2p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyorsul a gazdasági növekedés, csökken az államadósság, az egyik nemzetközi hitelminősítő javította is a besorolást.

Két fokozattal az elsőrendű befektetői kategória határára javította Írország államkötvény-adósságának besorolását a Moody's Investors Service, elsősorban az egyre ütemesebb ír gazdasági növekedéssel és az államháztartási konszolidáció ettől várt gyorsulásával indokolva a lépést.


Az osztályzatjavítás indoklásában a Moody's kiemelte azt a várakozását, hogy az ír gazdaság rövid és középtávon számottevően gyorsabban fog növekedni az euróövezeti átlagnál, és ennek eredményeként jelentősen javultak Írország középtávú adósságpálya-kilátásai is.

A gyorsabb gazdasági növekedés az államháztartási konszolidációt is segíti, és ez stabilan lefelé tartó pályára állítja az államadósság-rátát. Ez volt a Moody's egyik előretekintő kritériuma a további felminősítésekhez, amikor idén januárban visszaemelte Írországot a spekulatív sávból a már befektetési ajánlású "Baa3"-as adósosztályzati szintre - áll a cég elemzésében.

A ház kiemeli, hogy az ír államháztartási hiány 2014 első négy hónapjában 30 százalékkal kisebb volt a tavalyi azonos időszakban mértnél, miután a kormányzati bevételek az idei költségvetésben kitűzöttnél gyorsabban nőttek, és a munkanélküliség is 14 százalékkal csökkent csak az elmúlt egy évben, ami mérsékelte a költségvetés szociális kiadásait.

Az idei első eredmények alapján tarthatónak látszik az a cél, hogy az államháztartási hiány 2014 egészében a hazai össztermék (GDP) 5 százaléka alatt legyen, és ha 2015-ben sikerül elérni a 3 százalék alatti hiánycélt, Írország 2008 óta először kikerülhet az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól - hangsúlyozza elemzésében a Moody's.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump nem lesz boldog? Évek óta nem volt ennyi munkanélküli az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 16:58
Amerikai munkaerőpiaci adatok érkeztek.
Makro / Külgazdaság Váratlanul jó helyre került Magyarország egy listán
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 14:31
Építőipar terén jó lett a magyar adat.
Makro / Külgazdaság Félelmetes pénzeket kerestek a milliárdosok egy év alatt is
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:34
3,8 milliárd embert kiemelhetnének a szegénységből.
Makro / Külgazdaság A sötétben tapogatózhat a Fed karácsony előtt
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:00
Az amerikai munkaügyi minisztérium nem közöl munkanélküliségi adatot októberről.
Makro / Külgazdaság Ha dízeles az autója, van egy rossz hírünk
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 11:15
Dráguló gázolaj, stagnáló benzinár.
Makro / Külgazdaság Itt van Bod Péter Ákos válasza arra, hogy miért nem érezzük a bérek növekedését
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 10:45
Ha csak a hivatalos számokat nézzük, akkor örülhetünk, hiszen az inflációt jóval meghaladó mértékben emelkednek a keresetek. De akkor miért érzik sokan ennek az ellenkezőjét? 
Makro / Külgazdaság Plusz szabadnap is jár az euró bevezetése mellé
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:50
Két plusz szabadnapot ad a bolgár kormány az euró zökkenőmentes bevezetése céljából.
Makro / Külgazdaság Évtizedes válság, 2030-ig szóló, borús jóslat érkezett az IMF-től
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:15
A világ húsz legnagyobb gazdaságának (G20) középtávú növekedési kilátásai 2030-ra a 2009-es pénzügyi válság óta nem látott mélypontra süllyednek – derül ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a G20-ak számára készített jelentéséből.
Makro / Külgazdaság Az oroszok hajlandóak eladni a Szerbiai Kőolajipari Vállalatban lévő részesedésüket
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 17:13
Az orosz tulajdonos hajlandó eladni 56,15 százalékos részesedését a Szerbiai Kőolajipari Vállalatból (NIS) – jelentette be Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter szerdán.
Makro / Külgazdaság Váratlan meglepetés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 16:55
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jelentősebben csökkent augusztusban – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium szerdán közzétett adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG