Az elmúlt tíz évben az orosz aranykereslet évi 35 százalékos növekedéssel kiugróan erős fellendülést mutatott. Az orosz központi bank jelentősen növelte az ország aranykészleteit az utóbbi években, arra törekedve, hogy diverzifikálja a nemzetközi devizatartalékokat, amelyeket évek óta hizlal az olajexport és a magas kőolajárak. A jegybank az aranyat párhuzamos valutaként kezeli és tavaly is ennek megfelelően bővítette az állami aranykészletet 94 tonnával. Az elmúlt 5 évben a jegybanki aranyvásárlások meghaladták az 500 tonnát - olvasható az aranypiac.hu-n.
Az oroszok arany iránti keresletének másik meghatározó területe az ékszervásárlás, ami tavaly elérte az ország aranyfogyasztásának csaknem 40 százalékát. Így lett Oroszország a világ negyedik legnagyobb ékszerpiaca, miután a lakosság 2011-ben is 76 tonna aranyat vásárolt ékszerként, és gyakorlatilag ez majdnem a világ aranykeresletének 4 százaléka. Ezzel szemben a befektetési célú aranyvásárlások a maguk 6,7 tonnájával mindössze 3,5 százalékát jelentették a belföldi keresletnek.
Ki őrzi az aranyat?
Az orosz állam aranykészlete felett két intézmény őrködik, egyrészt az orosz Központi Bank, másrészt pedig az orosz pénzügyminisztériumnak alárendelt, állami drágakő- és nemesfémtartalékokat kezelő ügynökség, a Gohran. Közülük a központi bank különösen az európai adósságválság elhúzódása óta kezdett intenzív aranyvásárlásba. Idén eddig 35 tonna arany került a jegybank kincstárába, de hivatalos nyilatkozatok szerint az év hátralévő részére tervezett vásárlásokkal együtt az orosz állami aranytartalékok megközelítőleg 100 tonnával is bővülhetnek.
A céltudatos tartalékképzés hátterében az arany hagyományosan betöltött monetáris szerepe áll Oroszországban. Ugyanakkor orosz pénzügyi vezetők nyíltan képviselik azt a nézetet, hogy az aranynak nagyobb szerepet kellene játszania a világ pénzügyi berendezkedésében. Teszik ezt annak tudatában, hogy Oroszország devizatartalékai Kína, Japán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok után az ötödik legnagyobbak a világban, és az olajdollároknak köszönhetően egyre csak növekszik. A 918 tonnás állami aranytartalék ugyanakkor mindössze 9,2%-os arányt képvisel az összesített tartalékokon belül, ami nemzetközi viszonylatban nem számít éppenséggel soknak.