idén nem használnak többé orosz gázt, és azt állítják, hogy meg tudnak birkózni a leállással, de ez felvetette a gyanút, hogy más uniós országok, köztük Európa gázra támaszkodó gazdasági nagyhatalma, Németország is sorra kerülhet.

Mivel számos európai vállalatnak még ebben a hónapban lejár a gázfizetési határideje, az uniós államoknak sürgősen tisztázniuk kell, hogy a vállalatok továbbra is vásárolhatnak-e üzemanyagot anélkül, hogy megszegnék az Oroszországgal szemben az ukrajnai invázió miatt hozott uniós szankciókat.

Moszkva közölte, hogy a külföldi gázvásárlóknak eurót vagy dollárt kell befizetniük a magántulajdonban lévő orosz Gazprombanknál vezetett számlára, amely ezeket rubelre váltja át.

Az Európai Bizottság erre kijelentette, hogy az orosz rendszer betartása sértheti az uniós szankciókat, ugyanakkor azt is javasolta, hogy az országok a szankcióknak megfelelő kifizetéseket teljesítettnek nyilváníthassák, miután az euróban történt a rubelre való átváltás előtt.

Míg Bulgária és Lengyelország elutasította, hogy részt vegyen a moszkvai rendszerben, addig Németország a Bizottság által javasolt megoldáshoz csatlakozott, amely lehetővé teszi a vállalatok számára a fizetést.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump: jöhet a béke, hármas találkozó készül Zelenszkijjel és Putyinnal
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 06:24
Elérhetővé vált egy békemegállapodás az ukrajnai háború lezárására – közölte hétfőn Donald Trump amerikai elnök európai vezetőkkel és a NATO főtitkárával tartott megbeszélésének sajtónyilvános részén.
Makro / Külgazdaság 200 forintos euró? Ilyen sajnos csak a vécében létezik, készpénzben
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 20:22
Mit üzen a szabályosan működő magyar cégeknek a Ruszwurm évtizedekig elhúzódó ügye? Erről is beszélgetett a Trend FM reggeli műsorában munkatársunk. Emellett szóba kerültek a turistákat fenyegető veszélyek és az azok elleni védekezési lehetőségek is.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton elárulta: szocho csökkentést kértek a kormánytól
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 15:41
A miniszter fontos egyeztetésen járt.
Makro / Külgazdaság Befékeztek az euróval rendelkező országok
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 12:34
Az euróövezet külkereskedelmi többlete a vártnál kisebb lett júniusban.
Makro / Külgazdaság Durván felborult az ukrán-kínai egyensúly
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 12:01
Míg az ukránok több mint 50 százalékkal kevesebbet exportáltak Kínába, addig az importjuk 25 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Bejött a Harcosok Klubja? Közelebb került a Fidesz a Tiszához
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 11:14
Az Idea Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása azt is kimutatta, hogy amennyiben a nyár közepén parlamenti választásokra került volna sor Magyarországon, akkor valószínűleg hárompárti parlament alakult volna, mert a két „nagy” párton kívül csak a DK érte volna el a frakcióalapításhoz szükséges 5 százalékos parlamenti küszöböt.
Makro / Külgazdaság Már Svájc se a régi?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 10:44
Csökkent a helvétek ipari termelése.
Makro / Külgazdaság Tovább csökkenhetnek az árak a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 09:47
Már ha érvényesítik a nagykereskedők lépését.
Makro / Külgazdaság Visszaszivároghat a szankcionált külföldi energetikai multi Oroszországba
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 18. 08:34
Egy új orosz rendelet teszi lehetővé az Exxon visszatérését.
Makro / Külgazdaság Valami történt Pakson: hiba az egyik reaktorblokknál
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 17. 12:05
Közleményt tett közzé weboldalán vasárnap késő délelőtt az Országos Atomenergia Hivatal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG