Direkt nem szolgálják ki a népet?
Nicolás Maduro, Venezuela elnöke gyakran hangoztatja, hogy az országban gazdasági háború zajlik. Azzal vádolt meg vállalatokat, hogy ártani akarnak a népnek és rejtegetik az élelmet.
A Farmatodo lánc több vezetőjét kihallgatták a hatóságok, mert állítólag üzleteikben szabálytalanságokat követtek el, amivel hozzájárulnak a termékhiányhoz. Pedro Angarita, a lánc elnöke és Agustin Alvarez elnökhelyettes ellen vádat emeltek, mert a hatóságok szerint 2014 decembere óta akadályozták a termékek eladását, és szándékosan nem alkalmaztak elég dolgozót a kasszáknál, hogy óriási sorok keletkezzenek.
Maduro "gerilla taktikának" nevezte mindezt. A vezetők viszont azt állítják, hogy a lánc működése átlátható, és 167 üzletüket világította át a kormány az elmúlt hónapokban.
Maduro azt hirdeti, hogy a magánszektor összeesküdött ellene és hivatala ellen, és szocialista kormányának megbuktatásán mesterkedik.
Nem sokat ér a kőolajtartalék, ha nincs vécépapír sem
A venezuelai gazdaság komoly nehézségekel küzd. A központi bank adatai szerint éves bázison tavaly az első negyedévben 4,8, a másodikban 4,9, a harmadikban pedig 2,3 százalékkal csökkent a világ legnagyobb ismert kőolaj-készletével rendelkező Venezuela gazdasága. Az infláció mértéke novemberben - szintén éves bázison - 63,6 százalék volt.
Maduro a hatalma ellen összeesküvőket, a nagyvállalatokat vádolja azért, hogy Venezuelában számos alapvető termékből, így például a vécépapírból, a lisztből és a főzőolajból is hiány alakult ki. Az ellenzék és gazdasági elemzők ugyanakkor a kormány elhibázott gazdaságpolitikájával, ezen belül olyan okokkal magyarázták a jelenséget, mint a behozatalt nehezítő szigorú valutakorlátozás és a rossz üzleti szabályozások.
Az olajár zuhanása miatt nem várható, hogy Venezuela növekedése beindul. Az ország exportjának 96 százalékát a kőolaj adja.