Az előzetes egyeztetések legvitatottabb pontjával, az adócsökkentésekkel kapcsolatban a keresztény pártok és a liberálisok között kompromisszum jött létre, eszerint a megállapodás 2011 és 2013 között összesen 24 milliárd eurós adócsökkentést, illetve -könnyítést irányoz elő. Ugyancsak 2013-tól növelik a gyermekek után járó támogatást, ami a hírek szerint csaknem 2 milliárd eurós költségvetési kiadást jelent.
A koalíciós partnerek az utolsó pillanatig eltérő állásponton voltak az adócsökkentések mértékével és időzítésével kapcsolatban. A liberális szabad demokraták (FDP) kezdetben 35 milliárd eurós csökkentés mellett álltak ki, a konzervatív pártok közül azonban elsősorban az Angela Merkel kancellár vezette Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) ellenezte ezt az államháztartás súlyos eladósodása miatt. A kancellár és pártja azon a véleményen volt, hogy a költségvetési kényszerek miatt legfeljebb 20 milliárdos csökkentésre van lehetőség. Ezek után jött létre az összesen 24 milliárd eurós csökkentést előirányzó kompromisszum, amelynek lényeges eleme az is, hogy a tényleges adócsökkentéseket, illetve -könnyítéseket a kormányzati ciklus második felére halasztják.
Németország: csak adóemeléssel lehet betömni a lyukakat |
Az egyik legutolsó vitás kérdést jelentette a kötelező katonai szolgálat időtartama is. A liberálisok a 9 hónapos kötelező szolgálat megszüntetését követelték. Végül azonban arról jött létre egyezség, hogy a kötelező 9 hónapot 2011-től 6 hónapra csökkentik.
A koalíciós pártok gyökeres változásokat irányoztak elő a német egészségügy finanszírozási rendszerében, ami megfigyelők szerint inkább a liberális követeléseket tükrözi. Ennek lényege, hogy megszűnhet a jelenlegi, még a korábbi nagykoalíciós kormányzat által létrehozott, mindenekelőtt a központi elosztáson és az egységes befizetéseken nyugvó egészségügyi alap. Ehelyett megnövekednek a munkavállalók befizetési terhei, miközben a munkaadók befizetéseit nem emelik.
A szociálisan rászorultakat ugyanakkor támogatásban részesítik. Mindez azonban egyelőre még csak terv, az új modell - mint a megállapodásból kitűnt - legkorábban 2011-ben léphet életbe. Mindenesetre az FDP által sürgetett reform melletti elkötelezettséget jelzi, hogy az egészségügyi tárca élére Philipp Rösler személyében liberális politikus került.
A kormánylistában a pártok előzetesen már péntek este megállapodtak. Eszerint a CDU 7, a CSU 3, az FDP pedig 5 miniszteri tárcához jutott. Az új német kormányt továbbra is a konzervatív Angela Merkel kancellár vezeti, míg a liberálisok elnöke, Guido Westerwelle külügyminiszter lett.
Berlinben általános meglepetést okozott, hogy a jelenlegi gazdasági, illetve pénzügyi helyzetben kulcsfontosságúnak tartott pénzügyminiszteri tárcát az eddigi konzervatív belügyminiszter, Wolfgang Schauble kapta. A gazdasági minisztérium irányítását a liberálisok szakértője, Rainer Brüderle veszi át, míg a korábbi gazdasági miniszterből, a CSU-t képviselő Karl-Theodor zu Guttenbergből védelmi miniszter lett.
Az új koalíciós megállapodást a pártelnökök szombat délelőtt hivatalosan ismertetik Berlinben. Az egyes pártok jóváhagyása után azt véglegesen hétfőn írják alá, és Merkel kancellár, valamint új kormánya várhatóan szerdán teszi le a hivatali esküt a parlament alsóházában, a Bundestagban.
H1N1-oltóanyag: óriási a balhé Németországban
Opel: Ausztria és Lengyelország is besegít
Opel-támogatások: a versenyügyi biztos figyel!
Javul a helyzet Németországban, de még messze nem jó
MTI