3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A korona napok alatt a dollárral szemben 1971 óta nem látott szintre zuhant. A norvég állami vagyonalap az év eleje óta elvesztette vagyonának 23 százalékát – megint a piaci megrendülés előtt sikerült jól bevásárolni részvényekből. Káncz Csaba jegyzete

A Wall Street a héten olyan veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni, amelyeket 2008 óta nem láttunk.   A kőolaj ára zuhan, mint a kő – a pár héttel ezelőtti 60 dolláros hordónkénti árról mára 26 dollárra zuhant.  Vele együtt ment a pokol fenekére a norvég korona értéke is, amely a dollárral szemben a héten 1971 óta nem látott szintre csökkent - csupán a múlt héten elvesztve értékének 20 százalékát -, az euróval szemben pedig soha nem látott mélypontot ütött meg.

Elpárolgott a vagyon negyede

Nem csoda hát, hogy a norvég közszolgálati média (NRK) jelentése szerint a norvég állami vagyonalap az év eleje óta elvesztette vagyonának 23 százalékát.  A világ legnagyobb állami alapjának vagyona 2019 végén mintegy 1149 milliárd dollárt tett ki, amely mára 882 milliárd dollárra olvadt.  Az esés nagysága megfelel Norvégia két évi központi költségvetésének.

Norvégia állami vagyonalapját 1990-ben hozták létre azzal a céllal, hogy az állam pénzét azokra az időkre tartalékolja, amikor már nem lesznek akkora olajbevételei az országnak.  A vagyonalap a világ 9000 vállalatában rendelkezik részesedéssel, a világ összes jegyzett részvényének 1.5 százalékát tulajdonolva.  Arányait tekintve a legnagyobb befektetése a Microsoft, az Apple és az Alphabet, a Google anyacége.  A részvények tavalyi szárnyalása mesés hozamokat hozott az alapnál: az 5.3 millió lakosú Norvégia minden polgárára 34 ezer dolláros nyereség jutott, míg az alap értéke az év végén fejenként 207 ezer dollárt tett ki.

Az összeomlások előtt vásárolnak be

A norvég parlament 2018-ban hozott határozatot arról, hogy részvények súlyát 60 százalékról 70 százalékra emeljék.  Az alap tavaly tovább növelte a már amúgyis csillagászati árazású amerikai részvények részarányát a portfóliójában.  A hagyományosan dilettáns portfóló-kezelést jól mutatja, hogy az alap utoljára 1998-ban és 2007-ben növelte jelentősen részvénypiaci kitettségét - mindkét esetben a tőzsdei összeomlások előtt.

Az alap nagy államkötvény, vállalati kötvény és ingatlan tulajdonnal is rendelkezik világszerte.  A nyugdíjalap kötvénybefektetéseinek élén az amerikai, a német és a japán állampapírok állnak.  Jelenleg mintegy 67 milliárd dollár értékben tartanak olyan kötvényeket, amelyek hozama negatív.

A koronavírus járvány – a tegnapi adatok szerint 1976 fertőzött, 7 halott – és az olajár miatt megrendült gazdaság kisegítésére és az üzleti likviditás helyreállítására Erna Solberg miniszterelnök és Jan Tore pénzügyminiszter a napokban két lépcsős csomagot jelentett be, benne adókönnyítésekkel és új hitelkihelyezésekkel.  Az elbocsátott dolgozók 20 napon keresztül a teljes fizetésüket fogják megkapni.  A csomag finanszírozására Oslo a tervek szerint a rekordnak számító 13 milliárd dollárt tervez lehívni az alapból.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG