Hard Brexit-párti tüntetők a Downing Street előtt ma. EPA/ANDY RAIN |
Megvédte a brit parlamentben Theresa May a Brexit-megállapodást, amely tegnap született meg a brit és az uniós delegáció között.
Közelebb a Brexithez
A brit kormányfő az alsóház mai ülésén azt mondta: az Egyesült Királyság jelentősen közelebb került ahhoz, hogy beteljesítse a kilépésről döntő népszavazás akaratát. Szerinte a megállapodással ellenőrzést szereznek a határaik és a pénzügyeik felett, és megvédik a munkahelyeket.
Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezére viszont kritizálta az egyezséget. Szerinte az nem enged igazi beleszólást a szabályozásokba, ezért a Parlamentnek egy „elfuserált megállapodás” vagy annak hiánya között kell választania.
Teljes behódolás?
Boris Johnson volt külügyminiszter úgy véli: ha elfogadják a megállapodást, akkor a brit kormány bennmarad az EU vámuniójában, nem köthet majd nagy értékű szabadkereskedelmi egyezményeket, valamint nem kapja vissza az ellenőrzést a vámjai, a pénze és a törvénykezése felett, azaz teljesen megadja magát Brüsszelnek.
Sajtóhírek szerint ellenzi a megállapodást a kormányt kívülről támogató északír Demokratikus Unionista Párt (DUP) és a Liberális Demokrata Párt is. Ez azért különösen rossz hír Theresa Maynek, mert kisebbségi kormánya az északír párt támogatására szorul. A DUP továbbra is attól tart, hogy az egyezség végső soron az Egyesült Királyság felbomlását eredményezné.
Rendkívüli kormányülés
A brit kormány ma délután rendkívüli ülésen tárgyalta a kérdést. A Daily Telegraph szerint a kabinet több tagját is nyomás alá helyezték a keményvonalas konzervatívok, és lemondásukat követelik a szerintük rossz megállapodás miatt. A BBC szerint a kormányfő azzal érvel, hogy az egyezség ugyan nem tökéletes, de ez a legtöbb, amit el tudtak érni.
A brit kormányfő a Downing Streeten ma reggel. EPA/ANDY RAIN |
Michel Barnier európai uniós Brexit-ügyi főtárgyaló helyettese, Sabine Weyand szintén ma tájékoztatta a bennmaradó uniós tagországok képviselőit a tárgyalások állásáról.
Amennyiben a brit kormány és az uniós tagállami küldöttek is pozitívan fogadják a dealt, akkor rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcsot hívhatnak össze a megállapodás megkötésére. Ennek lehetséges dátuma november 25-e.
Miről szól a deal?
Az EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás hosszú hónapokig tartó patthelyzet után született meg. Egyelőre szakértői szintű egyezségről van szó, amelyet még politikai szinten is jóvá kell hagyni.
A tárgyalások eddigi legfontosabb megoldatlan kérdése az volt, hogy miként lehet elkerülni a hosszú évek óta nem létező határellenőrzés újbóli bevezetését az Egyesült Királyság részét képező Észak-Írország és az EU-ban maradó Ír Köztársaság 499 kilométeres határszakaszán. Ez az eshetőség akkor fenyeget, ha Brüsszel és London nem jut megállapodásra a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról.
Maradnának a vámunióban
A BBC szerint a szövegtervezet megoldásként azt javasolja, hogy az Egyesült Királyság ideiglenesen maradjon az EU vámuniójában. Néhány Brexit-párti politikus szerint ez azt jelenti, hogy a szigetországot továbbra is az uniós kereskedelmi szabályok fogságában tartják.
A Guardian úgy tudja, hogy a későbbiekben egy független bizottság dönt majd arról, hogy mikor hagyják el a britek a vámuniót. A bizottság egyik fele brit, másik fele uniós delegáltakból fog állni, valamint tagja lesz a testületnek egy független képviselő is.
Arra ugyanakkor továbbra sincs válasz, hogy a vámunió elhagyását követően külön kereskedelmi szabályok vonatkoznak-e majd Észak-Írországra. A Brexit-pártiak egy része ezt továbbra is elutasítja, mivel az szerintük az Egyesült Királyság egységének megbomlását jelentené.
39 milliárd fontot fizetnek
A szövegtervezet emellett rögzíti, hogy milyen jogok illetik meg a külföldi állampolgárokat a Brexit után, meghatároz egy 21 hónapos átmeneti időszakot, valamint részletezi a 39 milliárd fontra rúgó "válási költségeket".
Jelen állás szerint Nagy-Britannia 2019. március 29-én lép ki az EU-ból.