Megvonta Ausztriától a lehetséges legjobb, "AAA" államadós-besorolást a Fitch Ratings,s egy fokozattal "AA plusz"-ra rontotta Ausztria hosszú futamidejű hazai és külső szuverén adósságának besorolását.
A három nagy nemzetközi hitelminősítő közül már csak a Moody's Investors Service tartja nyilván az osztrák szuverén adósságot a legmagasabb - e cég módszertanában "Aaa"-val jelölt - osztályzattal. A Standard & Poor's már 2012-ben megvonta Ausztriától az "AAA" államadós-osztályzatot.
A Fitch pénteki lépése nyomán Ausztria az intézményi befektetők szempontjából kikerült az "AAA/Aaa" kategóriából. A befektetési alapok ugyanis általában két nemzetközi hitelminősítő osztályzata alapján határozzák meg, hogy egy adott szuverén vagy kereskedelmi adós melyik besorolási sávba tartozik.
A Fitch Ratings már korábban a 80-90 százalékos sávban határozta meg az "AAA" besorolással általa még összeegyeztethetőnek tartott államadósság-ráta felső határát, márpedig a GDP-arányos osztrák államadósság-ráta 89 százalék körül fog tetőzni az idén.
Ausztria adósságdinamikája rövid idő alatt jelentősen romlott: a Fitch alig 18 hónappal ezelőtt még 75 százalékon várta az osztrák államadósság-ráta tetőzését 2013-2014-ben, és azzal számolt, hogy ez az adósságmutató 2017-re 70 százalék körüli szintre csökken - áll a hitelminősítő elemzésében. A mostani felülvizsgálat szerint az osztrák államadósság-ráta 2017-ben is még 86 százalék közelében jár majd. A romló adósságdinamika okai között a cég a bankok átstrukturálásának államháztartási hatásait, a vártnál magasabb államháztartási hiányokat és a gyengébb nominális GDP-növekedést emelte ki.
A Fitch szerint az osztrák bankok kelet-európai kitettsége sebezhetővé teszi az osztrák pénzügyi rendszert az orosz-ukrán konfliktus esetleges újabb fellángolásától. A hitelminősítő adatai szerint az osztrák bankok követelésállománya Közép-, Kelet- és Délkelet-Európával szemben a tavalyi harmadik negyedévi állapot alapján 194 milliárd euró volt; ami az osztrák hazai össztermék GDP 59 százaléka. Ráadásul ebből a követelésállományból 18 milliárd euró - az éves osztrák GDP-érték 5,5 százaléka - Oroszországgal és Ukrajnával szemben áll fenn. Ezzel az EU 15 régebbi tagállama közül Ausztria bankrendszerének a legnagyobb a kitettsége a közép-, kelet- és délkelet-európai gazdaságokban; a tizenötök összesített térségi követeléseinek 20 százaléka jut az osztrák bankokra - áll a Fitch Ratings elemzésében.