3p
A külföldi turisták és a belföldi vendégek is nyakukba vették az országot szeptemberben.

2016. szeptemberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 3,7, a belföldi vendégek által eltöltötteké 15 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi szinthez képest a Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 8,4 százalékkal nőtt.

Forrás: KSH

Mindenki Magyarországot akarja?

Tavaly szeptemberhez képest a külföldi vendégek száma 7,0, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 3,7%-kal (1 millió 349 ezerre) bővült. A külföldivendég-éjszakák száma a kilenc turisztikai régióból nyolcban nőtt, a kis súlyú Tisza-tavi régióban csökkent.

A legjelentősebb küldő országok felében – Csehország, Ausztria és Lengyelország esetében –jelentősen, 12–15% közötti mértékben nőtt a vendégéjszakában mért vendégforgalom. A német­országi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma stagnált, az Egyesült Királyságból, illetve az Egyesült Államokból érkező vendégek 1,1, valamint 0,8%-kal kevesebb vendégéjszakát töl­töt­tek el a hazai kereskedelmi szálláshelyeken.

Forrás: KSH

A belföldi vendégek száma és az általuk eltöltött vendégéjszakák száma egyaránt 15%-kal (1 millió 54 ezerre) bővült. A belföldivendég-éjszakák alapján mért forgalom mind a kilenc turisztikai régióban emelkedett, a Balaton régióban kiemelkedően, 30%-kal.

Szépen lehet keresni

A szállodák szobakihasználtsága 2,7 százalékponttal, 63,1%-ra nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek bruttó árbevétele 8,4%-kal (38,6 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 8,2%-kal (23,1 milliárd forintra), az egyéb bevétel 11%-kal (7,6 milli­árd forintra), a vendéglátás bevétele 6,6%-kal (7,9 milliárd forintra) emelkedett.

Egyre többet költenek a SZÉP-kártyások is: a Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 16%-kal többet költöttek a kereskedelmi szál­lás­helyeken. (A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján 2123 egység fogadott el pi­henőkártyát, 1,1 milliárd forint értékben.)

Tavaly szeptember 30-hoz képest idén a hazánkban működő egységek száma stagnált (3024), a kiadható férőhelyek száma 0,4%-kal (294 ezerre) nőtt.

Szép évnek ígérkezik

A szálláshelyek 5,8%-kal több, összesen 22,0 millió vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi ven­dégek 4,0%-kal (10,9 millió), a belföldiek 7,6%-kal több (11,2 millió) ven­dégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 1,7 százalékponttal, 56,9%-ra emelkedett.

A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron összesen 7,1%-kal magasabb – 303,7 milliárd forint bruttó árbevételt értek el.

A SZÉP-kártya felhasználási értéke a kereskedelmi szálláshelyeken 4,6%-kal nőtt, a vendégek összesen 15,0 milliárd forintot költöttek ezzel a fizetési lehetőséggel.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Visszaestek a Kínába irányuló külföldi működőtőke-befektetések
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 17:30
Kínában az év első 11 hónapjában 7,5 százalékkal esett a külföldi működőtőke-befektetés (FDI) értéke éves összevetésben, miután az első 10 hónapban 10,3 százalékos csökkenést regisztráltak.
Makro / Külgazdaság Így várták Oroszországban, és kisebb is lett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 16:40
Az orosz jegybank pénteken az elemzői várakozásokkal összhangban 16,5 százalékról 16,0 százalékra csökkentette az irányadó jegybanki kamatot.
Makro / Külgazdaság Majdnem vétózott Brüsszelben Orbán Viktor – miért engedte át az Ukrajnának szánt hitelt mégis?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:59
Felvetődött benne a gondolat, de nem akart mindenkivel szembekerülni. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság A japán jegybank 30 éves csúcsra emelte a kamatokat, további szigorítást jelzett
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 13:40
A Japán Jegybank (Bank of Japan, BOJ) pénteken 30 éve nem látott szintre emelte az irányadó kamatokat, újabb mérföldkőhöz érve a több évtizedes, rendkívül laza monetáris politika és a közel zéró hitelköltségek felszámolásában.
Makro / Külgazdaság Szombattól tele is kérhetjük?
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 12:41
Még olcsóbb lesz a tankolás – már akinek.
Makro / Külgazdaság Meglepő, ki kaszálta el az orosz vagyon elvételének tervét Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 10:57
Nem a magyar és nem is a belga miniszterelnök verte be az utolsó szeget a jóvátételi hitel koporsójába.
Makro / Külgazdaság Jövőre még durvábban hódíthatnak a kínai autók
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:54
Teljesen átrendezik a piacot Európában és Magyarországon is. Célkeresztben a prémiumok?
Makro / Külgazdaság Gyorsuló növekedés, de gyorsuló infláció is jön? Ezeket az adatokat jósolják jövőre az OTP elemzői
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:09
Mire számíthatunk jövőre a magyar gazdaságban? Az OTP elemzői szerint főleg a választás előtti osztogatás fűtheti a növekedést.
Makro / Külgazdaság Ez is eljött: több magyar keres nettó 400 ezer forint felett, mint alatta
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:44
Közzétette októberi kereseti adatait a KSH: eszerint a fizetések középértéke már meghaladja a 400 ezer forintot, az átlag pedig a 480 ezret. A közszféra dolgozóinak keresete továbbra is nagyobb mértékben emelkedik, mint a versenyszférákban dolgozóké.
Makro / Külgazdaság Nagyítóval kell keresni a pozitívumokat a KSH legfrissebb adataiban
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 08:35
A természetes fogyás például egy picit csökkent – szinte minden más adat elég lesújtó a KSH népességre vonatkozó friss számaiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG