3p

A svéd- és norvég fővárosban a szomáliaiak felülreprezentáltsága a halottak között a zsúfolt szállásaiknak köszönhető, valamint alacsony szintű hozzáférésükhöz a járvánnyal kapcsolatos információkhoz. A többnyelvű felvilágosító kampány mindkét országban elkésett. Káncz Csaba jegyzete.

Napjainkban a svéd politikai viták egyik gyújtópontjában áll, hogy miképpen tartassák be a járványügyi rendelkezéseket a nem-európai bevándorlókkal és menekültekkel. Ezen csoportok társadalmi és munkaerőpiaci integrációja komoly kivánnivalókat hagy maga után, az állam és számos üzleti szolgáltató pedig inkább jórészt kivonult a problémás negyedekből.

Mi az a social distancing?

Stockholm észak-nyugati elővárosában (Järva) két hete 15 koronavírusos halálesetet regisztráltak, akik közül hatan migrációs hátterűek voltak – ráadásul mind a szomáliai közösségből. Négy nappal később már dupla annyi volt a halálos áldozatok száma. Az elővárosban élő afrikai és közel-keleti bevándorlók kis lakásokban, zsúfoltan laknak, gyakran három generáció együtt. A koronavírus tűzvész sebességével terjed köztük.

Az itt élő emberek nem igazán beszélnek jól svédül, így a „social distancing” (magyarul nagyjából „társas vagy társadalmi távolságtartás”) ismeretlen fogalom volt számukra hetekig. Az információs kampány különböző nyelveken csak az utóbbi napokban indult be a fővárosban – a svéd sajtó szerint túl későn. 

Szomáli nyelven írt tájékoztató plakát hívja fel a figyelmet a kézmosás fontosságára Stockholmban, 2020. áprilisában. Fotó: EPA/Fredrik Sandberg
Szomáli nyelven írt tájékoztató plakát hívja fel a figyelmet a kézmosás fontosságára Stockholmban, 2020. áprilisában. Fotó: EPA/Fredrik Sandberg

Gazdasági csapások

A negyed lakóit ráadásul ezekben a napokban jóval keményebben érinti a gazdasági leállás, mint a svéd polgárokat. Többségük részállásban, bizonytalan foglalkoztatásban, rendszertelen munkaidőben dolgozik – és most elsőként őket építik le. Márpedig az utóbbi évek rendkívül liberális bevándorlási hulláma óta Svédország napjainkra megszigorította a tartózkodási engedélyek kiadását: ha nincsen munkája, akkor bizony megvonják a menekült vagy migráns tartózkodási engedélyét. 

Elmúltak már azok az idők, amikor 2013-ban Stockholm bejelentette: letelepedési engedélyt ad bárkinek, aki Szíriából, vagy Eritreából érkezett – annak ellenére, hogy a menekültkérők 98 százalékának nem voltak érvényes személyes okmányai. Mindenesetre a kiutasítottak közül továbbra is sokan "alámerülnek" és eltűnnek a hatóságok látóköréből - beleértve potenciális terroristákat - fittyet hányva a kiutasítási határozatra. 

A tegnapi adatok szerint a 10,3 milliós népességű országban 6 830 fertőzöttet és 401 halálos áldozatot tartottak nyilván. 

Elkésett kampány Osloban is

Norvégiában a koronavírussal kórházba szállított bevándorlók negyede szomáliai. A norvég közszolgálati média beszámolója szerint a napokban 829 migránst ápoltak koronavírussal, és közülük több, mint 200-an szomáliaiak. A norvég főváros Stovner, Gamle Oslo és Alna migráns-kerületeiben Tore Steen vezető járványügyi szakember szerint "zavarbaejtő növekedés" tapasztalható a fertőzöttek számában. 

Margrete Arnesen, a norvég közegészségügyi intézet (FHI) járványügyi szakértője szerint a szomáliaiak felülreprezentáltsága a zsúfolt szállásaiknak köszönhető, valamint alacsony szintű hozzáférésükhöz a járvánnyal kapcsolatos információkhoz. Stockholmhoz hasonlóan itt is komoly késéssel indult meg a felvilágosító kampány a szomáliaiak között. Az 5,4 millió lakosú Norvégiában mintegy 40 ezer szomáliai él. 

A tegnapi adatok szerint az országban 5 686 fertőzöttet és 66 halálos áldozatot tartottak nyilván. 

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szinte csak az államilag támogatott hitelek érdeklik az embereket
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 10:58
Többszörösére emelkedett a kereslet a jelzáloghitelek piacán, mindenki a 3 százalékos hiteleket keresi.
Makro / Külgazdaság Adócsökkentést helyezett kilátásba Nagy Márton – ki örülhet?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 10:43
Egy egész csomaggal készülnek novemberre.
Makro / Külgazdaság Figyelem: a THM szabályozása is változhat!
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 09:56
A teljes hiteldíj mutató feltüntetésének és kiszámolásának szabályaihoz is hozzányúlna a kormány.
Makro / Külgazdaság Csoda történt a brit autópiacon?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 09:03
2020 óta nem adtak el ennyi autót. a dízelekre mondjuk így is lasszóval fogták a vevőket.
Makro / Külgazdaság Munkáshitel: „túl sok ok nincs az örömre”
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 08:49
Fél év telt el, de máris sokan nem tudják fizetni a kedvezményes hitelt – és ez a jövőben is fájhat nekik.
Makro / Külgazdaság Tovább szenved a kormányprognózis teljesülésének egyik záloga
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 08:30
Azok után, hogy júliusban már a stagnáláshoz közelített az ipari termelés éves összevetésben, augusztusban ismét nagyot zuhant. Hogy lesz így meg az Orbán-kabinet által betervezett 1 százalékos GDP-növekedés?
Makro / Külgazdaság Váratlan ütést visz be Trump a vámháborúban – ez Európának is nagyon fájhat?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 07:14
A nehézgépjárműveket is megvédené a „tisztességtelen versenytől” az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság A pénztárcánkon múlik, bukik-e a magyar gazdaság – de mi lesz, ha külföldön költünk?
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 15:39
A friss kiskereskedelmi adatok mellett a kedden megjelenő Privátbankár Árkosárba is betekinthettek a Trend FM hallgatói hétfőn – munkatársunk a nyomdaipart ért csapás hatásairól és hátteréről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Üzbegisztán után Kazahsztánban terjeszkedik az OTP?
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 14:59
Egy hétvégi hírnek jártak utána az Erste Befektetési Zrt. elemzői.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet októberi konjunktúraindexe
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 13:35
Az elemzők által vártnál sokkal jobban javult a befektetők hangulata, bár még mindig borúlátátó az euróövezeti Sentix GmbH gazdaságkutató intézet hangulatindexe.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG