5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A G-20 találkozó nagy eseménye az amerikai és a kínai elnök találkozója lesz. Vajon meg fognak egyezni valamiben, vagy legalább lesz tűzszünet a vámvitában? Az is érdekes kérdés, hogyan fogják kezelni a világ vezetői az újságíró-gyilkosság elrendelésével vádolt szaúdi koronaherceget.
Hszi Csin-ping (EPA/ROMAN PILIPEY / POOL)

Lélegzetvisszafojtva vár a világ a G-20, a gazdaságilag legfejlettebb 20 ország találkozójára, azon belül is Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai vezető szombati megbeszélésére. Ez lehet a fő attrakció, és a tőzsdék számára ez különösen nagy kérdőjel, hiszen hosszú hónapok óta jelentős részben az amerikai-kínai vámvita, kereskedelmi vita, a “kereskedelmi háború réme” rángatja az árfolyamokat.

Az utóbbi fél-egy évben sokszor az is elég volt egy kiadósabb tőzsdei árfolyamemelkedéshez Amerikában vagy Európában, ha olyan hír jött, hogy “mégis tárgyalnak a vámokról”, vagy “mégsem tárgyalnak a vámokról”. Sok közgazdász attól fél, hogy a vita elmérgesedése nemcsak tőzsdei áresést, de recessziót is okozhat. Most azt remélik, hogy ha nem is találnak hosszú távú megoldást, de legalább fegyverszünetet kötnek.

A világ két fontos vezetője várhatóan szombaton ül le egymással tárgyalni Argentínában, és a Bloomberg szerint Trump elnök olyan erőforrást visz magával, ami korábban elképzelhetetlen lett volna: szövetségeseket. Az USA, az EU és Japán törékeny koalíciót kötött Kínával szemben.

A kínai Shanghai Composite tőzsdeindex (pirossal) és az amerikai S&P 500 (zölddel) egy éve.
Ki van jobb formában?
(Stockcharts.com)

Mérgesek a szövetségesek

Emlékeztetnek rá, hogy az USA korábban 250 milliárd dollárnyi kínai árucikkre vetett ki vámot. Ebből 200 milliárd dollárnyi esetében január 1-től a vámot 10-ről 25 százalékra emelnék.

Az EU és Japán szövetsége azért törékeny, mert az ottani vezetők neheztelnek, amiért Trump nem adott nekik kivételt korábban az acél– és alumíniumvámok alól. Ha a jövőben is nekik hátrányos kereskedelmi intézkedéseket hoznak az amerikaiak, elveszíthetik ezeket a szövetségeseket a kereskedelmi harcban – írja a Bloomberg.

A legjobb ellenségek

Viszont úgy értékelik, hogy a nemzetközi diplomáciai helyzet Kína rovására lassan megváltozik. Ez látszott nemrég az APEC ázsiai szervezet csúcstalálkozóján is. Erősödik a nyomás a WTO világkereskedelmi szervezet megreformálására is.

A német N-Tv.de eléggé pesszimista az USA-Kínai megegyezéssel kapcsolatban, attól tartanak, a többi ország lehet a nevető harmadik. A vezetőket a világ leghatalmasabb két emberének és egymás “legjobb ellenségeinek” nevezi.

Ki bírja tovább?

Szerintük nincs jele az enyhülésnek, a kínai piacnyitás nem halad előre, eddig inkább csak a szankciók gyorsuló spirálja látszik. A szankciókra ellenszankciók érkeznek, azokra újabb viszontválaszok. Az amerikai elnök a találkozó előtt ismét támadómódba kapcsolt. Már a teljes 500 milliárdos kínai import megvámolásáról is szó van.

A kínaiak nem tesznek eleget az elvárásoknak, de az amerikaiak úgy gondolják, ők bírják tovább a vámfizetősdit. A német lap elismeri, hogy Trumpnak jó oka van a protekcionista, a szellemi termékek tulajdonjogát nem tisztelő Kínával való kötélhúzásra.

A GM pofonja Trumpnak

Ám azt is leírják, hogy az amerikai gazdaságban is megmutatkoznak a vita káros jelei. Az acél– és alumíniumvámot teszik felelőssé, hogy a General Motors a napokban bejelentette, minden hatodik munkahelyet leépíti az USA-ban.

Ez egy nagy pofon Trump iparvédő politikájának. A vitából harmadik országok profitálhatnak, például Európa az autóiparban.

Nem mutatkozni a herceggel

A G-20 találkozó másik nagy kérdése, hogy hogyan fognak a vezetők viszonyulni Mohammed bin Salman szaúdi koronaherceghez, akit a szaúdi újságíró isztambuli “lemészárlásának” elrendelésével gyanúsítanak. Pária lesz-e a herceg a találkozón? – teszi fel a kérdést az Apnews.com.

Várhatóan lesznek majd politikusok, akik nem óhajtanak nyilvánosan kezet rázni a gyanúsított szaúdi vezetővel. A szókimondó cikk szerint sok politikus nem merné ezt megkockáztatni, mert otthon felelősségre vonnák, hogy miért barátkozik egy ilyen személlyel. Epésen megjegyzik, hogy ez Donald Trump elnököt viszont várhatóan nem fogja zavarni.

85 ezer halott gyerek

Ő ugyanis a szaúdi katonai megrendelések és befektetések érdekében “szabad utat engedett” a szaúdi koronahercegnek, nagy visszatetszést keltve ezzel az amerikai Kongresszusban. Recep Tayyip Erdogan török elnök is találkozhat a herceggel, török források szerint ugyanis az előzetesen külön találkozót kért tőle.

Szaúd-Arábia a jemeni háború miatt is célkeresztben van. Egy emberi jogi szervezet szerint a háború kitörése óta ott csak a gyerekek közül 85 ezer halhatott meg a harcok, alultápláltság vagy betegségek következtében.

Mégsem a jemeni tömegmészárlás háborítja fel a világ közvéleményét, hanem Khashoggi, a szaúdi újságíró meggyilkolása. A cikk szerint azért, mert ő jó kapcsolatokat ápolt nyugati újságírókkal és politikusokkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az EU zéró toleranciát hirdetett az orosz energiára
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 17:14
Az Európai Unió megszünteti a függését az orosz energiától, ezért leállítja az orosz gáz és kőolaj behozatalát, és folyamatosan kivezeti az orosz eredetű atomenergiát is, jelentette be az Európai Bizottság. 
Makro / Külgazdaság A kínai elektromos járműeladások egyelőre megingathatatlanok
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 13:31
A vezető kínai elektromos járműgyártók, a BYD, a Nio, az XPeng, a Li Auto és a Xiaomi növelték járműeladásaikat áprilisban éves összevetésben – áll a cégek jelentésében.
Makro / Külgazdaság Mosószer, tusfürdő, mosogatószer: jöhet az újabb árrésstop
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 12:54
Rengeteg terméket érinthet.
Makro / Külgazdaság Rossz híreket kapott Lázár János – de ennek Orbán Viktor sem örülhet
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 08:30
Viszonylag alacsonyabb súlya miatt ugyan az idei növekedési terveket nem zúzza szét teljesen, de jelzésértékű, hogy tovább tart a lakásépítési szektor szenvedése.
Makro / Külgazdaság Trump lépése Orbán Viktort is sarokba szoríthatja
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 07:43
Donald Trump szigorú szankciókat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben.
Makro / Külgazdaság Donald Trump ezt várja Magyarországtól: itt az ideje hátat fordítani az oroszoknak?
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 06:20
Megjelent a GKI elemzése az energiafüggőségről.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hírt kapott Trump
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 19:36
Nem valami szívderítő adat érkezett az amerikai gazdaságról.
Makro / Külgazdaság Tényleg kitiltaná az orosz gázt Európa: megvan, mikor jöhet a javaslat
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:59
Már a következő hónapban érkezhet az uniós javaslat az orosz gáz betiltására.
Makro / Külgazdaság Újabb sokkoló bejelentések érkezhetnek az állami hivataltól?
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:04
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában annak kapcsán, hogy a múlt heti gyászos GDP-mutató után a héten több fontos makrogazdasági adat (kiskereskedelem, ipar, infláció) érkezik.
Makro / Külgazdaság Már kevésbé rettegnek Európában a befektetők
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 13:32
Pozitív számok érkeztek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG