Afrikai menedékkérők (Kép forrása: EPA/REUDAN) |
Afrikából érkezett menedékkérőkkel közösen hozott létre egy biofarmot egy olasz gazdálkodó az észak-olaszországi Oleggio közelében, adta hírül a Deutsche Welle. Az angol nyelvű német televízió híroldala szerint az olasz farmer, Raffaele D’Acunto azzal a céllal alapította a gazdaságot, hogy biotermékeket termeljen, majd eladja azokat a helyi piacon.
"Azt kapjuk, amit beleteszünk"
A menedékkérők nem csak dolgoznak a farmon, hanem a tervek szerint egyenrangú partnerré válnak majd az üzletben. Összesen hat afrikairól van szó, akik Guineából, Maliból, Szenegálból és Nigériából érkeztek. A legfiatalabb közülük 19 éves. A bevándorlók és az olasz gazda egy olyan területet művelnek meg, amellyel 40 évig senki sem foglalkozott.
A munkát három hónappal ezelőtt kezdték, a többi közt burgonyát és tököt termesztenek. A helyi menekültközpont már beleegyezett abba, hogy ott is létrehoznak majd egy zöldséges kertet. „Itt a magunk urai vagyunk. Azt kapjuk, amit beleteszünk” – mondta Dembo Cisse, a csoport guineai tagja. Cisse 18 hónapja tartózkodik Olaszországban, és idejét eddig jórészt várakozással töltötte, menekültkérelmét ugyanis még nem bírálták el.
A csoport az elmúlt hetekben már el is kezdte árulni a termést. Remélik, hogy sikerül majd életképes céggé fejleszteni vállalkozásukat.
Bekeményít Olaszország
Az újfajta kezdeményezés azért is érdekes, mert eközben az új, bevándorlás-ellenes olasz kormány folyamatosan szigorítja migrációs politikáját. Drasztikusan csökkentik például a menedékkérőknek járó juttatásokat. Matteo Salvini olasz belügyminiszter rendelete szerint a napidíjat 20 euróra mérséklik az eddigi 30-35, egyes esetekben 45 euróról. Erre a célra eddig csaknem hárommilliárd eurót költött az olasz kormány évente.
Szűkítik az integrációt segítő szolgáltatások elérhetőségét is: a jövőben csak azok járhatnak olasz nyelvtanfolyamra vagy pszichológiai kezelésre, akik már kaptak tartózkodási engedélyt. A menedékkérőknek olykor több mint két évet kell várniuk egy ilyen engedélyre. "Nagyobb lesz az ellenőrzés és kevesebb a kiadás. Ahogy megígértük, végre változtatunk a bevándorláspolitikán” – közölte az olasz belügyminiszter. A szigorítás 136 ezer menedékkérőt érinthet.
Nemrég pedig egy olasz hajó visszaszállította Líbiába azt a 108 migránst, akiket a Földközi-tengerből mentett ki. Hasonló esetre korábban nem volt példa - írta a La Repubblica című olasz napilap.
Egyre kevesebben jutnak át
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai azt mutatják, hogy jelentősen csökken az Európára nehezedő migrációs nyomás. A szervezet szerint az első félévben 45 700 menedékkérő és migráns jutott el Európába a Földközi-tengeren keresztül, ami ötször kevesebb, mint 2016 azonos időszakában, amikor a legtöbben jöttek, és kevesebb mint fele a tavalyi értéknek. A mostani állapot a menekültválság kezdete, 2014 előtti viszonyoknak felel meg, áll a jelentésben.
A visszaesés a többi közt a szigorodó uniós politikának, az egyes tagországok (például Olaszország) észak-afrikai alkuinak, és a valószínűleg emiatt hatékonyabb líbiai határellenőrzésnek köszönhető. (Igaz, eközben Spanyolországba egyre több menedékkérő érkezik.)
Az olasz ISPI elemzőintézet kutatása szerint idén a migránsoknak csupán fele ért el Európába Líbiából, ami jelentős csökkenés a tavalyi 86 százalékhoz képest. Az útra kelők 44 százalékát a líbiai parti őrség visszavitte – 2017-ben 12 százalék volt ez az arány –, 4,5 százalékuk pedig életét vesztette útközben vagy eltűnt.