3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Orosz elemzők szerint nagyon valószínű, hogy Oroszország és Ukrajna aláírja a gázmegállapodást szerdán az Európai Unió részvételével Brüsszelben tartandó háromoldalú tárgyaláson.

Mindazonáltal nem tartják kizártnak az egyezség meghiúsulását sem, tekintettel arra, hogy a vasárnap tartandó ukrán parlamenti választás küszöbén kiéleződött a verseny az ország vezetői és az ukrán eliten belüli csoportok között is. Még egy ilyen fordulat sem vezetne azonnali válsághoz, mivel az ukrán gáztározókban őrzött tartaléknak köszönhetően a tél közepéig ki tudják elégíteni az igényeket úgy, hogy ne csapolják meg az Ukrajnán áthaladó gázvezetékeken más európai országokba áramló gázt. 

Mik a feltételek?


Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko ukrán elnök a múlt hét végén Milánóban megállapodott abban, hogy március 31-ig ezer köbméterenként 385 dollárt fizet Ukrajna az orosz földgázért. Nyitott maradt viszont a finanszírozás kérdése. Kijevnek először is ki kell fizetnie adósságából 1,451 milliárd dollárt azért, hogy a Gazprom orosz konszern felújítsa a június 16-án leállított gázszállítást. 

Az év végig összesen 3,1 milliárd dollárt kell törlesztenie az ukrán félnek, emellett előre kell fizetnie az újrainduló gázért. Orosz tárgyalók kiszivárogtatása szerint az Európai Bizottságnak kell segítenie áthidaló hitel vagy garanciavállalások formájában, hogy Kijev ki tudja egyenlíteni a számlákat. 

Jön a tél    

Ivan Kapitonov, a moszkvai államigazgatási főiskola állami szabályozások tanszékének helyettes vezetője a RIA-Novosztyi orosz hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott: mivel a tél közeledik, kedden nagy valószínűséggel pecsét kerül az orosz-ukrán megállapodásra. Ukrajna kész elfogadni az orosz gázárjavaslatot, bár ideiglenesnek és újratárgyalandónak tekinti az ezer köbméterenként 385 dolláros árat. 

Alekszej Grivacs, a nemzeti energetikai biztonsági intézet vezérigazgató-helyettese az ukrán hatalmi harcokra hívta fel a figyelmet. Milánóban Petro Porosenko elnök tárgyalt, de Brüsszelben Jurij Prodan energiaügyi miniszternek vagy a Naftohaz ukrán állami gázvállalat vezetőjének kell aláírnia a kormány hatáskörébe tartozó megállapodást. Mindez azonban aligha történhet meg Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök véleményének figyelembe vétele nélkül. Jacenyuk "nem mellékes szerepet játszik ebben a folyamatban, és ő a kompromisszumos döntéseket destabilizáló egyik tényezőként mutatkozott be" - mondta Grivacs, aki szerint nem következnek be azonnal katasztrofális események akkor sem, ha a felek nem írják alá kedden a "téli megállapodást".

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vlagyimir Putyin még egyáltalán nem dörzsölheti a markát olajbevételei miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 17:00
A Reuters keddi számításai szerint az orosz szövetségi költségvetés olaj- és gázadóiból származó bevételei márciusban várhatóan 52 százalékkal, 520 milliárd rubelre – 6,4 milliárd dollárra – csökkennek a 2025-ös év azonos hónapjához képest a gyengébb olajárak és az erősebb rubel miatt.
Makro / Külgazdaság Dobogón volt tavaly a magyar infláció az EU-ban
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 16:40
Az Eurostat legújabb adatai európai kitekintésben azt mutatják, hogy hazánkban Horvátországgal megegyező értékkel a harmadik legmagasabb volt az éves átlagos infláció 2025-ben – mutat rá a GKI.
Makro / Külgazdaság Szörnyű katasztrófát okozhat az iráni háború – figyelmeztet az ENSZ
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 16:00
Tízmilliók éhezhetnek majd, ha a nyárig elhúzódik a háború – írja a Világélelmezési Program (WFP) elemzésében.
Makro / Külgazdaság Török Gábor: az állás a valóságban szorosabb lehet, bejöhet a Fidesz kampánya
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 12:36
Minimális esélyt ad a Tisza kétharmados győzelmének a politológus, a győzelemre is csak kicsit tartja esélyesebbnek Magyar Péteréket.
Makro / Külgazdaság Szerdától még drágább lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 12:04
Tovább nőnek a piaci árak, lassan literenként száz forintot lehet spórolni a védett áras gázolajjal.
Makro / Külgazdaság 2,3 millió magyar revolutos élete változik meg
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 11:41
Kell félteni az ingyenes átutalásokat? Fiókteleppel és „rendes” magyar bankszámlákkal újit a cég.
Makro / Külgazdaság Ön is szívhatja a fogát a Hormuzi-szoros lezárása miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 11:22
A fontos szállítási útvonal lezárásának hatásait Magyarországon is érezni.
Makro / Külgazdaság Nagy változások jönnek a BUX indexben
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 10:56
Három részvény be, egy ki. Az MBH Banknak is nagy lépés ez.
Makro / Külgazdaság Gyorsan elkapkodták a Demján Sándor Program szabad felhasználású forgóeszköz-finanszírozásának megemelt keretét
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 10:26
Ezután is elérhetők azonban az EXIM további konstrukciói.
Makro / Külgazdaság Így készülhetünk az orosz gáz utáni időkre? Szépen összejöttek az állami tízmilliók
Privátbankár.hu | 2026. március 17. 09:54
Már 70 milliárd felett jár a maximum tízmillió forintos felújítási programban igényelt támogatások összege.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG