5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tárgyalás, tárgyalás, tárgyalás – ez Theresa May javaslata a patthelyzet feloldására Brexit-ügyben. A brit kormányfő a kilépés elhalasztását és az újabb népszavazást is ellenzi. Az EU viszont nem akarja újratárgyalni az egyezményt, így folyamatosan nő a megállapodás nélküli kilépés esélye. Brüsszel most arra figyelmeztetett, hogy ez a fizikai határ visszaállítását eredményezné Írország és Észak-Írország között.
Theresa May tegnap a brit parlamentben. EPA / brit parlament

„Sürgetjük Londont, hogy amint lehet, tisztázza a szándékait. Jelenleg semmi újat nem tudunk mondani, mivel Londonból sincs semmi új hír”

- első körben így reagált Margaritisz Szkinász, az Európai Bizottság szóvivője Theresa May tegnapi parlamenti beszédére, amelyben a brit kormányfő azt ismertette, hogyan kívánja feloldani a patthelyzetet az EU és az Egyesült Királyság között a brit kilépés feltételeit rögzítő megállapodás ügyében.

Visszaállíthatják a határt

Szkinász ugyanakkor kérdésre válaszolva hozzátette: a megállapodás nélküli kilépés azt eredményezné, hogy ismét fizikai határ lenne Írország és Észak-Írország között.

„Azt hiszem, elég nyilvánvaló, hogy (no deal esetén) kemény határ lenne.”

A brit Sun szerint az Európai Bizottság most először volt ennyire „explicit” ebben a kérdésben. Az ír-északír határ a tárgyalások egyik kulcspontja – a fizikai határ újbóli bevezetését mindegyik fél el akarja kerülni.    

Mit jelentett be te tegnap Theresa May?

A brit kormányfő gyakorlatilag azt mondta, hogy tovább fog tárgyalni Brüsszellel, és módosítani akarja a megállapodást. May elsősorban az úgynevezett pótmegoldás ügyében akar kicsikarni engedményeket az EU-tól, múlt héten a brit parlament alsóháza ugyanis nagyrészt emiatt szavazta le az egyezséget.

A megállapodás jelenlegi formájában azt mondja ki, hogy az ír-északír határ szabad átjárhatóságát (azaz a fizikai határ visszaállításának elkerülését) végső esetben úgy kellene biztosítani, hogy Észak-Írország akkor is az EU vámuniójának része marad, ha az Egyesült Királyság már kiválik belőle. Ez azt jelenti, hogy Észak-Írország kereskedelmi szempontból  akár ki is szakadhat az Egyesült Királyságból, vagy London – ha ezt el akarja kerülni, viszont nem tud megegyezni Brüsszellel – meghatározatlan időre bennragad az EU vámuniójában.

Theresa May tegnap egyúttal elvetette a második referendum lehetőségét. Szerinte ez erodálná a politikába vetett bizalmat – hiszen megkérdőjelezné a nép korábbi döntését - , ráadásul a képviselők többsége is ellenzi az újabb népszavazást.

A kormányfő elvetette azt a lehetőséget is, hogy visszavonják a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását, az ugyanis a Brexit meghiúsulását jelentené, és nem támogatja a kilépés elhalasztását sem. Az Egyesült Királyság jelen állás szerint március 29-én távozik az EU-ból.

A kormányfő egyúttal bejelentette, hogy  ingyenes lesz a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok számára a brit EU-tagság megszűnése utáni időre szóló tartós letelepedési engedély kérelmezése, akik pedig már befizették a díjat, visszakapják pénzüket. Ez szép gesztus, az alapproblémát ugyanakkor nem érinti.

Hogyan reagáltak a britek?   

- A Munkáspárt szerint az alsóháznak szavaznia kellene arról, hogy legyen-e újabb referendum. Ez az első alkalom egyébként, hogy a párt hivatalosan is kérte a képviselőktől egy újabb népszavazás megfontolását.

- A Munkáspárt egyéb kérdéseket is megszavaztatna az alsóházban – például azt, hogy a Brexit után is maradjanak-e bent az EU vámuniójában.

- Szintén egy munkáspárti képviselő javasolta, hogy hivatalosan is kérjék az EU-tól a kilépés elhalasztását, azaz a március végén lejáró két éves tárgyalási időszak meghosszabbítását, amennyiben február 26-ig nem születik a brit parlament számára is elfogadható megállapodás.  Jeremy Corbyn, a párt vezére szerint a javaslataik által fel lehetne oldani a jelenlegi patthelyzetet, és meg lehetne előzni azt a „káoszt”, amit a rendezetlen kilépés von maga után.

- Gazdasági szereplők is aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy még mindig nincs érdemi, a megállapodás irányába mutató előrelépés.

„A parlamentben továbbra is patthelyzet van, miközben egyre közelebb kerülünk a szikla széléhez. A kormánynak el kellene fogadnia, hogy a ’no deal’ lehetőségének le kell kerülnie az asztalról. A politikusoknak az alsóház mindkét oldalán – engedniük kellene álláspontjukból, és új, pártokon átívelő megközelítésre lenne szükség. A vezetők kössenek kompromisszumot és találják meg azt az ösvényt, amely biztonságot nyújt a gazdaságnak”

- mondta Carolyn Fairbairn, a CBI brit ipari érdekvédelmi szervezet igazgatója. Számos gazdasági szereplő attól tart, hogy a megállapodás nélküli kilépés következményei (vámok bevezetése, ellátási problémák) súlyos károkat okoznak majd a gazdaságnak.

És akkor mi lesz most?

Továbbra is kérdés, hogy ki és hogyan fogja feloldani a patthelyzetet. A brit parlament jelenlegi formájában nem fogadja el a novemberben megkötött megállapodást, az EU viszont eddig folyamatosan azt hangoztatta, hogy azt nem lehet újratárgyalni.

May most mégis úgy döntött, hogy még egyszer kopogtat Brüsszelnél. Ezzel alighanem abban bízik, hogy Brüsszel az idő szorítása miatt, a rendezetlen kiválás (no deal) elkerülése érdekében mégis belemegy valamilyen kompromisszumba – vagy beleegyezik a kilépés elhalasztásába.

Úgy tűnik ugyanakkor, hogy a kormány a brit parlamentet is a kompromisszum irányába próbálja elmozdítani. Stephen Barclay Brexit-ügyi miniszter tegnap például arra figyelmeztette a kilépés elhalasztását kérő képviselőket, hogy egyáltalán nem biztos, hogy az EU beleegyezik ebbe – ehhez  ugyanis szükség lenne arra, hogy legyen kilátás a megegyezésre.

A kormányfő új javaslatairól január 29-én szavaz majd a brit parlament alsóháza.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG