2p
A költségvetés kiegyensúlyozásában elért eredményekre hivatkozva tovább javított Görögország hitelminősítésén a Moody's.

Mit jelent ez?

A "C" a Moody's osztályzati módszertanában a legrosszabb adósbesorolás, de az ennél négy osztattal magasabb "Caa1" is még több fokozatnyira van a már befektetési ajánlású "Baa" sáv aljától, és továbbra is rendkívüli kockázatokra figyelmezteti a befektetőket.

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja közölte, hogy a görög államkötvény-besorolást az eddigi "Caa3"-ról két fokozattal "Caa1"-re javította, és az új osztályzatra stabil kilátást adott. 

A felminősítéshez fűzött elemzésében úgy vélekedett, hogy a dél-európai ország jelentős államháztartási konszolidációt ért el a strukturális kiigazítási program keretében, és mivel a görög kormány továbbra is elkötelezett a konszolidáció mellett, csökkenni kezdhet a bruttó hazai össztermékhez (GDP) viszonyított államadósság mértéke.

A hitelminősítő várakozása szerint a görög adósságráta idén tetőzik - a fizetőképességre nyomást gyakorló jelentős adósságtömeg a GDP-érték 179 százaléka lesz -, és 2015-től indul csökkenésnek. E csökkenés azonban fokozatos lesz, és továbbra is előfordulhatnak nominális adósságnövekedési sokkok.

A Moody's ugyanakkor rámutatott, hogy a ciklikus tényezők, valamint a strukturális reformok kombinációja révén javultak a görög gazdaság középtávú növekedési kilátásai. Emellett csökkent az alapkamat, valamint átütemezték az adósságokat. Ez pedig pénzügyi rugalmassághoz vezet, és csökkenti a kockázatokat.

Másnál is eggyel jobb osztályban

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő május végén minősítette fel Görögország hosszú távú szuverén besorolását az eddigi B mínuszról egy fokozattal, B-re. Azzal indokolta a lépést, hogy Görögország túljutott az államháztartási kiigazítás legnagyobb kihívásokkal járó szakaszán, és tavaly a görög államháztartás kiigazított elsődleges egyenlege a hazai össztermék 0,8 százalékának megfelelő többletben zárt. Részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tud még olcsóbb lenni a benzin? Igen!
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:52
A hét második felében tovább csökkennek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Négy hónap múlva vége az Orbán-rendszernek egy friss kutatás szerint
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 09:17
Republikon: 12 százalékpont a Tisza előnye.
Makro / Külgazdaság Újabb nagy bejelentést tett a 4iG
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:53
További 16 járásban kezdhet optikai hálózatfejlesztést.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nagy bejelentéssel jelentkezett New Yorkból
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 06:29
A külügyminiszter nagy számokról beszélt.
Makro / Külgazdaság Kiderült: mégsem a magyarok fogyasztanak a legkevesebbet az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 19:58
Lettországot megelőzzük, ezért az uniós átlag 73 százalékával sem áll utolsó helyen Magyarország a tényleges egyéni fogyasztást nézve. Az egy főre jutó GDP azonban visszaesett.
Makro / Külgazdaság Bezuhant a forint, októberi szinten az euró ára
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 18:35
Mindhárom fő devizával szemben gyengült a forint szerdán. A svájci frankhoz képest történt a legnagyobb elmozdulás, az euró október óta nem volt ilyen drága.
Makro / Külgazdaság 3D-nyomtatással foglalkozó amerikai cég települ Budapestre
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 16:10
Erős napja van Szijjártó Péternek, a külügyminisztérium ugyanis szerdán zárhatja le a megállapodást három amerikai cég magyarországi beruházásáról. Egyikük Budapestre jönne, a másik kettő Tatabánya, illetve Hódmezővásárhely mellé.
Makro / Külgazdaság Már két év sem maradt az orosz gáz importálására, döntött az Európai Parlament
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 14:23
500-120 arányban megszavazta az Európai Parlament az orosz gáz importjának leállítását. A jelentéstevő szerint a figyelmet most az olajra kell fordítani, amellyel kapcsolatban a jövő év elején hozhat állásfoglalást az Európai Bizottság.
Makro / Külgazdaság Átírták a számot, a vártnál jobban alakult az euróövezet inflációja
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 12:51
Novemberben az előző havival megegyezően 2,1 százalék volt az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hírek érkeztek Németországból – nem ezt várták
Privátbankár.hu | 2025. december 17. 12:18
Javulást vártak, romlás jött.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG