5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a brit és az uniós tárgyalók tegnap megállapodtak Brexit-ügyben, korántsem biztos, hogy a dealt a brit kormány is el fogja fogadni. A kabinet ma délután ülésezik, Theresa Maynek kőkemény csatákra kell felkészülnie. A keményvonalas toryk szerint a megállapodás veszélyezteti az Egyesült Királyság egységét, és teljes fegyverletételt jelent Brüsszel előtt.
Sorsdöntő csata előtt: Theresa May a Downing Streeten ma reggel. EPA/ANDY RAIN

Lehet, hogy mégsem rendezetlen körülmények között lép ki Nagy-Britannia az EU-ból 2019. március 29-én: hosszú hónapokig tartó patthelyzet után tegnap a brit és az uniós tárgyalók megegyeztek az EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás szövegtervezetéről.

Egyelőre szakértői szintű egyezségről van szó, amelyet még politikai szinten is jóvá kell hagyni – Londonban és Brüsszelben egyaránt.

Mi lesz az ír-északír határral?

A tárgyalások eddigi legfontosabb megoldatlan kérdése az volt, hogy miként lehet elkerülni a hosszú évek óta nem létező határellenőrzés újbóli bevezetését az Egyesült Királyság részét képező Észak-Írország és az EU-ban maradó Ír Köztársaság 499 kilométeres határszakaszán. Ez az eshetőség akkor fenyeget, ha Brüsszel és London nem jut megállapodásra a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról.

Meglódult a fontA Brexit-megállapodás hírére meredeken erősödni kezdett a brit font, az euróval szemben közel hét hónapos csúcsra erősödött, majd gyengült. További részleteket itt olvashat.

A BBC szerint a szövegtervezet megoldásként azt javasolja, hogy az Egyesült Királyság ideiglenesen maradjon az EU vámuniójában. Néhány Brexit-párti politikus szerint ez azt jelenti, hogy a szigetországot továbbra is az uniós kereskedelmi szabályok fogságában tartják.

A Guardian úgy tudja, hogy a későbbiekben egy független bizottság dönt majd arról,  hogy mikor hagyják el a britek a vámuniót. A bizottság egyik fele brit, másik fele uniós delegáltakból fog állni, valamint tagja lesz a testületnek egy független képviselő is.

Arra ugyanakkor továbbra sincs válasz, hogy a vámunió elhagyását követően külön kereskedelmi szabályok vonatkoznak-e majd Észak-Írországra. A Brexit-pártiak egy része ezt továbbra is elutasítja, mivel az szerintük az Egyesült Királyság egységének megbomlását jelentené.

39 milliárdos válási költség

Többet exportálunk A KSH adatai szerint Magyarország tavaly 565 milliárd forint értékben hozott be árukat az Egyesült Királyságból, az oda irányuló exportunk pedig 1080 milliárd forintra rúgott.

A szövegtervezet emellett rögzíti, hogy milyen jogok illetik meg a külföldi állampolgárokat a Brexit után, meghatároz egy 21 hónapos átmeneti időszakot, valamint részletezi a 39 milliárd fontra rúgó "válási költségeket".

A brit kormány ma délután soron kívüli ülésen vitatja meg a tervezetet, és dönthet a következő lépésekről. A  kabinet tagjait előzetesen felkérték, hogy addigra olvassák el a szöveget.

„Ez a teljes megadás”

A kemény Brexitet pártoló toryk mindenesetre máris elkezdtek lobbizni annak érdekében, hogy dobják vissza a tervezetet. „Remélem, hogy a kormány blokkolni fogja a megállapodást” – jelentette ki Jacob Rees-Mogg parlamenti képviselő, a keményvonalas konzervatívok egyik vezére.

Boris Johnson, Theresa May kormányfő egykori külügyminisztere pedig egyenesen azt állítja, hogy a kormány a teljes megadás küszöbén áll.

"Már beleegyeztünk abba, hogy 40 milliárd fontot fizetünk a semmiért cserébe. Beleegyeztünk abba, hogy Brüsszel balfékjei legyünk: nem csak a jelenlegi szabálykönyvüket írjuk alá, hanem egy csomó jövőbeni szabályozást is, miközben nem lesz beleszólásunk a szabályozás megfogalmazásába. (...) Most pedig  azt mondtuk, hogy benn maradunk az úgynevezett vámunióban. Ez azt jelenti, hogy Brüsszel irányítja majd a kereskedelmi stratégiánkat, minimum 2022-ig, sőt – ha így megy tovább – még azt követően is sokáig.”

Boris Johnsonnak nem tetszik a deal.  EPA/WILL OLIVER

Johnson szerint ha elfogadják a mostani megállapodást, akkor a brit kormány nem köthet majd nagy értékű szabadkereskedelmi egyezményeket, valamint nem kapja vissza az ellenőrzést a vámjai, a pénze és a törvénykezése felett.

A politikus idén nyáron azért mondott le a külügyminiszteri posztról, mert szerinte a brit kormány nem érvényesítette eléggé az érdekeit Brüsszellel szemben.

Bukik a May-kormány?

Ellenzi a megállapodást a kormányt kívülről támogató északír Demokratikus Unionista Párt (DUP), a Munkáspárt és a Liberális Demokrata Párt is. Ez azért különösen rossz hír Theresa Maynek, mert kisebbségi kormánya az északír párt támogatására szorul. A DUP továbbra is attól tart, hogy az egyezség végső soron az Egyesült Királyság felbomlását eredményezné.

A Daily Telegraph szerint a kabinet több tagját is nyomás alá helyezték a keményvonalas konzervatívok, és lemondásukat követelik a megállapodás miatt. Ez kormányválsághoz vezethet, és akár Theresa May bukását is eredményezheti.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG