3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Az EKB már úgymond megtette, amit „megkövetelt a haza”, most Európa országain van a sor. A kötvényvásárlási program miatt sok minden olcsóbb lesz, köztük a beruházások is, de ahhoz, hogy ezt az unió realizálni tudja, több tagállamban is komoly reformokra lesz szükség.

Az Európai Központi Bank vezetőségi tagja Davosban arról beszélt, hogy a havi hatvanmilliárdos kötvényvásárlási programra szükség volt, de arra is figyelmeztette a tagállamokat, hogy ne habozzanak további reformokat végrehajtani.

A fenyegető defláció, az áruk és szolgáltatások árának a konjunktúrát fékező hatású csökkenése fényében nem volt más választása az EKB-nek - mondta Benoit Coeuré.

Kell, hogy belefektessenek

Az elnökségi tag szavaiból az is kiderült, hogy a probléma nem azzal van, hogy a beruházásokat ne tudnák olcsóbba tenni, hanem azzal, hogy hiányoznak a befektetni vágyók. Szerinte ez nem az EKB feladata, az egyes országok kormányainak kéne dönteni a szükséges strukturális átalakításokról.

Draghi is egyetért

Mario Draghi, az EKB elnöke egy német gazdasági hetilapban ismét politikai reformokra, közös reformoffenzívára szólította fel az euróövezeti országokat. Az EKB-elnök szerint az euróországoknak előre kell lépniük egy "valódi gazdasági unió" felé. Európának szüksége van strukturális reformokra a verseny élénkítése, a bürokrácia csökkentése és a munkaerő-piacok alkalmazkodóképességének javítása érdekében.

Súlyos érvek szólnak a szuverenitás közös gyakorlása mellett ezen a területen egy valódi gazdasági unió keretében. Azzal, hogy az euróövezeti országokat reformokra köteleznénk, egy gazdasági unió hihetővé tenné, hogy az egyes országok valóban képesek növekedés révén leküzdeni magas adósságaikat - mondta Draghi. A szorosabb együttműködés példájaként említette a pénzügyi piacok mielőbbi mélyebb integrációját.

Az EKB még csütörtökön jelentette be, hogy a bank havi 60 milliárd eurós kötvényvásárlási programjával elindítja a teljes mennyiségi enyhítést. A közlést a piacok és a gazdasági döntéshozók többsége pozitívan fogadta, míg német részről többen bírálták.

Mi történt Davosban?

Az idei, immár 45. Világgazdasági Fórumon a politika, a civil társadalom és az üzleti élet mintegy 2500 döntéshozója vett részt több mint 140 ország képviseletében. Négy fő téma - válság és együttműködés, növekedés és stabilitás, innováció és ipar, társadalom és biztonság - köré szerveződött a fórum, amelynek keretében négy nap alatt 280 tanácskozást tartottak. A vitákból is nyilvánvalóvá vált, hogy a világgazdaság megerősödését keményen hátráltatja a magas munkanélküliség, a súlyos geopolitikai kockázatok, a beruházások alacsony szintje és a strukturális reformok végrehajtásának vontatottsága.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírek jöttek az amerikai gazdaságról
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 18:01
A vártnál sokkal jobban javult az amerikai fogyasztói hangulat, a gazdasági teljesítmény növekedése pedig kissé gyorsult.
Makro / Külgazdaság Másfél éves csúcsra pörgött a japán gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 15:19
A japán gazdasági teljesítmény 17 hónapja a leggyorsabb ütemben nőtt januárban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság A KSH szerint gyorsult a reálbérek növekedése, Ön is érzi a pénztárcáján?
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:47
2025 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 756 400, a nettó átlagkereset 525 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,9, a nettő átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 6,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Ketyeg a demográfiai bomba, egyre kevesebben dolgoznak Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:30
2025 decemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 624 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 211 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt.
Makro / Külgazdaság Tarolt a Volkswagen az európai autópiacon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:24
Megelőzte a Volkswagen a Teslát az európai elektromosautó-piacon: már ők adják el a legtöbb járművet ebben a kategóriában. A belső égésű motorral ellátott autókból visszaesett az eladási szám a német autógyártónál, de így is vezető szerepet tudtak betölteni.
Makro / Külgazdaság Megtorolhatják a hitelminősítők a választás előtti osztogatást
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 06:47
A magyar államadósság jelenleg a befektetésre ajánlott kategória alsó határán található. A három nagy hitelminősítő közül az egyiknél (S&P) már csupán egy lépés választ el minket a befektetésre nem ajánlott besorolástól. A GKI számba veszi a lehetőségeket.
Makro / Külgazdaság Túl lehet a csúcson a forint, már a választások előtt kamatot csökkenthet a Magyar Nemzeti Bank
Imre Lőrinc | 2026. január 22. 19:21
Nem várja meg április 12-ét a Magyar Nemzeti Bank a kamatcsökkentések elkezdésével – erre számítanak az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Az idei gazdasági növekedéssel kapcsolatban már inkább pesszimistán nyilatkoztak, hiszen 2 százalékos GDP-t várnak, ami jövőre 2,5 százalékra gyorsulhat. A forint is túl lehet a zenitjén, és a lassú leértékelődés végén 392 forintba kerülhet egy euró 2026 végére.
Makro / Külgazdaság Donald Trump ezt az adatot kitűzheti a kalapjára
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:59
Az amerikai GDP-növekedés a korábban becsültnél magasabb lett a tavalyi harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Keserű csalódás Dél-Koreában
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:40
Az elemzők növekedést vártak a dél-koreai gazdaságban az utolsó negyedévben, de a GDP negyedéves alapon csökkent.
Makro / Külgazdaság Túlköltekezett a kormány, a tervezett harmadával nagyobb lett a hiány
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 12:51
Az államháztartás központi alrendszere tavaly 5738,7 milliárd forintos hiánnyal zárt, 4123 milliárd volt az eredeti terv.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG