Nem a teljes bővítést állította le az EU, hanem a fűtőelemek szállítására vonatkozó szerződéseket - az Euratomnak az nem tetszett, hogy a megállapodás szerint kizárólag az oroszoktól szereznénk be a nukleáris fűtőelemeket.
Lázár: lesz megoldás, amiben benne lesznek az oroszok is
A paksi atomerőmű-bővítéssel kapcsolatos üzemanyag-szállítási vitában folyamatos az egyeztetés az unió és a magyar kormány között, és olyan megnyugtató megoldás készül, amely garantálja Magyarországnak a biztonságos üzemanyagellátást, és lehetővé teszi majd, hogy "az oroszok is szállítsanak üzemanyagot" - erről a Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Lázár János azt mondta: az EU-nak nem érdeke, hogy blokkolja a paksi beruházást, Magyarországnak szüksége van az atomenergiára az olcsó áram miatt és a környezetszennyezés ellen.
A döntés, amelynek részleteit titokban tartották, az Európai Bizottság múlt heti brüsszeli ülésén született, amelyen jelen volt Navracsics Tibor, a testület magyar biztosa is.
Jól elbeszéltek egymás mellett Határozottan cáfolta a Financial Times értesüléseit Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár csütörtökön az MTI-nek; azt mondta: nem igaz, hogy az Európai Unió blokkolta volna a Paks II. atomerőmű építését. Az ügyben helyreigazításért folyamodtak a Financial Times szerkesztőségéhez. Ehhez képest a tárgyalásokon is jelen lévő Navracsics Tibor az Indexnek megerősítette, hogy az Európai Bizottság megtárgyalta és szavazás nélkül jóváhagyta az Euratom javaslatát, ami a Magyarország és Oroszország közt létrejött paksi bővítésről szóló megállapodást blokkolja. |
Nem vehetjük kizárólag az oroszoktól a fűtőelemeket
A Financial Times szerint az EU számos tisztségviselője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Moszkva Európa megosztására használja energiapolitikáját. Az Euratom ügynökség, amelynek jóvá kell hagynia minden uniós tagállam fűtőanyag-ellátási megállapodását, korábban elutasította, hogy Magyarország kizárólag Oroszországtól szerezze be a fűtőelemeket. A lap úgy tudja, Magyarország megfellebbezte a döntést, de az Európai Bizottság végső soron, múlt heti ülésén, mind a 28 uniós biztos jelenlétében úgy döntött, hogy támogatja az Euratom döntését.
Újratárgyalunk vagy keménykedünk?
A döntés felülírásához Magyarországnak egy új fűtőanyag-szerződést kell kötnie, vagy jogi eljárást kell indítania az Európai Bizottság ellen - írta a Financial Times, amely szerint a döntés növelheti a feszültséget Brüsszel és Moszkva között.
Hogy Magyarország melyik utat választja, arról hamarosan értesülhetünk: Kovács Zoltán kormányszóvivő sajtótájékoztatót tart reggel 9 órakor a témában.
Frissítés: Kovács Zoltán kormányszóvivő kétperces sajtótájékoztatóján közölte, a FT híradása hamis, a többi titok - részletek >>
Az újság emlékeztetett: az Európai Bizottság azt is vizsgálja, hogy a megállapodás összhangban van-e az unió közbeszerzési és állami támogatásra vonatkozó előírásaival.