Az egyik Kuril-sziget partja. Fotó: Anatoly Gruzevich, VNIRO Russia |
Oroszország megerősítette, hogy továbbra is érdekelt a békeszerződés megkötésében Japánnal az 1956-os közös nyilatkozat alapján - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az Abe Sindzo japán kormányfővel a keddi kétoldalú tárgyalások után megtartott közös moszkvai sajtótájékoztatón az MTI tudósítása szerint.
Az orosz elnök szerint a megbeszélésen a gazdasági kapcsolatok fejlesztése kapott prioritást.
Abe azt hangoztatta, hogy több mint 70 év után nehéz lesz megállapodásra jutni, de vendéglátójával együtt eltökélt aziránt, hogy megoldást találjanak a vitatott hovatartozású szigetek problémájára.
A fegyverletétel előtt elfoglalt 4 szigetet a Szovjetunió - azóta sincs béke
A második világháborúban az USA Hirosima és Nagaszaki ellen atombombát vetett be, de Japán végül is csak azután adta meg magát, hogy a Szovjetunió villámgyorsan elfoglalta Mandzsúriát, és a következő célpont már effektíve japán terület, Hokkaido szigete lett volna. A megadás bejelentése és a formális fegyverletétel aláírása között két és fél hét telt el, ezalatt a Szovjetunió a győztes jogán elfoglalt négy kis japán szigetet, a Kurill-szigeteket. Japán sosem nyugodott bele a szigetek elvesztésébe, szeretné őket visszaszerezni; a háttérről szeptemberi cikkünkben írtunk bővebben: Miért lett sürgős Putyinnak, hogy békét kössön Japánnal? >>