Barack Obama elnök mérföldkőnek nevezte az eseményt az amerikai egészségügyi rendszer átalakításának útján. A javaslatot egyetlen ellenzéki, republikánus szenátor támogatta. A 14-9 arányú szavazáson a demokrata tervezetre az összes többi republikánus politikus nemmel voksolt. Az egészségügyi biztosítás és ellátás rendszerét alapjaiban átszabó tervet a republikánusok közül egyedül Olympia J. Snowe Maine-i szenátor támogatta, aki úgy fogalmazott, hogy igennel felelt a történelem hívószavára.
Obama - aki az utóbbi hetekben személyesen is sokat tett az ingadozó Snowe meggyőzése érdekében - a szenátusi szavazás után külön méltatta a republikánus szenátor politikai bátorságát.
Azt mondta, az elfogadott törvénytervezetek még nem tökéletesek, és még sok részletet kell kidolgozni és sok nézetkülönbséget kell feloldani, de "megcsinálják". Kifejtette, a szenátusi szavazással fontos lépés történt abban az irányban, hogy minden amerikai egészségbiztosításhoz juthasson, csökkenjenek a költségek, és megszűnjön a biztosítók azon káros gyakorlata, hogy csak bizonyos előfeltételek esetén kötnek biztosítást.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
Az egészségügyi reform egyik legfontosabb eleme, amely nélkül a liberálisok szerint nem lehet valódi reformról beszélni, az állami biztosító modellje. Ez a kedden elfogadott szenátusi tervezetnek nem része, benne van viszont a három alsóházi javaslatban. A szenátusi vitában a demokraták azzal érveltek, hogy minden amerikainak megfelelő színvonalú egészségügyi ellátást kell biztosítani, a republikánusok viszont közölték, hogy nem támogatják a mérhetetlen kormányzati költekezést és az állam túlzó szerepvállalását.
Az alsóházban Nancy Pelosi házelnök vezetésével a három elfogadott tervezet egybegyúrásával készítenek közös javaslatot, és az ott elfogadandó törvénytervezetet kell majd összehangolni a szenátusban jóváhagyásra váró, két tervezetből összegyúrt változattal.
Az egészségügyi reform sorsa tehát még bizonytalan, mint ahogy tartalma is, a keddi szenátusi bizottsági szavazást mindenesetre az amerikai sajtó fontos előremutató lépésként értékelte.
Az Egyesült Államokban - amely az egyetlen fejlett ipari állam a világon, ahol nincsen átfogó, mindenkire kiterjedő egészségbiztosítás - évtizedek óta nem történt kísérlet az egészségügyi rendszer alapvető reformjára.
Hillary Clinton nem próbálkozik többet
Nobel-békedíjat kapott Obama!
Obama túl okos, Amerika diktatúra lesz
Minden második ember szereti Obamát
Bajnai: Obama köszönetet mondott Magyarországnak
MTI