A Frankfurter Allgemeine Zeitungban megjelent interjúban a politikus leszögezte: kezdettől fogva világosan megmondta, hogy csak egy évre vállalja a válságmenedzser posztját, azzal a célkitűzéssel, hogy fordulatot érjen el a magyar gazdaság helyzetében.
Annak fő okát, hogy az ország a 90-es években betöltött kelet-közép-európai vezető szerep után 2008 őszére csőd közeli helyzetbe jutott, a két nagy politikai párt vetélkedésében látja Bajnai. Az MSZP és a Fidesz között "hamis konszenzus" alakult ki: annak érekében, hogy mennél több választó szavazatait megszerezzék, vezető politikusaik a kampányban azokra összpontosítottak, akik állami juttatásokból élnek. Az állam nagyméretű újraelosztásba kezdett, s ezzel feláldozta az ország fejlődését. A magyarok jó ideig a lehetőségeiken felül éltek - mutatott rá a kormányfő.
A továbbiakban vázolta kormánya első száz napjának három nagy reformlépését, a nyugdíj-, a szociális és az adórendszerben bevezetett változtatásokat, amelyekkel sikerült helyreállítani a gazdaság egyensúlyát és növekedési képességét.
A német újságíró közbevetésére, miszerint a takarékossági intézkedések népszerűtlenek a lakosság nagy részének körében, Bajnai azt felelte: az intézkedések legnehezebb részét már elfogadta az Országgyűlés anélkül, hogy nagyobb tüntetésekre vagy sztrájkokra került volna sor. "Magyarországon az emberek megértik, hogy az ország stabilizálása érdekében szükségünk van ezekre a népszerűtlen lépésekre." Az 1,7 millió devizahiteles kifejezetten profitált abból, hogy a Bajnai-kormány hivatalba lépése óta 14 százalékkal erősödött a forint, vagyis a stabilizációnak számos nyertese is van - érvelt a miniszterelnök.
A hazai korrupciót firtató kérdésre rámutatott a vállalati vezetők, menedzserek juttatásait nyilvánossá tevő rendeletre. Tervei között szerepel - tette hozzá - olyan tervezet benyújtása a parlamentben, amely átláthatóbbá tenné a pártok finanszírozását. "Meggyőződésem: Magyarországnak jelentősen javítania kell helyezését a Transparency International korrupcióellenes jegyzékén ahhoz, hogy más tekintetben is előbbre jusson" - hangsúlyozta Bajnai Gordon.
Megígéri-e, hogy a jövő tavaszi választások napjáig valóban csak a 2010. évi költségvetésben előirányzott kiadások egynegyedét fogja felhasználni a kormány? - hangzott a német újságíró utolsó kérdése. "A mi költségvetésünkkel nem lehet szavazatokra vadászni a választási hadjáratban - felelte a kormányfő - Egyrészt a GDP idén és jövőre 5 százalékkal zsugorodik. Másrészt ott van a független költségvetési tanács, amely felügyeli az állami kiadásokat, ráadásul a parlament által elfogadott új szabályok tovább nehezítik az állam költekezését.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
Bajnai szerint a Fidesz nem fog változtatni
Felkészületlenül ért minket a válság
Erősebb remények: mi lesz veled, forint?
Válságkezelés: a Die Presse Bajnait idézte
MTI