4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Donald Trump azt közölte egy választási kampánygyűlésen, hogy először ugyan kemény szóváltás volt közte és Kim Dzsongun között, de aztán beleszerettek egymásba. Gyönyörű, nagyszerű leveleket írt nekem - vallotta be az amerikai elnök. Ami nem jött össze Kim Dzsongun elődeinek, az neki tökéletesen: lóvá tett egy amerikai elnököt, nem is akárhogy.

Mindig újabb meglepetés

Donald Trump megszólalásai továbbra is szenzációsak, szinte naponta hallhatók, és ha nem az amerikai elnök lenne, remekül lehetne szórakozni rajtuk, így viszont a helyzet meglehetősen elszomorító. Pár napja még az ENSZ-ben adott elő olyan beszédet, amit előtte leginkább a világ kiközösített vezetői, kisstílű diktátorai tartottak korábban, most viszont jött ez az érdekes megjegyzés a tavalyi kis rakétaemberről. Még ha Észak-Korea megszüntette volna nukleáris arzenálját, de erről szó sincs.

Diktátori levelek, elvtársi csókok

Tegyük fel, hogy az elnök ismét kampányszempontból vetette be a meglehetősen morbid gondolatmenetet, de kétségesnek tűnik, hogy a választóközönségnek szimpatikus lenne az atomdiktátorral való szerelem, pláne, ami néhány szép levéltől alakult ki. Vajon ha az aktuális ellenségek, mondjuk Khomeini ajatollah vagy Rohani elnök Iránból szépséges leveleket írna neki, őket is szívébe zárná? Netán visszaállítaná a hathatalmi megállapodást? És ha Hszi Csin-ping kínai elnök szerelmesleveleket írna, egyszeriben véget érne a kereskedelmi háború?

Nem tudjuk megállni, hogy ne emlékezzünk Brezsnyev és Honecker szájrapuszijaira - vagy minek nevezzük - ami meglehetősen eltorzult megnyilvánulása volt az elvtársi viszonynak, illetve a nagyhatalom és vazallusa vezetői közti részben meggyőződésen alapuló, részben kényszerű barátságnak.

Brezsnyev szovjet és Honecker keletnémet vezetők elvtársi csókja

Akárhogy is nézzük, ez a pár mondat Trumptól mindenhogy sokkoló, de annyi éleslátása volt az elnöknek, hogy tudta, mi következik, ezért így folytatta: mindezt a kritikus média nem fogja elnökhöz méltónak tartani, és kifogásolni fogják, miért van úgy oda a diktátorért, és miért adott fel ilyen sokat a korábbi álláspontból?

Válasza erre az, hogy nem adott fel semmit, és hogy Kim Dzsongun másodszor is találkozni akar vele (hát, ha már szerelmesek). Csakhogy ami a lényeg lenne, a nukleáris leszerelésről szóló tárgyalások közben szünetelnek, sőt, az észak-koreai diplomácia vezetője az ENSZ-ben azt közölte, hogy Amerikától nem láttak méltó válaszlépést azután, hogy lépéseket tettek a leszerelés ügyében, vagyis ugyanúgy fennállnak az amerikai szankciók.

Terelés

A helyben toporgás magyarázata helyett és a tényleges leszerelés kérdését megkerülve jó nagy mellébeszélés következett: remekül megvagyunk Észak-Koreával, úgy volt, hogy háborúzni fogunk vele, több millió ember halhatott volna meg, most pedig itt a nagyszerű kapcsolat. Nos, mi is történt valójában? Amíg Észak-Korea csak fejlesztgette a rakétáit és atomfegyvereit, addig lett volna esély egy győztes háborúra ellene, de aztán amikor meglett az Amerikát is elérő nukleáris rakéta, egyszeriben elszállt az esély.

Miután a nukleáris leszerelésben nem történtek érdemi lépések, Trump felsorolta az egyéb eredményeket: befejeződtek a rakétatesztek (nincs szükség már rájuk, a rakéta működik), kiszabadítottak amerikai túszokat, és visszakapták az egykori háborúban elesett amerikai katonák földi maradványait. Az észak-koreai kapcsolatok javulását, a diktátorukkal való összeborulást tehát Trump most a kongresszusi választási kampányban próbálja eredményként eladni, kérdés, hogy a novemberi választások után újra követelni fogja-e a phenjani nukleáris leszerelést, vagy marad az új status quo.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG