Nem megoldás, hogy Venezuelában öt nullát levágnak a helyi pénznem végéről, mert a jelenlegi hiperinfláció mellett ezeket akár egy év múlva "vissza lehet rajzolni" - mondta Nagy Sándor Gyula Latin-Amerika-szakértő, a Külügyi és Külgazdasági Intézet stratégiai igazgatóhelyettese az M1-en.
500 forint az átlagfizetés
Nagy Sándor Gyula véleményét arról kérték, hogy öt nullát vágnak le a venezuelai pénznem, a bolívar végéről a hiperinfláció miatt. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint a dél-amerikai országban az infláció elérheti akár az egymillió százalékot az év végéig.
Közben 50 centért 100-szor teletankolhatod az autót Miközben a gazdaság összeomlott, az üzemanyag nevetségesen olcsó az állami árszabásnak köszönhetően: a Bloomberg összeállítása szerint az 5 nulla levágása után a legkisebb értékű pénz, az 50 centes érme elegendő lesz arra, hogy százszor teletankoljanak egy városi terepjárót. |
A szakértő szerint az egymillió százalékot talán úgy lehetne érzékeltetni, hogy körülbelül három-négynaponként duplázódnak az árak, tehát ha valaki megkapja a fizetését hónap elején, akkor az öt nap múlva már csak a felét éri, a hó végére meg semmit. A venezuelai átlagfizetés ötmillió bolívar fölött van, ez 1 euró 40 centnek, 500 forintnak felel meg - ismertette. A legnagyobb bankjegy pedig az 500 bolívaros, így hátizsáknyi pénzek kellenének egy bevásárláshoz, ha lehetne valamit kapni, de a legnagyobb probléma, hogy sokszor alapvető élelmiszerek sincsenek a boltokban.
Ruhát, táskát varrnak a bankjegyekből
Nagy Sándor Gyula szólt arról is, hogy Venezuelában a teljes mértékben értéktelen papírpénzből táskákat, ruhákat varrnak és próbálják eladni kolumbiai pesóért a kolumbiai határon, hogy olyan pénzt kapjanak, amelyből tudnak vásárolni, mert a szomszédos országok valutáit fogadják el nem hivatalosan az üzletekben, hiszen ezeknek az értéke még mérhető.
Ahogy arról korábban a Privátbankár.hu-n is beszámoltunk, Venezuelában az egekbe szökő infláció miatt a legolcsóbb termékek megvásárlása is már szinte lehetetlenné vált már, így a készpénz helyett egyre inkább a cserekereskedelem jelent meg, mint általános fizetőeszköz.