A görög gazdaság 2010 óta csaknem 275 milliárd euró pénzügyi támogatást kapott nemzetközi hitelezőitől az államcsőd elkerülése érdekében – ezért cserébe azonban drasztikus megszorító intézkedések sorát kellett meghoznia. Az ország augusztus 20-án zárja le az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) hároméves gazdasági kiigazítási programját.
Maguktól is tudják finanszírozni?
Az IMF szerint azonban a hosszú távú államadósság fenntarthatósága bizonytalan maradt. Középtávon nagy könnyebbséget jelent az adósságszolgálat finanszírozásában, hogy az euróövezet pénzügyminiszterei haladékot adtak 96 milliárd euró tartozás törlesztésére, elengedték a kamatok egy részét és felszabadították az augusztusban lejáró harmadik mentőcsomag utolsó, 15 milliárd eurós részletét – további könnyítések nélkül azonban nehézségekbe ütközhet, hogy hosszú távon miként tudja majd magát finanszírozni az állam.
A görög államadósság jelenleg a GDP 178 százaléka, ami a legmagasabb arány Európában. A kormány vállalta, hogy 2022-ig évente a GDP 3,5 százalékának, azt követően pedig 2,2 százalékának megfelelő elsődleges aktívummal zárja a költségvetést. Szakértők szerint reális elvárás, hogy nagyjából 1 százalékos éves gazdasági növekedés mellett 1,5 százalékos elsődleges költségvetési többletet érjen el Görögország. Az európai intézmények véleménye szerint azonban Görögország képes ilyen költségvetési többletet elérni akár 3 százalékos gazdasági növekedés mellett is.
Ezt is megéltük - szinte lehetetlennek tűnt, de működtek a megszorítások Mostanra a nagy hitelminősítők mindegyike javította a görög államadós-besorolást - azt is megemlítik, hogy a görögök teljesítménye a megszorításokban minden várakozást felülmúlt. Úgy tűnik, tényleg saját lábra akarnak végre állni, erre pedig több esélyük van, mint az elmúlt évtizedben bármikor - de azért még mindig van néhány sötét felhő az égen. Részletek >>> |