5p
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) felszólítja a bankokat, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel a vállalatok mellett a lakossági ügyfelekkel szemben is alkalmazzanak törlesztési moratóriumot. Amennyiben a hazai bankok nem gondoskodnak a moratóriumról, az MNB felkéri a kormányt, hogy maga hozzon ilyen rendelkezést. 

Az MNB a vállalati adósok megsegítésén túl a lakosság esetében is több intézkedést hozott a koronavírus-járvány miatt várható negatív gazdasági hatások ellensúlyozása érdekében. Az MNB felszólítja a bankokat, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel a lakossági ügyfelek szemben is alkalmazzanak törlesztési moratóriumot. Amennyiben a hazai bankok nem gondoskodnak a moratóriumról, az MNB felkéri a Kormányt, hogy maga hozzon ilyen rendelkezést. A háztartások ideiglenes likviditási zavarának átvészelését segítendő a jegybank elvárja az újonnan kihelyezett személyi hitelek teljes hiteldíjmutatójának (THM) érdemi csökkentését. Az MNB saját hatáskörében is megteszi a szükséges lépéseket. A banki likviditás növelése mellett a lakáshitelek finanszírozási költségének csökkentése érdekében vizsgálja a jelzáloglevél-vásárlási program újraindításának lehetőségét, és átmenetileg enyhíti a jelzáloglevél-finanszírozásra vonatkozó szabályozását.

A koronavírus okozta gazdasági hatások a háztartásokat is negatívan érintik, ideiglenesen befolyásolva lakossági ügyfelek visszafizetési és hitelfelvételi képességét. A helyzet ellensúlyozása, a negatív hatások minimalizálása érdekében az MNB több intézkedés meghozataláról döntött.

Felszólítja a bankokat, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel a vállalati ügyfelekhez hasonlóan rendeljenek el törlesztési moratóriumot minden lakossági hitel esetén, segítve az átmeneti fizetési nehézségek átvészelését. A törlesztési moratórium 2020 végéig történő fenntartása indokolt. Amennyiben a hazai bankok nem gondoskodnak a moratóriumról, az MNB felkéri a kormányt, hogy maga hozzon ilyen rendelkezést.

Mivel a háztartások a negatív gazdasági események hatására likviditási zavarba kerülhetnek, az MNB elvárja, hogy átmenetileg a bankok a jelenlegi veszélyhelyzet alatt könnyen elérhető, a jelenleginél kedvezőbb árazású személyi hiteleket tegyenek elérhetővé, amelyek teljes hiteldíjmutatója (THM) a jegybanki alapkamat szintjét legfeljebb 5 százalékponttal haladhatja meg. Elvárt továbbá, hogy a bankok a háztartások likviditási helyzetének javítása érdekében vizsgálják felül az általános hitelezési gyakorlatukat, a hitelkeretek keretösszegét és azok kamatköltségét is.

A fentiek mellett az MNB elvárja a bankoktól, hogy az elkövetkező 6 hónapos időszakban az olyan árazási struktúrájú számlacsomagoknál és hiteltermékeknél, amelyeknél az árazás az ügyfél adott banknál vezetett bankszámlájára beérkező utalások összegéhez kötött ne alkalmazzák az utalások elmaradása esetére rögzített díj- és kamatemeléseket. A fennálló lakáshitelek tekintetében az MNB felszólítja a bankokat, hogy ajánlják fel a hitelfelvevőknek a kedvezőbb kamatfelár és legalább 5 évre szóló kamatfixálás mellett elérhető Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel termékekre való átváltás lehetőségét.

Együtt kell működni a biztosítókkal

A munkaerőpiaci és így a háztartási jövedelmi helyzet romlásával járó kockázatokat biztosítások útján is csökkenthetik az adósok és a bankok. Az MNB ezért elvárja, hogy a bankok a biztosítókkal együttműködve kínáljanak ügyfeleiknek kedvező költségű, csökkentett jutalékú hiteltörlesztési kockázatokat csökkentő termékeket, kiemelten a munkanélküliség esetére szóló biztosításokat. Elvárt továbbá, hogy a bankok és biztosítók tegyék könnyen elérhetővé ezeket a termékeket úgy, hogy azok a nehéz helyzetbe került fogyasztók számára valós, megfelelő védelmet legyenek képesek nyújtani.

Újraindíthatják a jelzáloglevél-vásárlási programot

Az új hitelkibocsátásokat támogatva a jegybank saját hatáskörében is intézkedéseket hozott meg. A Monetáris Tanács a közeljövőben megvizsgálja a jelzáloglevél-vásárlási program újraindításának lehetőségeit. A jelzálogkötvény-piac likviditásának növelése, a hozamok csökkenése olcsóbb, hosszú futamidejű, fix kamatozású forráshoz juttatja a bankrendszert. Az MNB elvárja, hogy ezen forrásköltség-csökkenést a bankok a lakáshitelfelvevő háztartások által fizetendő kamatokban is érvényesítsék.

Ezzel párhuzamosan az MNB a Jelzáloghitel-finanszírozás megfelelési mutató korábban tervezett szigorításától 2020-ban eltekint, és egyúttal engedélyezi a bankok által tulajdonolt jelzáloglevelek mutatóba való teljes beszámítását.

A CSOK és a babaváró hitelek határidői tolódhatnak

Az MNB javasolja a kormány számára, hogy a rendkívüli helyzetre tekintettel a támogatott háztartási hitelek esetében is gondolja át, milyen módon biztosítható azok tényleges érvényesíthetősége. Indokolt a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) és a babaváró hitelek esetében a gyermekvállalásra rendelkezésre álló határidők kitolása.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A nap képe: Szijjártó Péter bedunsztolta a Fideszt
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 17:35
A politikai kommunikáció újabb és újabb meglepetésekkel szolgál.  
Makro / Külgazdaság Az Aramco egyik kulcsvárosát támadhatja meg Irán?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 17:14
Az amerikai nagykövetség kongatta meg a vészharangot.
Makro / Külgazdaság Csípős üzenetben tette helyre a Mol a Janafot
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 13:57
Tranzitdíjakról ír a magyar olajvállalat.
Makro / Külgazdaság Soha nem volt még ilyen drága olajat és gázt szállítani – jönnek a horrorárak?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 12:27
Kilőttek a szállítási árak, a hajók és az áru hiánya miatt nem csak a Közel-Keletről szállított áruért kell a többszörösét fizetni.
Makro / Külgazdaság Ismét rontották a magyar gazdaság kilátásait, a közel-keleti háború is visszahúzhat
Imre Lőrinc | 2026. március 3. 11:45
A hétvégén kirobbant közel-keleti háború is veszélyezteti a magyar gazdaság idei évre várt növekedési ütemét. A KSH részletes, 2025-ös GDP-adatát követően az elemzők nem túl optimisták, sőt, az ING Bank 1,7 százalékra rontotta az idei előrejelzését.  
Makro / Külgazdaság A benzinnél csak a dízel drágul majd jobban szerdától
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 10:41
Az egyik ok: a forint árfolyama pedig közelít a 330-hoz a dollárral szemben.
Makro / Külgazdaság Megjöttek a részletek, már tisztán látni, hogy mi zajlik a magyar gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 08:30
Enyhén gyorsuló GDP-növekedést mért második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal a tavalyi negyedik negyedévet illetően. A 2025-ös, egész évre vonatkozó mutató ugyanakkor nem változott: a GDP a nyers adatok esetében 0,4 százalékkal, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,3 százalékkal múlta felül az előző évit.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter bejelentésének sokan fognak örülni
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 08:16
A Flydubai délután már Magyarországra is járatot indít.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij megszólalt: Orbán Viktor látja, hogy mi történik a csővel a föld alatt?
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 07:26
Nem lehet műholdról látni a Barátság kőolajvezeték irányítóközpontját?
Makro / Külgazdaság GKI-elemzés: jót tett a forinterősödés az inflációnak
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 07:01
A GKI elemzése szerint a forint 2025-ben végbement erősödése mérsékelte a fogyasztóiári-ndexet, ugyanakkor ez a hatás nem azonnali.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG