Az amerikai külügyminiszter elmondása szerint Kim Dzsongun engedélyt adott a nemzetközi vizsgálóbizottságnak, hogy megtekintsék a kormány nukleáris kísérleti telepeit Észak-Koreában. Mike Pompeo vasárnap járt Phenjánban, ahol találkozott az észak-koreai vezetővel: megbeszélésük szerint a kutatók megtekinthetik egy rakétahajtóműveket vizsgáló létesítményt, valamint egy kísérleti telepet – írja a Reuters.
A későbbi látogatás részleteiről még hosszas egyeztetések várhatók. A mostani látogatás a későbbi Trump-Kim találkozót is megalapozza, Pompeo szerint a második csúcstalálkozóval kapcsolatban már egyre közelebb járnak a felek. Stephen Biegun amerikai atomügyi biztos Pompeo és Kim találkozója során személyesen kért mihamarabbi találkozót az észak-koreai külügyminisztertől, amely során egyeztethetik a majdani találkozó részleteit. Első találkozásuk júniusban volt, ahogy arról korábban már beszmoltunk >>>
Ez jobban sikerült, mint az előző
Ez már a negyedik látogatása az idén Pompeonak Észak-Koreába, a Trump-Kim csúcstalálkozó értelmében ugyanis a felek a továbbiakban együtt dolgoznak a rezsim atomprogramjának végleges lezárásáért. Donald Trump és Kim Dzsongun találkozóját követően az észak-koreai vezető ígéretet tett a közös munkára, azonban még mindig ellenáll Washington követelésének, hogy az ország teljesen száműzze atomfegyvereit és visszafordíthatatlan lépéseket tegyen az atomprogram leállításához. Trump ennek ellenére sikeresnek ítélte a találkozót, állítása szerint pedig levélváltásuk során „szerelembe is estek”.
Pompeo legutóbbi látogatása egyébként kudarcba fulladt, miután a rezsim vezetője inkább meglátogatott egy krumpliföldet, minthogy egyeztessenek az atommentesítésről. Júliusban az amerikai külügyminiszter kétnapos látogatást tett, hogy megállapodjanak a korábban megtartott csúcstalálkozón aláírt dokumentum részleteiről. KCNA állami hírügynökség szerint Amerika gengszterszerű gondolkodásmódot folytat az egyeztetések során.
Folytatása következik
Az észak-koreai állami orgánumok szerint ráadásul az amerikai szankciók továbbra is csak szélesítik a szakadékot a két kormány között. Annak ellenére, hogy Észak-Korea a párbeszéddel kapcsolatban jó szándékát fejezte ki a kísérleti robbantások felfüggesztésével, nem érkezett ezzel egyenrangú reakció Washingtonból.
A Fehér Ház szóvivője szerint Phenjan bizonyos diplomáciai gesztusai egyengetik az utat egy újabb csúcstalálkozóhoz. Ilyen gesztusként jelölte meg három amerikai fogoly szabadon bocsátását még májusban, a koreai háborúban (1950-1953) életüket vesztett amerikai katonák földi maradványainak repatriálását a múlt hónapban, valamint azt, hogy vasárnap az észak-koreai nemzeti ünnepen a szokásos katonai parádén nem vonultatták fel az atomtöltetek célba juttatására alkalmas hordozóeszközöket. Részletek >>>
Az észak-koreai állami hírügynökség szerint Kim Dzsongun pozitívan nyilatkozott a találkozóról, amely a denklearizációs törekvésekért folyik. A vezető szerint hasznos és nagyszerű találkozót tartottak Pompeoval, amelynek feltétlen lesz folytatása – értékelte továbbá Trump törekvéseit a szándéknyilatkozat teljesítésével kapcsolatban.
A kommunista diktátor szerelmesleveleket írt Trumpnak, aki bele is zúgott Donald Trump azt közölte egy választási kampánygyűlésen, hogy először ugyan kemény szóváltás volt közte és Kim Dzsongun között, de aztán beleszerettek egymásba. Gyönyörű, nagyszerű leveleket írt nekem - vallotta be az amerikai elnök. Ami nem jött össze Kim Dzsongun elődeinek, az neki tökéletesen: lóvá tett egy amerikai elnököt, nem is akárhogy. További részletek >>> |