A lap információi szerint a decemberi koppenghágai energiaügyi csúcstalálkozón aláírandó megállapodás teljesítéséhez 2020-ig csillagászati összeget, 100 milliárd dollárt kell előteremteni. Egyes közgazdászok sokkal nagyobb összeget, 1 billió dollárt emlegetnek.
A pénzből egyrészt fedezni kell a gyorsan fejlődő, iparosodó országokban - például Indiában és Brazíliában - a drágább, de tisztább energiatermelési technikákra való átállást, másrészt támogatást kell nyújtani a szegény államoknak a globális felmelegedés következményeinek, köztük az aszályoknak és emelkedő tengerszintnek a kezeléséhez.
Költségsapka, jégsapka Az északi-sarki jégsapka 20-30 éven belül nyaranta teljesen eltűnik majd egy kutatócsoport szerint, amely az Északi-sarki jégtakarót tanulmányozta ez év tavaszán. A szakemberek szerint egy évtizeden belül a melegebb hónapokban valószínűleg hosszabb ideig szinte jégmentes lesz a térség. |
A The New York Times szerint sok fejlődő ország világossá tette: csak akkor írják alá az új klímavédelmi megállapodást, ha az megfelelő forrásokat biztosít nekik a melegebb légkörű Földhöz való alkalmazkodásban. S bár az Egyesült Államok és több nyugat-európai állam beleegyezését adta ilyen fejlesztési összegek nyújtásához, egyelőre nincs konkrét stratégia arra, honnan teremtenék elő a pénzeket. Arról sincs egyetértés, melyik állam fizessen és mekkora összeget. Az ENSZ legutóbbi New York-i klímaváltozási értekezletén és a G20 csoport pittsburgh-i találkozóján szeptemberben a részvevők - köztük Barack Obama amerikai és Hu Csin-tao kínai elnök - ugyan hangsúlyozták a klímaváltozás elleni küzdelem sürgősségét, de finanszírozási javaslat vagy felajánlás nem hangzott el.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
A jövő energiája - Magyarország nagy lehetősége?
Soros zöldben utazik
Az üvegházhatás élvezi a válságot!
Kevesebbet pöfög Európa
MTI