4p
A brit kormányfő szerint a tegnap megkötött Brexit-megállapodás közelebb viszi őket ahhoz, hogy beteljesítsék az uniós kilépés ígéretét. A keményvonalas konzervatívok viszont úgy vélik, hogy valójában behódolnak Brüsszelnek, ezért lemondásra ösztökélik a kormánytagokat. A brit kabinet rendkívüli ülésen vitatta meg az egyezményt.
Hard Brexit-párti tüntetők a Downing Street előtt ma. EPA/ANDY RAIN

Megvédte a brit parlamentben Theresa May a Brexit-megállapodást, amely tegnap született meg a brit és az uniós delegáció között.

Közelebb a Brexithez

A brit kormányfő az alsóház mai ülésén azt mondta: az Egyesült Királyság jelentősen közelebb került ahhoz, hogy beteljesítse a kilépésről döntő népszavazás akaratát. Szerinte a megállapodással ellenőrzést szereznek a határaik és a pénzügyeik felett, és megvédik a munkahelyeket.

Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezére viszont kritizálta az egyezséget. Szerinte az nem enged igazi beleszólást a szabályozásokba, ezért a Parlamentnek egy „elfuserált megállapodás” vagy annak hiánya között kell választania.

Teljes behódolás?

Boris Johnson volt külügyminiszter úgy véli: ha elfogadják a megállapodást, akkor a brit kormány bennmarad az EU vámuniójában, nem köthet majd nagy értékű szabadkereskedelmi egyezményeket, valamint nem kapja vissza az ellenőrzést a vámjai, a pénze és a törvénykezése felett, azaz teljesen megadja magát Brüsszelnek.

Sajtóhírek szerint ellenzi a megállapodást a kormányt kívülről támogató északír Demokratikus Unionista Párt (DUP) és a Liberális Demokrata Párt is. Ez azért különösen rossz hír Theresa Maynek, mert kisebbségi kormánya az északír párt támogatására szorul. A DUP továbbra is attól tart, hogy az egyezség végső soron az Egyesült Királyság felbomlását eredményezné.

Rendkívüli kormányülés

A brit kormány ma délután rendkívüli ülésen tárgyalta a kérdést. A Daily Telegraph szerint a kabinet több tagját is nyomás alá helyezték a keményvonalas konzervatívok, és lemondásukat követelik a szerintük rossz megállapodás miatt. A BBC szerint a kormányfő azzal érvel, hogy az egyezség ugyan nem tökéletes, de ez a legtöbb, amit el tudtak érni.

A brit kormányfő a Downing Streeten ma reggel.  EPA/ANDY RAIN

Michel Barnier európai uniós Brexit-ügyi főtárgyaló helyettese, Sabine Weyand szintén ma tájékoztatta a bennmaradó uniós tagországok képviselőit a tárgyalások állásáról.

Amennyiben a brit kormány és az uniós tagállami küldöttek is pozitívan fogadják a dealt, akkor rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcsot hívhatnak össze a megállapodás megkötésére. Ennek lehetséges dátuma november 25-e.

Miről szól a deal?

Az EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás hosszú hónapokig tartó patthelyzet után született meg. Egyelőre szakértői szintű egyezségről van szó, amelyet még politikai szinten is jóvá kell hagyni.

A tárgyalások eddigi legfontosabb megoldatlan kérdése az volt, hogy miként lehet elkerülni a hosszú évek óta nem létező határellenőrzés újbóli bevezetését az Egyesült Királyság részét képező Észak-Írország és az EU-ban maradó Ír Köztársaság 499 kilométeres határszakaszán. Ez az eshetőség akkor fenyeget, ha Brüsszel és London nem jut megállapodásra a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról.

Maradnának a vámunióban

A BBC szerint a szövegtervezet megoldásként azt javasolja, hogy az Egyesült Királyság ideiglenesen maradjon az EU vámuniójában. Néhány Brexit-párti politikus szerint ez azt jelenti, hogy a szigetországot továbbra is az uniós kereskedelmi szabályok fogságában tartják.

A Guardian úgy tudja, hogy a későbbiekben egy független bizottság dönt majd arról,  hogy mikor hagyják el a britek a vámuniót. A bizottság egyik fele brit, másik fele uniós delegáltakból fog állni, valamint tagja lesz a testületnek egy független képviselő is.

Arra ugyanakkor továbbra sincs válasz, hogy a vámunió elhagyását követően külön kereskedelmi szabályok vonatkoznak-e majd Észak-Írországra. A Brexit-pártiak egy része ezt továbbra is elutasítja, mivel az szerintük az Egyesült Királyság egységének megbomlását jelentené.

39 milliárd fontot fizetnek

A szövegtervezet emellett rögzíti, hogy milyen jogok illetik meg a külföldi állampolgárokat a Brexit után, meghatároz egy 21 hónapos átmeneti időszakot, valamint részletezi a 39 milliárd fontra rúgó "válási költségeket".

Jelen állás szerint Nagy-Britannia 2019. március 29-én lép ki az EU-ból.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG