Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Oroszország csökkenteni fogja az Ukrajnán át szállított gáz mennyiségét, ha Kijev nem fizeti ki adósságait, és nem teljesíti Oroszország Európával szembeni gázszállítási kötelezettségeit
Oroszország csökkenteni fogja az Ukrajnán át szállított gáz mennyiségét, ha Kijev nem fizeti ki adósságait, és nem teljesíti Oroszország Európával szembeni gázszállítási kötelezettségeit, vagyis a Nyugat-Európába szánt gázból vesz le saját céljaira, amint erre tavaly volt példa - mondta egyebek között Vlagyimir Putyin kormányfő csütörtökön egy élő tévéadásban.
Hangsúlyozta: Moszkva abból indul ki, hogy nem lesz gond az európai szállításokkal, erről már tavaly megállapodás született Ukrajnával. Ha azonban Kijev nem tartja magát ehhez, Oroszország kénytelen lesz csökkenteni a szállítást, és erről Moszkva hamarosan tájékoztatni szándékozik nyugat-európai partnereit. Oroszország nem adhatja a gázt Ukrajnának az idei áron, már csak azért sem, mert Kijev már most is fele annyiért kapja az orosz gázt, amennyiért Európában vehetne - mondta.
További adókönnyítéseket ígért a kőolajipari társaságoknak, amelyek - mint mondta - jelentős vesztességeket szenvednek el az olaj világpiaci árának esése miatt. Kifejtette: a legutóbbi napokban hosszabb idő óta először növekedtek Oroszország tartalékai. Az eredetileg 7,5 százalékosra tervezett gazdasági növekedés azonban csak 6,8-6,9 százalékot tesz majd ki idén a válság miatt. Elismerte, hogy a válság növelte az inflációt, mivel a likviditás fenntartását szolgáló állami támogatások az árak növekedéséhez vezettek. Ugyanakkor az első tíz hónapban a reálbér 12,6 százalékkal, az átlagos nyugdíj reálértékben 12 százalékkal - de abszolút összegben mintegy 25 százalékkal - nőtt, az ipari termelés növekedése 4,8 százalékot, és az évek óta rekord eredményeket elérő mezőgazdaság növekedése 8,8 százalékot tett ki. Problémának nevezte az infláció növekedését, amely az első 11 hónapban 12,5 százalék volt, s év végéig várhatóan eléri a 13 százalékot.
Az éves eredményeket a válság ellenére jónak mondta, s hangsúlyozta, hogy a kormány nem szándékozik átdolgozni korábbi gazdasági terveit. Hozzátette: az országnak minden esélye megvan arra, hogy egészében, s állampolgárai a lehető legcsekélyebb mértékben szenvedjék meg a válságot.
Megígérte, hogy a szociális téren hozott döntéseket kivétel nélkül teljesíteni fogja a kormány.
Putyin-show
Putyin elnökként vezette be, hogy évente egyszer élő adásban válaszol a nép kérdéseire. A Beszélgetés Vlagyimir Putyinnal című műsort az állami tévéállomások és több rádió is közvetítette, valamint interneten is követhető volt. A kérdéseket ingyenes telefonszámon és interneten, továbbá a dumában több mint kétharmados többséggel bíró, Putyin által vezetett Egységes Oroszország párt közkapcsolati irodáiban lehetett feltenni.
A műsort mindeddig sok bírálat érte, amiért a kérdéseket előre gondosan megrostálták és megszerkesztették, a Putyinnak soha nem kellett kellemetlen felvetésekre válaszolni, viszont sok telefonálótól halhatta személye dicséretét, de a Kreml e bírálatokat rendszeresen visszautasította.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.