4p
A brit kormányfő szerint a tegnap megkötött Brexit-megállapodás közelebb viszi őket ahhoz, hogy beteljesítsék az uniós kilépés ígéretét. A keményvonalas konzervatívok viszont úgy vélik, hogy valójában behódolnak Brüsszelnek, ezért lemondásra ösztökélik a kormánytagokat. A brit kabinet rendkívüli ülésen vitatta meg az egyezményt.
Hard Brexit-párti tüntetők a Downing Street előtt ma. EPA/ANDY RAIN

Megvédte a brit parlamentben Theresa May a Brexit-megállapodást, amely tegnap született meg a brit és az uniós delegáció között.

Közelebb a Brexithez

A brit kormányfő az alsóház mai ülésén azt mondta: az Egyesült Királyság jelentősen közelebb került ahhoz, hogy beteljesítse a kilépésről döntő népszavazás akaratát. Szerinte a megállapodással ellenőrzést szereznek a határaik és a pénzügyeik felett, és megvédik a munkahelyeket.

Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezére viszont kritizálta az egyezséget. Szerinte az nem enged igazi beleszólást a szabályozásokba, ezért a Parlamentnek egy „elfuserált megállapodás” vagy annak hiánya között kell választania.

Teljes behódolás?

Boris Johnson volt külügyminiszter úgy véli: ha elfogadják a megállapodást, akkor a brit kormány bennmarad az EU vámuniójában, nem köthet majd nagy értékű szabadkereskedelmi egyezményeket, valamint nem kapja vissza az ellenőrzést a vámjai, a pénze és a törvénykezése felett, azaz teljesen megadja magát Brüsszelnek.

Sajtóhírek szerint ellenzi a megállapodást a kormányt kívülről támogató északír Demokratikus Unionista Párt (DUP) és a Liberális Demokrata Párt is. Ez azért különösen rossz hír Theresa Maynek, mert kisebbségi kormánya az északír párt támogatására szorul. A DUP továbbra is attól tart, hogy az egyezség végső soron az Egyesült Királyság felbomlását eredményezné.

Rendkívüli kormányülés

A brit kormány ma délután rendkívüli ülésen tárgyalta a kérdést. A Daily Telegraph szerint a kabinet több tagját is nyomás alá helyezték a keményvonalas konzervatívok, és lemondásukat követelik a szerintük rossz megállapodás miatt. A BBC szerint a kormányfő azzal érvel, hogy az egyezség ugyan nem tökéletes, de ez a legtöbb, amit el tudtak érni.

A brit kormányfő a Downing Streeten ma reggel.  EPA/ANDY RAIN

Michel Barnier európai uniós Brexit-ügyi főtárgyaló helyettese, Sabine Weyand szintén ma tájékoztatta a bennmaradó uniós tagországok képviselőit a tárgyalások állásáról.

Amennyiben a brit kormány és az uniós tagállami küldöttek is pozitívan fogadják a dealt, akkor rendkívüli Brexit-ügyi EU-csúcsot hívhatnak össze a megállapodás megkötésére. Ennek lehetséges dátuma november 25-e.

Miről szól a deal?

Az EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás hosszú hónapokig tartó patthelyzet után született meg. Egyelőre szakértői szintű egyezségről van szó, amelyet még politikai szinten is jóvá kell hagyni.

A tárgyalások eddigi legfontosabb megoldatlan kérdése az volt, hogy miként lehet elkerülni a hosszú évek óta nem létező határellenőrzés újbóli bevezetését az Egyesült Királyság részét képező Észak-Írország és az EU-ban maradó Ír Köztársaság 499 kilométeres határszakaszán. Ez az eshetőség akkor fenyeget, ha Brüsszel és London nem jut megállapodásra a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról.

Maradnának a vámunióban

A BBC szerint a szövegtervezet megoldásként azt javasolja, hogy az Egyesült Királyság ideiglenesen maradjon az EU vámuniójában. Néhány Brexit-párti politikus szerint ez azt jelenti, hogy a szigetországot továbbra is az uniós kereskedelmi szabályok fogságában tartják.

A Guardian úgy tudja, hogy a későbbiekben egy független bizottság dönt majd arról,  hogy mikor hagyják el a britek a vámuniót. A bizottság egyik fele brit, másik fele uniós delegáltakból fog állni, valamint tagja lesz a testületnek egy független képviselő is.

Arra ugyanakkor továbbra sincs válasz, hogy a vámunió elhagyását követően külön kereskedelmi szabályok vonatkoznak-e majd Észak-Írországra. A Brexit-pártiak egy része ezt továbbra is elutasítja, mivel az szerintük az Egyesült Királyság egységének megbomlását jelentené.

39 milliárd fontot fizetnek

A szövegtervezet emellett rögzíti, hogy milyen jogok illetik meg a külföldi állampolgárokat a Brexit után, meghatároz egy 21 hónapos átmeneti időszakot, valamint részletezi a 39 milliárd fontra rúgó "válási költségeket".

Jelen állás szerint Nagy-Britannia 2019. március 29-én lép ki az EU-ból.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:10
Nem kizárt, hogy az árak csökkenése a jövő héten nem fog folytatódni.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG