3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A G7-csúcson is napirendre tűznék Európa vezetői az amazonasi erdőtüzeket, amelyek szerintük akut vészhelyzetet jelentenek. A brazil elnök rossz néven vette az európai felhívást, és burkoltan a civil szervezeteket vádolta meg a tüzek szításával. Környezetvédők szerint viszont éppen Jair Bolsonaro volt az, aki az erdőirtások ösztönzésével hozzájárult a mostani katasztrófához.
Küzdelem a tűzzel a brazíliai Rio Brancóban. EPA/Rio Branco Firemen

Közvetve a francia elnök és a német kancellár is cselekvésre szólította fel a nemzetközi közösséget az Amazonas esőerdőben tomboló tüzek miatt.

Lángol a Föld tüdeje

Emmanuel Macron és Angela Merkel szerint a kérdést a hétvégi G7-csúcsnak is napirendre kellene tűznie.

Ég a házunk. A szó szoros értelmében. (...) Lángol a Föld tüdeje

- írta Twitter-üzenetében a francia elnök, aki szerint az első napirendi pontként kellene tárgyalni a kérdést a hétvégi csúcson. Angela Merkel akut vészhelyzetről beszélt, és sokkolónak nevezte a természeti katasztrófát.

Bolsonaro Macronra mérges

A brazil elnök viszont nem vette jó néven Macronék felhívását: gyarmatosító mentalitással vádolta meg a francia államfőt, mivel az érintett dél-amerikai országok nélkül kívánja tárgyalni a helyzetet.

Jair Bolsonaro úgy véli, hogy Macron belügyekbe avatkozik be, és politikai tőkét akar kovácsolni a történtekből.

Eközben mély aggodalmát fejezte ki a tüzek miatt António Guterres ENSZ-főtitkár is: szerinte a globális klímaválság közepette nem engedhetjük meg, hogy a Föld oxigénkészletének egyik jelentős forrása is tovább károsodjon.

Több mint 70 ezer tűz

A Spiegel hivatalos közlésekre hivatkozva azt írja, hogy az idei első nyolc hónapban drasztikusan nőtt a brazíliai erdőtüzek száma. Míg tavaly január és augusztus között mintegy 40 ezer ilyen tüzet jegyeztek fel, idén már több mint 70 ezret.  A BBC szerint a brazil űrkutatási intézet még ennél is nagyobb, 85 százalékos emelkedésről számolt be.

Az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA ugyanakkor azt közölte, hogy a tüzek száma idén  csaknem azonos az elmúlt 15 év átlagával.

Miért ég az Amazonas?

Az amazóniai erdőtüzek részben a szárazságra, részben az illegális erdőirtásra vezethetők vissza.

Környezetvédő szervezetek szerint a mostani katasztrófahelyzet a brazil elnök felelőssége is, mivel – teszik hozzá – Bolsonaro a földek megtisztítására ösztönözte a favágókat és gazdálkodókat. Szerintük hatalomra kerülése óta az esőerdő irtása felgyorsult.

A politikus egyébként már választási kampányában is azt ígérte, hogy csökkenti az erdők irtásáért kiszabható bírságokat, és visszafogja a környezetvédők lobbierejét.

Az elnök eközben azt sugallta, hogy a tüzeket civil szervezetek szították. Elismerte ugyanakkor, hogy ezt az állítást nem tudja bizonyítani.

A több dél-amerikai országra kiterjedő, fél Európa nagyságú Amazonas a világ legnagyobb esőerdeje. Egymillió őslakosnak, valamint hárommillió állat- és növényfajnak otthona, és kulcsszerepet játszik a globális felmelegedés lassításában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG