1p
Az EU legfejlettebb 17 országának GDP-je a tavalyi utolsó negyedévben 0,3 százalékkal zsugorodott, kissé alacsonyabb mértékben, mint amire a piacok számítottak. Németország, bár mínuszos negyedévet zárt, szintén kissé a várakozások felett teljesített, Franciaország viszont sokkal jobban azoknál, zsugorodás helyett bővült a gazdasága. A perifériaországok közül többnek a teljesítménye változatlanul igen rossz.

GDP-adatok sora érkezett az utóbbi órákban, az EU-17-nek is rövidtett eurózónában és az EU 27 tagállamában a gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben egyaránt 0,3 százalékkal esett az Eurostat sajtóközleménye szerint. Az elemzői várakozások 0,4 százalékos csökkenéssel számoltak. A 2010-es utolsó negyedévhez képest a szezonálisan megtisztított GDP 0,7 százalékkal nőtt az eurózónában és 0,9 százalékkal a 27 tagállamot – köztük Magyarországot is – tömörítő csoportban. A múlt év egészében az EU-17 csoportban 1,5, az EU-27-ben 1,6 százalékkal nőtt a GDP.

Az eurozónában 2009 óta nem mértek csökkenést

A közlemény emlékeztet arra is, hogy a negyedik negyedévben az USA-ban 0,7 százalékkal nőtt a GDP, egy év alatt pedig 1,6 százalékkal, Japánban pedig 0,6 százalékos csökkenés volt októbertől decemberig. A Bloomberg szerint 2009 óta először mértek csökkenést az eurozónában, hiszen a harmadik negyedév egyébként még szerény pluszt hozott. (Recessziónak általában azt tekintik, ha legalább két egymást követő negyedév hoz negatív GDP-változást.)


Friss GDP-adatok Európából (2011. IV. negyedév - az előző negyedévhez képest)

A viszonylag jó év végi európai adatok legfőbb mozgatórugója a jó francia adat lehetett, ott ugyanis 0,2-0,3 százalékos csökkenést vártak az utolsó negyedévben, ehelyett 0,2 százalékos pluszt hoztak össze a franciák (és 1,4 százalék volt a növekedésük 2010 utolsó negyedévéhez képest). A német gazdaság a várakozásoknak megfelelően mínuszba süllyedt az utolsó három hónapban, de a 0,3 százalék körüli előrejelzésekhez képest csak 0,2 százalékkal (ez 2,0 százalék 2010 végéhez képest). Finnország 0,7 százalékos növekedést ért el az utolsó negyedévben a Reuters szerint.

Dél-Európa recesszióban, Kelet-Európa még tartja magát

„Az Észak és Dél kettészakad” – ezzel a címmel írt tudósítást a témáról a Reuters, és emlékeztetett arra, hogy Portugália 1,3 százalékos GDP-esésről számolt be év végére, több mint duplájáról a harmadik negyedéves 0,6 százaléknak.  Egészen biztosan recesszió volt Olaszországban is, 2011 utolsó negyedévében 0,7 százalékkal, 2010 végéhez képest 0,5 százalékkal csökkent a GDP. Nagy szomszédaihoz, Németországhoz és Franciaországhoz képest kivételnek számít Hollandia is, a negyedik negyedéves 0,7 és a harmadik negyedéves 0,4 százalékos zsugorodással. Recesszióban van Spanyolország és Belgium is, a görög gazdaság pedig nem kevesebb, mint hét százalékkal zsugorodott egy év alatt (5,2 százalékkal az utolsó negyedévben).

Térségünkben Magyarország gazdasága 0,3 százalékkal növekedett a harmadik negyedévhez képest, Bulgáriában ugyanez 0,4 százalék, Csehországban viszont 0,3 százalékos mínuszt mértek – írja a Bloomberg szerda déli vezércikkében.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor raportra hívhatja Rogán Antalt
Csabai Károly | 2024. december 18. 05:42
Azzal a céllal, hogy átbeszélje propagandaminiszterével, hogyan tálalják, hogy az infláció immár második hónapja emelkedik. Sovány vigasz, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. A Privátbankár Európai Inflációs Körkép több mint kétéves fennállása alatt még soha annyi ország nem tett közzé az előző havinál magasabb éves fogyasztóiár-indexet, mint a novemberiről. Ennek ellenére bőszen folyik a monetáris lazítás, mindössze az ukrán jegybank emelt kamatot. A reálkamatok összevetésében még tartjuk a pozíciónkat, de a 2,8 százalékos plusz a gyenge makrogazdasági adatok miatt aligha elég vonzó a külföldi befektetők számára.
Makro / Külgazdaság Valaki kiénekelt Matolcsy Györgyék kórusából
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 16:10
Ahogy egy hónapja, úgy Virág Barnabás alelnök tájékoztatása szerint most is elhangzott egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat. Hogy ezúttal is Patai Mihály másik alelnöktől, az később derül ki.
Makro / Külgazdaság Pesszimistábbak lettek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 15:16
A jegybank a jövő évi inflációs és növekedési előrejelzéseit is közölte.
Makro / Külgazdaság Moszkva fenyeget: megtorlással kell számolni Kirillov meggyilkolása miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:32
A nukleáris védelmi erőkért felelős orosz altábornagy elleni merényletről megszólalt az SZBU és a Kreml is.
Makro / Külgazdaság Nem tettek szívességet Matolcsy Györgyék a kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:00
Bár a GDP-növekedési álmok valóra válásához jól jönne egy kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem látott okot az irányadó ráta megváltoztatására.
Makro / Külgazdaság Óvatosságra intik a nyugdíjasokat a csalafinta bankokkal szemben Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 10:47
A bankok azzal „fiatalítják meg” Szerbiában idősebb ügyfeleiket, hogy hitelt kínálnak nekik. Ennek alapján úgy érezhetik, hogy olyan hitelképeseket, mint a fiatalok.
Makro / Külgazdaság Sikerült 100 milliárd forintot elköltenie a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 09:48
100 milliárd forintot, ehhez korábban még egy év kellett, de az állami média jobban teljesít.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG