A Forbes listáján a gazdasági szempontokon kívül számba vették azt is, hogy a befolyásos vezetők hány ember életére vannak hatással, és elemezték azt is, mennyire aktívak társadalmilag (azaz mennyire használják a "hatalmat", ami a kezükben van). Utóbbi szemponttal magyarázzák, hogy például Vlagyimir Putyin miért került annyira előkelő helyre.
Az első tízben a világ vezető politikusain kívül médiabirodalmak első embereit vagy olyanokat találunk, akik vagyonukat az internet segítségével szerezték. Érdekesség, hogy a világ leggazdagabb embere a befolyásosok között csak a 10., megelőzve ezzel XVI. Benedek pápát. A 20. helyen találjuk viszont Micheal Bloomberget, aki ismételten mandátumot szeretne szerezni, hogy továbbra is New York polgármestere maradjon, vagyonának alapja az általa alpított és a nevét is viselő médiaügynökség. Hasonlóan Bloomberghez gazdaságának alapját médiabirodalma jelenti Silvio Berluscininak is, aki Olaszország miniszterelnöke, és kínos bírósági ügyeknek néz elébe, ő mégis a 12.
Szintén érdekesség, hogy a listán még egy amerikai elnök is található Barack Obama, az első helyezett mellett. Ő Bill Clinton, aki a 31. helyezést érte el, míg felesége a 17. - vagyis messze "hatalmasabb", mint a férje.
Medvegyev orosz elnök viszont csupán csak a 43., befolyása vetekszik az amerikai show biznisz nagyasszonyáéval, Oprah Winfrey-ével, míg a politikai rangsorban alatta elhelyezkedő elődje, a volt KGB-tiszt, Vlagyimir Putyin dobogós helyen zárt.
Az első tíz helyezett:
1. Barack Obama
2. Hu Csin-tao
3. Vlagyimir Putyin
4. Ben S. Bernanke (a Fed elnöke)
5. Sergey Brin and Larry Page (a Google alapítói)
6. Carlos Slim Helu (mexikói médiamágnás)
7. Rupert Murdoch (ausztrál médiacézár)
8. Michael T. Duke (Wal-Mart-vezér)
9. Prince Sultan bin Abdul Aziz Al Saud (szaudi herceg)
10. William Gates III. (a világ jelenleg leggazdagabb embere, Microsoft)
Az erőviszonyok tekintetében érdekes eredmény, hogy Jean-Claude Trichet EKB- elnök jóval előbb végzett a listán, mint szintén francia kollégája, az egykor a párizsi pénzügyminisztériumot, ma már az IMF-et vezető Dominique Strauss-Kahn.
Erősödött a keletiek jelenléte is, az amerikai magazin szemszögéből is érdekes, hogy végül a friss Nobe-békedíjas Obama lett az első, nem pedig az 1,3 milliárd ember vezetőjének számító Hu Csin-tao kínai elnök.
A listán szereplő, második legbefolyásosabb kínai pedig nem más, mint a Kínai Kommunista Párt propagandájáért felelős vezető, Li Csangcsun, aki így is simán befért az első húszba. Ez nem sikerült ugyan Kim Dzsong Ilnek, de Észak-Korea tejhatalmú vezetője is előkelő helyen végzett.
A vallási vezetők közül XVI. Benedek végzett a legelőkelőbb helyen, mindjárt a top 10 után, ez is jelzi, hogy a Forbes vezetői nem csupán a gazdasági befolyást vették figyelembe a lista összeállításánál. Ali Hoseini-Khamenei iráni ajatollahnak csak a 40. hely jutott, pedig hazájában a legbefolyásosabb vezető, alakját még az iráni választások utáni zavargások sem kezdték ki. Érdekes viszont, hogy az ajatollah előtt egy hellyel, tehát a 39. pozicióban van Tenzin Gyatso, azaz a 14., jelenleg is regnáló dalai láma. És még ők kettejüket is megelőzte a 2001 óta bujkáló al-Kaida vezér, Osama Bin Laden.
A teljes lista (11-41.): terroristák és drogbárók a leghatalmasabbak között?
Gazdasági világkormány a G20 csoportból? |
12. Silvio Berlusconi
13. Jeffery R. Immelt
14. Warren Buffett
15. Angela Merkel
16. Laurence D. Fink
17. Hillary Clinton
18. Lloyd C. Blankfein
19. Li Csangcsun
20. Michael Bloomberg
21. Timothy Geithner
22. Rex W. Tillerson
23. Li Ka-shing
24. Kim Jong Il
25. Jean-Claude Trichet
26. Masaaki Shirakawa
27. Sheikh Ahmed bin Zayed al Nahyan
28. Akio Toyoda
29. Gordon Brown
30. James S. Dimon
31. Bill Clinton
32. William H. Gross
33. Luiz Inacio Lula da Silva
34. Lou Jiwei
35. Yukio Hatoyama
36. Manmohan Singh
37. Osama bin Laden
38. Syed Yousaf Raza Gilani
39. Tenzin Gyatso
40. Ali Hoseini-Khamenei
41. Joaquin Guzman
Egy szökésben lévő mexikói drogbáró is szerepel a Forbes gazdasági magazin által megjelentetett, a világ leghatalmasabb személyeit felvonultató listán. Joaquin Guzman - becenevén El Chapo - a 67 személyt felvonultató listán a 41. helyen szerepel, s ezzel többek között megelőzi Dmitrij Medvegyev orosz és Nicolas Sarkozy francia államfőt. Foglalkozására nézve Guzman "drogcsempészként" szerepel a listán.
Guzman, a Sinaloa drogkartell feje valószínűleg az észak-mexikói hegyekben rejtőzködik. Egy márciusi, a világ leggazdagabb embereit felvonultató Forbes-lista a férfi vagyonát egymilliárd dollárra becsülte. A magazin, amely a drogbárót szörnyű bűnözőnek minősítette, közölte: azért vették fel Guzmant a legnagyobb hatalmú emberek ranglistájára, hogy vitára ösztönözzenek vele. A mexikói kormány 30 millió pezót (411 millió forintnak megfelelő összeget) ígér annak, aki olyan információval szolgál, amely elvezet Guzmanhoz. A drogbáróról azt feltételezik, hogy az észak-mexikói hegyekben rejtőzködik.
A sport szerelmesei (42-67.): a foci többet nyom a latba, mint az olimpia
Érdekesség még a listát nézegetve, hogy a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) elnöke (Sepp Blatter, 53.), sport nyelven szólva, 7 helyezést vert a Nemzetközi Olimpia Bizottság elnökére (Jacques Rogge, 60.)
42. Igor Sechin
43. Dmitrij Medvegyev
44. Mukesh Ambani
45. Oprah Winfrey
46. Benjamin Netanyahu
47. Dominique Strauss-Kahn
48. Zhou Xiaochuan
49. John Roberts Jr.
50. Dawood Ibrahim Kaskar
51. William Keller
52. Bernard Arnault
53. Joseph S. Blatter
54. Wadah Khanfar
55. Lakshmi Mittal
56. Nicolas Sarkozy
57. Steve Jobs
58. Fujio Mitarai
59. Ratan Tata
60. Jacques Rogge
61. Li Rongrong
62. Blairo Maggi
63. Robert B. Zoellick
64. Antonio Guterres
65. Mark John Thompson
66. Klaus Schwab
67. Hugo Chavez
A kilábalás után új kihívások jönnek
Alakul a tőzsdei lufi: óvatosan a durrogtatással!
Klímavédelem: már "csak" a pénzen vitáznak
Eljön a mi időnk: a jövő bankjai értünk dolgoznak?
Titkos "összeesküvés": vége a zöldhasú olajnak?
A G20 kezében a világ sorsa
A pénzpiaci szigorról még mindig csak beszélnek
MTI, Privátbankár