Állnak a béketárgyalások Minszkben: tegnap egy asztalhoz ültek Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország vezetői, hogy megoldást találjanak a kelet-ukrajnai helyzetre. A több mint 12 órás tárgyalás legfrissebb eredménye egy dokumentum lehet. A Reuters diplomáciai forrása szerint szóba jöhet a tűzszünet, az erről szóló szerződést azonban nem a két ország vezetője, hanem alacsonyabb rangú tisztviselők írhatják alá. Értesülések szerint a megállapodás tartalmazza a nehézfegyverek kivonását, biztonsági zóna kijelölését és azt, hogy Oroszország átadja a határellenőrzés jogát Ukrajnának. A felek 48 órán belül megállapodhatnak. További sajtóhírek szerint a megállapodás megszületett, azonban annak tartalmát a szakadár vezetők nem hajlandók elfogadni. Petro Porosenko ukrán államfő a tárgyalás szünetében azt nyilatkozta, hogy az orosz feltételek egy része elfogadhatatlan, de van remény a megegyezésre.
Rosszul áll a magyar építőipar szénája – 2014 decemberében a termelés 2,2 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál és 6,4 százalékkal az egy hónappal az előtti értéknél. A jövőre nézve sincsenek jó kilátások: majdnem feleakkora volt az új beruházási szerződések volumene decemberben, mint 2013 azonos időszakában. Egész éves adatokat tekintve a számok jobbak: összesen a termelés 14,2 százalékkal volt magasabb, mint 2013-ban, leginkább a közlekedési fejlesztéseknek köszönhetően, amelyek 24,8 százalékkal tornászták fel az egyéb építmények építését.
Nem sikerült Görögországnak megállapodnia az euró övezet többi tagállamának pénzügyminiszterével – közölte a tárgyalásokat vezető holland pénzügyminiszter, Zseron Diszellblum csütörtök hajnalban. A találkozó célja, hogy kidolgozzanak egy együttműködési rendszert Athén és Brüsszel között, amely segít megoldani a görög hitelezési problémákat, illetve, hogy lehetőséget biztosítsanak a görög elképzelések felvázolására. Alekszisz Ciprasz elnök és kormánya mereven elzárkózik az eddigi hitelezési programtól és nem tart igényt ebben a formában a segítségre. Ezt Janusz Varufakisz, görög pénzügyminiszter is alátámasztotta, aki reménykedik a megállapodásban. Erre vonatkozóan a felek kidolgoztak egy közleményt, amelyben szerepel a kijelölt út, ami rendezheti a hitelek elutasításából fakadó problémákat, ám végül Athén nem írta alá a közösen kidolgozott dokumentumot. A Reuters szerint a közlemény tartalmazta, hogy a mentőprogramot addig hosszabbítják meg, amíg nem találnak megoldást az új helyzetre.
A mai nap meghatározó pontja a minszki béketárgyalás lesz az európai értékpapírpiacok számára, így a BUX-nak is fontos. Érdemes lesz a fejleményekre figyelni, ugyanakkor az elmúlt napokhoz hasonlóan a görög szituáció is rányomja bélyegét az árfolyamokra. Makroadatok is jönnek: kapunk végleges ipari statisztikát, az euró övezetből decemberi ipari teljesítmények, a tengerentúlról pedig munkaerő-piaci adatok jönnek.