1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korábbi vetélytársát, Hillary Clinton szenátort kérte fel külügyminiszterének Barack Obama; a védelmi miniszter Robert Gates marad - derült ki a megválasztott amerikai elnök bejelentéséből.

Obama Chicagóban hozta nyilvánosságra a nemzetbiztonsági kabinet tagjainak névsorát. Közölte, az a szándéka, hogy megújítja Amerika nemzetközi vezető szerepét George Bush nyolcévi elnöksége után.

Barátjának, tanácsadójának és kemény korábbi vetélytársának nevezte Clintont. Hangsúlyozta, hogy Clinton teljes bizalmát élvezi, külügyminiszteri jelölése annak a törekvésének a jele, hogy meg kell újítani az Egyesült Államok diplomáciáját és szövetségi viszonyait.

A leendő elnök kijelentette, hogy külpolitikai téren "sok munka" vár kormányára: egyebek mellett meg kell akadályozni, hogy Irán és Észak-Korea atomfegyverhez jusson, tartós békét kell elérni Izrael és a palesztinok között, erősíteni kell a nemzetközi intézményeket. Leszögezte: Amerika felújítja régi szövetségeit és új, tartós partnerségeket épít. Mint fogalmazott, kabinetjének tagjai osztják az ő pragmatista felfogását az erő gyakorlásával kapcsolatban, valamint azon nézetét, hogy Amerikának a világban vezető szerepe van.

Obama arról is beszélt, hogy "az amerikaiak az indiai nép mellett állnak ezekben a nehéz időkben", és támogatja India erőfeszítéseit a mumbai merényletekért felelős elemek elfogásában. "Nem tűrhetjük el, hogy a világon ártatlanokat gyilkoljanak meg szélsőségesek kicsavart ideológiák alapján" - hangsúlyozta.

A volt first lady kifejtette: Amerika nemzeti értékeit és érdekeit nem lehet kizárólag erő útján előmozdítani, élénk diplomáciára van szükség, több partnerrel és kevesebb vetélytárssal. Rámutatott: Amerika nem tudja megoldani a problémákat a világ nélkül.

Gates - aki két éve áll a Pentagon élén, már George H. W. Bush elnöksége idején a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója volt - az első olyan védelmi miniszter, aki egy új elnök hivatalba lépésével megtarthatja pozícióját. Obama azt mondta, hogy hivatalba lépése után új küldetést ad a Pentagonnak: az iraki háború befejezését. Kijelentette: át kell csoportosítani a forrásokat, a terror elleni háborút ott kell befejezni, ahol elkezdődött, Afganisztánban.

A CNN demokrata szakértői azt hangsúlyozták, hogy Gates a folyamatosságot képviseli Obama kormányában. Mások viszont úgy látják, hogy Gates jelölése "nem passzol" Obama beígért változásába, személye viszály forrása lehet a rakétavédelmi kiadások, valamint a gyors iraki csapatkivonás kérdésében.

Obama azt is bejelentette, hogy az igazságügy-miniszteri posztot Eric Holder kapja; ő Bill Clinton elnöksége idején a tárca második számú vezetője volt, korábban a főváros vezető szövetségi ügyészeként szigorával szerzett hírnevet, a posztra még Ronald Reagan elnök nevezte ki. Holder tagja volt azon szűk tanácsadói körnek, amely segített Obamának az alelnök kiválasztásában.

A belbiztonsági miniszteri tisztségre Janet Napolitano arizonai kormányzó, korábbi szövetségi ügyész Obama jelöltje. Arizonában "konzervatív demokrataként" nyerte el a kormányzói posztot, 2006-ban újraválasztották, biztos többséggel győzött. A határvédelmi kérdések szakértője, valószínűleg John McCain republikánus elnökjelölt is őt választotta volna a belbiztonsági tárca élére.

Obama az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének Susan Rice-ot jelöli. Rice Obama bizalmas tanácsadója, volt külügyi államtitkár. Obama kiemelte: az ENSZ "tökéletlen formában" működik, a világszervezet reformjára van szükség, hogy hatékonyabb szerepe lehessen a kollektív cselekvésben egyebek mellett a terrorizmus, a szegénység, a betegségek elleni küzdelemben.

James Jones nyugalmazott tábornok, a NATO egyesített erőinek egykori főparancsnoka lesz Obama nemzetbiztonsági főtanácsadója. Jelölése kapcsán a USA Today című lap kiemelte: Jones a kongresszus független vizsgálóbizottságának elnökeként tavaly úgy foglalt állást, hogy az iraki csapatkivonás határidejének kijelölése ellentétes lenne az amerikai nemzeti érdekekkel. Az amerikai katonák kivonásának kérdésében Hillary Clinton és Joe Biden alelnök is óvatosabb állásponton van, mint Obama, aki azt szorgalmazza, hogy hivatalba lépése után 16 hónapon belül kell fejezni az erők hazatelepítését.

Obama egy kérdés kapcsán kifejtette: úgy gondolja, hogy a harcoló alakulatok kivonásához 16 hónap "megfelelő időkeret", de meghallgatja majd tanácsadói véleményét. Hozzátette, bizonyos csapatok Irakban maradhatnak, például kiképzési célokra.

Alig fejezte be beszédét Hillary Clinton, férje, Bill Clinton volt elnök - aki nem volt jelent a chicagói sajtótájékoztatón - közleményben tudatta: a külügyminisztérium élére felesége a megfelelő személy, aki helyre tudja állítani Amerika nemzetközi tekintélyét, befejezi az iraki háborút, előmozdítja a békét és erősíti a biztonságot.

A Fox News konzervatív hírcsatorna egy kommentátora, George Will viszont úgy foglalt állást, hogy Hillary Clintonnak egy hatalmas, megosztott bürokráciát kell majd irányítania, s erre nem alkalmas. "Eddig életében két ügyet irányított; kampánya nem jól sikerült, klikkharcok bénították, több sebből vérzett, korábban pedig az egészségüggyel foglalkozott, azt nem is bocsáthatták (a demokraták) szavazásra az általuk irányított kongresszusban; irányítói teljesítménye óvatosságra int".

Obama az előző héten nevezte meg gazdasági kabinetjének tagjait, a hétfői tájékoztatóval ismertté vált 15 tagú kormányának a fele. Megválasztása óta alig egy hónap telt el, elemzők szerint szokatlanul gyors ütemben állítja össze adminisztrációját, hogy beválthassa ígéretét: hivatalba lépésének napjától máris ütőképes lesz kormánya.

5 millió ember előtt teszi le esküjét Obama
Válságstáb: Eisenhowerről vesz mintát Obama
Obama bemutatja a Szupercsapatot?

MTI

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG