4p
Alsó-Szászország, Németország egyik legnagyobb tartománya újabb ütést vihet be ma a Merkel-féle CDU-nak. Ha ez így van, megerősödhetnek azok a hangok, amelyek Merkel nyugdíjba vonulását sürgetik, országosan a párt 1949 óta nem látott választási eredményt ért el. A heti felmérésekben pedig a CDU/CSU koalíció hat éve nem látott mélyponton van.
A német kancellár

Angela Merkel kancellár a szeptember 24-i országos parlamenti választások után megtarthatta ugyan vezető szerepét, de csökkent a támogatottsága, egyértelműen gyengült. Ma a területileg második, lakosságát tekintve negyedik legnagyobb tartományban, Alsó-Szászországban (Északon, Hannover fővárossal) újabb fiaskó készül számára.

A legutóbbi, 12-én készült közvélemény-kutatás szerint a mai tartományi választáson 34,5 százalékkal a szociáldemokrata SPD nyerhet, a CDU-nak, Merkel kereszténydemokrata pártjának 33 százalékot jósolnak.

Biztosnak gondolták a győzelmet

A Frankfurter Allgemeine által ismertetett felmérés (Forschungsgruppe Wahlen/ZDF) szerint a Zöldek 9, a jobboldali liberális FDP 9, a szélsőjobboldali AfD 7 százalékra számíthat. Országosan a CDU/CSU nyert, de nehéz koalíciós tárgyalások közepén van a Zöldekkel és az SPD-vel – ez lenne az úgynevezett Jamaika-koalíció. (Az egyes pártok színeiről és a koalíciós variációkról itt írtunk.) Így, ha a szocialosták győznek is, várhatóan nem tudnak a CDU nélkül koalíciót alkotni, például a Zöldekkel.

A lap szerint ha a CDU most elszalasztja a pár héttel ezelőtt még biztosnak gondolt győzelmet ebben a tartományban, az a Merkel visszavonulásával kapcsolatos követeléseket is erősítheti, legalább átmenetileg. Csak feltételes módban, de azt feszegetik, hogy felerősödhetnek a hangok: Merkel jelenlegi, harmadik kormányzási periódusa során szükség lenne arra, hogy kinevelje saját utódját. Úgy tűnik, ambiciózus, fiatal CDU-politikusokból pedig nincs hiány.

Nincs önkritikája?

A CDU meggyengülésének egyébként elsősorban helyi okai vannak, nemrég egy Zöldek párti képviselő hirtelen a CDU-hoz igazolt át, amit a választók nem néztek jó szemmel. Állítólag Merkel sem támogatta elég markánsan a helyi pártvezetőket. Így a CDU előnye három hét alatt elolvadt.

De Merkel országosan is veszített népszerűségéből a szeptember 24-i választások óta. Főleg, mivel azt találta mondani, hogy nem lát nagyobb hibát politikájában és választási kampányának vezetésében. Ez annak fényében meglepő, hogy a pártja a legrosszabb eredményt érte el 1949 óta.

Jobbra, vagy balra át?

Németországban most nagy vita folyik arról, hogy a rossz választási eredmény után a CDU/CSU pártszövetség a továbbiakban milyen politikát folytasson. Komolyan felmerült, hogy legyen konzervatívabb, jobboldalibb, hogy a szélsőséges AfD vitorlájából kifogja a szelet. Egy friss közvélemény-kutatás szerint azonban a párt támogatóinak csak 20 százaléka szeretné ezt, 48 százalékuk amellett van, hogy még inkább középre húzódjon.

További 26 százalék pedig azt szeretné, ha az eddigi kurzust folytatná Merkel pártszövetsége. A megkérdezettek 58 százaléka egyébként a bajor testvérpártot, a CSU-t hibáztatja a rossz választási eredményért – ez a párt a CDU-tól inkább jobbra van, például bevándorlási kérdésekben, követelései közé tartozik a menekültek számának korlátozása. Bár nem mondhatni, hogy ezt nagyon makacsul képviselné, eddig még mindig engedett belőle, ha úgy adódott.

A választások óta is süllyedt

A ma publikált országos közvélemény-kutatás szerint (Emnid) a CDU/CSU hat éve a legalacsonyabb szinten van népszerűségben, csak a választók 31 százaléka támogatja. Az SPD is tovább süllyedt, 21 százalékra. Az FPD 11 százalékon áll, a Zöldek 10 százalékon, e két párt kissé növelte támogatói táborát. A szélsőjobbos AfD 12, a Baloldal (Linke) 10 százalékot kapna, ha most lennének a választások.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Átírták a számot, a vártnál jobban alakult az euróövezet inflációja
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 12:51
Novemberben az előző havival megegyezően 2,1 százalék volt az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hírek érkeztek Németországból – nem ezt várták
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 12:18
Javulást vártak, romlás jött.
Makro / Külgazdaság Áttörés: Orbán Viktornak tetsző jelentésre készülnek Ursula von der Leyenék (frissítve)
Csabai Károly | 2025. december 17. 05:42
Az Európai Bizottság statisztikai hivatalának ma délelőtt nyilvánosságra kerülő adatai szerint a hazai infláció európai uniós összevetésben nagyot javult: az egy hónappal korábbi hárommal szemben már hét tagállamban is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk. Európa egészét tekintve pedig már kereken tucat ország fogyasztóiár-indexe volt magasabb az adataikat cikkünk megjelenéséig nyilvánosságra hozottak közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Az Egyesült Államokban több a munkahely, de nőtt a munkanélküliség
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 18:00
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál több új munkahely jött létre novemberben a nem mezőgazdasági ágazatokban, a munkanélküliségi ráta pedig az elemzők által várt stagnálás helyett emelkedett.
Makro / Külgazdaság Javultak a gazdasági várakozások Németországban és az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 16:00
Decemberben a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe is javult az előző havihoz képest.
Makro / Külgazdaság Hoztak is, meg nem is Varga Mihályék az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 15:41
Alacsonyabb gazdasági növekedést, ugyanakkor alacsonyabb inflációt is prognosztizálnak a friss Inflációs jelentésben.
Makro / Külgazdaság Itt az év utolsó kamatdöntése, Varga Mihályékra jövőre nagy feladatok várnak
Imre Lőrinc | 2025. december 16. 14:00
Bár novemberben az infláció 3,8 százalékra, a jegybank toleranciasávjába csökkent, a Magyar Nemzeti Bank az év utolsó kamatdöntő ülésén sem változtatott a 6,5 százalékon álló irányadó ráta szintjén.
Makro / Külgazdaság Nem csökkent az euróövezet külkereskedelmi többlete
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 13:41
Októberben éves szinten nőtt, havi összevetésben stagnált az euróövezet külkereskedelmi többlete az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett első becslése alapján.
Makro / Külgazdaság Mi történt az euróövezeti gazdasággal decemberben?
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 12:13
Decemberben már sorban a hetedik hónapban nőtt az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint a fogyasztás jövőre is a magyar gazdaság hajtóereje lehet
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 11:47
Stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével (VOSZ) kedden Budapesten a digitális kereskedelmi és tranzakciós ökoszisztéma fejlesztéséről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG