1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A világgazdasági recesszió közepette Kína újabb piacokat hódított el export-versenytársaitól, és az elemzők szerint előnye a talpra állás után is sokáig megmaradhat
A világgazdasági recesszió közepette Kína újabb piacokat hódított el export-versenytársaitól, és az elemzők szerint előnye a talpra állás után is sokáig megmaradhat, mutatott rá a The New York Times sanghaji keltezésű értékelésében.

Kína kivitele idén már meghaladta Németországét és ezzel az ázsiai ország a világ legnagyobb exportőrévé vált. Piaci sikerei ugyanakkor kereskedelmi súrlódásokra vezethetnek az Egyesült Államokkal és Európával - az Európai Bizottság például dömpingellenes adó bevezetését kezdeményezte a kínai (és vietnami) cipőkre.

Kína nagyobb szeletet hasít ki egy zsugorodó tortából. Miközben a világkereskedelem volumene csökkent az idén, a fogyasztók olcsóbb termékeket keresnek és Peking megtalálja a módot az igény kielégítésére. A leglátványosabb sikereket az Egyesült Államokban aratta, ahol idén Kanada helyébe lépett az ország legfőbb szállítójaként. 2008-ban július végéig az amerikai behozatalnak csak 15 százaléka érkezett Kínából, idén már 19 százalék, a kanadai eredetű import ugyanakkor 17 százalékról 14,5-re csökkent.

Mivel Kína széles kínálattal rendelkezik alacsony árfekvésű  alapvető árucikkekből, exportja jól tudja tartani magát egy recesszió idején is. Kevés más ország képes felvenni a versenyt azzal, amit csak China Price – kínai ár – néven emlegetnek a világon.

Az, hogy a textilkvóták idén a világ nagy részén megszűntek, ugyancsak elősegítette Kína piaci pozícióinak javulását. De ugyanilyen fontosak a Peking által az exportszektor érdekében tett lépések – kezdve azzal, hogy fenntartja a gyenge jüant a dollárral szemben, egészen addig, hogy továbbra is adóhitelekkel és az állami bankok által nyújtott sok milliárd dollárnyi alacsony kamatú kölcsönnel támogatja exportőreit.

Az eredmények imponálóak. 2009 első félévében Kína 521 milliárd dollár értékben exportált ruhaneműt, játékokat, elektronikát és más termékeket. Ez ugyan 22 százalékkal kevesebb 2008 első félévének exportjánál, de jobb a többi nagy exportőr eredményeinél. Ugyanebben az időszakban a német kivitel 34, a japán 37, az amerikai 24 százalékkal csökkent a Global Trade Information Services adatai szerint.

Kína piaci részesedésének növekedését főleg olyan országok rovására érte el, mint Japán, Olaszország, Kanada, Mexikó és a közép-amerikai államok. 1999-ben az amerikai elektronikai behozatal 18 százalékát Japán biztosította – ma alig 7 százalékát adja, viszont Kína részesedése ebben a szektorban 10 százalékról 20 százalékra emelkedett.

Most az EU a kínai exportáradat csökkentését sürgeti és dömpingellenes eljárást fontolgat, a Nemzetközi Valutaalap pedig gazdaságának kiegyensúlyozására hívja fel Kínát, valamint arra, hogy engedje felértékelődni valutáját a többivel szemben.

Az Egyesült Államok viszont, amely éveken át felpanaszolta a jüan gyenge árfolyamát és Kínával folytatott kereskedelmében mutatkozó növekvő hiányt, feltűnően hallgatott az utóbbi hónapokban. Washington javítani próbálja a kapcsolatokat Pekinggel.

Peking a maga részéről attól tart, hogy a jüan felértékelése katasztrofális hatást gyakorolna a kínai exportra és korlátozná a kormány agresszív exportösztönző csomagjának hatását. Az ország vezetői azonban azt is jól tudják, hogy kívánatos az exporttól való erős függés enyhítése és a hazai fogyasztás növelése.

Sok közgazdász hosszabb távra azonban valószínűnek tartja, hogy ahogy a kínai fogyasztók gazdagodnak, több hazai terméket fognak vásárolni, és ahogy a dollár veszít értékéből, az amerikai export is versenyképesebbé válik világszerte, és magában Kínában is. Ezek a trendek elősegíthetik az új egyensúly kialakulását – a világkereskedelem ugyanis mostanára túlságosan függővé vált attól, hogy Amerika olcsó kínai termékeket vásárol, Kína pedig amerikai adósságot.

Pillanatnyilag azonban Pekinget főleg azok az élesedő viták aggasztják a NYT szerint, amelyek legnagyobb kereskedelmi partnereivel alakultak ki, valamint az a lehetőség, hogy egyes országok protekcionista lépéseket tehetnek vele szemben. A kínai exportőrök pedig attól tartanak, hogy még ha növelik is világpiaci részesedésüket, az olcsóbb árakat követelő nyomás veszteséget okoz számukra és rontja termékeik színvonalát.

Kínában viszik a szenet, mint a cukrot
Ipar: csak a nyereség nem nő Kínában
Válságban Kína: csak 8%-os növekedésre hajtanak
Kína nem ismeri a fékpedált 

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
Makro / Külgazdaság Szóltak Brüsszelben, hogy semmiképpen se adják oda a kért 600 millió eurót Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:31
Szankciós és energiaügyben pedig egyszerűen kikerülnék a magyar kormányt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG