Feketelistára kerülnek azok a cégek, amelyek a 2007-2013-as ciklusban uniós forrásból építették projektjüket, de késtek a befejezéssel. A kormány jövőhéten szerdán mutatja be a listát – erről Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára beszélt a Világgazdaságnak. Nagyjából 500-1000 milliárd forintos kifizetéstől eshet el hazánk, ha nem sikerül a számlákat Brüsszelnek eljuttatni.
Folytatódik az árzuhanás. A decemberi közel egy százalékos áresést januárban 1,4 százalékos követte az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Olcsóbb volt az üzemanyag, a háztartási energia, de drágult az alkohol és a cigaretta a Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint. Decemberről januárra 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, egy éves viszonylatban pedig majdnem egy százalékot estek az élelmiszerárak. Legnagyobb mértékeben a cukoré esett, nagyjából 20 százalékkal.
Kevésbé lehetnek boldogok azok, akik autóznak is – a Mol ma emelte a 95-ös benzin és gázolaj árát. Mindkét üzemanyag 7-7 forinttal kerül többe, így a benzin literenkénti ára 342 forint körül, a gázolajé pedig 359 körül alakul. Az üzemanyag árcsökkenése úgy tűnik egy jó időre megtorpant, elemzők szerint a globális piacon is beállhat a nagyjából 55 dolláros hordónkénti ár.
Rengeteget dohányzunk – tavaly összesen 535 milliárd forintos forgalmat bonyolítottak a nemzeti dohányboltok. A Napi Gazdaságot a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofiz Zrt. tájékoztatta az értékesítésről. A bevétel 69 százalékát a cigaretta, 25 százalékát a vágott dohány tette ki. A lap azt is kiszámolta, hogy nagyjából hány doboz cigarettát szívunk el naponta Magyarországon, ez alapján pedig 2,4 millió doboznyit füstölünk el.
Figyeljenek oda azok, akik szeretnének továbbtanulni! Vasárnapig lehet ugyanis jelentkezni a szeptemberben induló alap, mester és osztatlan képzésekre, illetve a felsőoktatási szakképzésekre. Kizárólag elekronikus úton, a felvi.hu weboldalán adhatók le a jelentkezések, itt olvasható a részletes tájékoztató is. Legkésőbb január 15-én éjfélig lehet jelentkezni, majd február 23-ig hitelesíteni.
Komoly izgalmakra számíthatunk ma a tőzsdén. Jönnek makroadatok és vállalati beszámolók is, olyan nevekkel, mint az ING, Telenor, Time Warner, vagy Pepsi. Még nagyobb hatással lehet azonban a piacokra a fokozódó görög helyzet. Alekszisz Ciprasz görög kormányfő bizalmi szavazást kért a parlamenttől, amelyet 162 vokssal meg is kapott. A szavazást megelőző beszédében a Sziriza vezetője kijelentette, nem hajlandó visszatérni a gazdasági megszorításokhoz és nem fogja kérni a 240 milliárd eurós mentőprogram kiterjesztését. A piacok mozgását később a minszki csúcstalálkozó alakíthatja, ahol Európa vezetői, Oroszország és Ukrajna ülnek le egy asztalhoz, hogy rendezzék Kelet-Ukrajna helyzetét.