3p
A Nemzetközi Valutaalap lefelé módosította a világgazdaság idei és a jövő évi növekedésének várható ütemét. A magyar számokhoz nem nyúltak.

A kedden nyilvánosságra hozott World Economic Outlook (WEO) jelentés frissítése szerint 2015-ben 3,5 százalékos, 2016-ban 3,7 százalékos gazdasági növekedés lehet, mindkét esetben 0,3 százalékponttal alacsonyabb a 2014. októberi jelentésben jósoltnál.

Négy dolog, ami borította a képet

Az IMF szerint négy fontos tényező volt hatással a világgazdaságra októberi jelentésének kiadása óta, amelyek miatt módosította előrejelzését.

1. Jelentős változás, hogy 2014 szeptemberétől számítva nagyjából 55 százalékkal csökkentek a dollárban jegyzett nemzetközi olajárak, elsősorban a túlkínálat miatt.

2. Továbbra is nagyok a növekedési különbségek az egyes országok között. Az Egyesült Államokban 2014 harmadik negyedévében a vártnál jobban teljesített a gazdaság, de a többi fejlett országban, elsősorban Japánban a növekedés elmaradt a várttól.

A magyar számokhoz nem nyúltak

A keddi közlemény nem frissítette az IMF-nek Magyarországra vonatkozó számait: a szervezet 2014. októberi előrejelzése szerint 2015-ben 2,3 százalékos magyar gazdasági növekedés lehet.

3. Az amerikai gazdasági növekedés a dollár árfolyamára is hatással volt. Az októberi előrejelzésben használt értékekhez képest 6 százalékkal erősödött a dollár árfolyama, az euró viszont 2 százalékkal, a japán jen 8 százalékkal gyengült. Általánosságban szintén gyengült azoknak az országoknak a fizetőeszköze, ahol jelentős a nyersanyagexport.

4. Az IMF szerint sok fejlődő gazdaságú országban nőtt az alapkamat és egyes kötvények kockázati felára is. Ezzel ellentétben a nagyobb gazdasággal rendelkező fejlett országokban csökkentek az államkötvények hozamai. A nemzetközi befektetők ezeket az értékpapírokat tartják biztonságosnak, ezért nagy irántuk a kereslet.

A számok

A frissített számítások szerint az IMF 2015-ben 3,6 százalékos, 2016-ban 3,3 százalékos GDP-növekedést vár az Egyesült Államokban, ez 0,5 százalékponttal, illetve 0,3 százalékponttal magasabb a korábbi előrejelzés számainál. A belső fogyasztás erős maradhat, a laza monetáris politika pedig tovább segíti a gazdaság élénkülését.

Az euróövezetben az amerikainál lassabb növekedés várható, idén 1,2 százalékos, jövőre 1,4 százalékos. Ez 0,2 százalékponttal és 0,3 százalékponttal alacsonyabb az eddig vártnál, a kevés beruházás és az alacsony infláció miatt. Japánban a 2014-es 0,1 százalékos növekedés után 2015-ben 0,6 százalékos, 2016-ban 0,8 százalékos növekedés lesz. Az IMF októberben még 0,2 százalékponttal és 0,1 százalékponttal jobb idei és jövő évi adatot várt.

A fejlődő gazdaságú országokban összesítve 4,3 százalékos növekedés lehet ebben az évben és 4,7 százalékos a következőben, a növekedés üteme 0,6 százalékponttal illetve 0,5 százalékponttal marad el az októberi prognózisban szereplőnél. Oroszországban súlyos a helyzet, idén 3 százalékos, jövőre 1 százalékos gazdasági visszaesés várható. Kína teljesítménye is elmarad az elmúlt évek átlagától, 2015-ben 6,8 százalékos, 2016-ban 6,3 százalékos növekedés lehet.

Csak az olajár segíti a növekedést, minden más hátráltat

A WEO jelentés szerint a számításaiknál továbbra is vannak bizonytalan tényezők. Az olajárak csökkenésének kedvező hatását alábecsülhették globális szinten, de így is nagyobbak a növekedést fenyegető kockázatok. A pénzügyi piacokon árfolyam ingadozások lehetnek, a beruházások alacsony szintje visszafoghatja a növekedést, a növekedés stagnálhat az eurózónában és Japánban, és még mindig vannak geopolitikai kockázatok.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság OKSZ: az árrésstop fenntartása nem szolgálja a vásárlók érdekeit
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 16:44
Az OKSZ szerint a kormány a szőnyeg alá söpri a magyar gazdaságban meglevő feszültségeket.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Gulyás Gergely az árrésstopról
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 15:36
Augusztus 31-ig biztosan érvényben marad az intézkedés.   
Makro / Külgazdaság Köhécsel az EU egyik legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 15:16
A francia hazai össztermék (GDP) 0,1 százalékkal nőtt az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve – áll az Insee francia statisztikai hivatal szerdán ismertetett végleges jelentésében.
Makro / Külgazdaság Hétórás munkanapot vezetne be egy európai ország, hogy növelje a dolgozók jóllétét
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 14:01
Hétórás munkanap bevezetését tervezi a montenegrói kormány, az ország gazdasági kamarája azonban szerdán arra figyelmeztetett, hogy a rövidebb munkanap nagyobb terheket róna a gazdaságra, amely nem biztos, hogy készen áll a globális kihívásokra.
Makro / Külgazdaság Kapaszkodjon: olcsóbb lesz tankolni
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 10:04
Mutatjuk a friss számokat!
Makro / Külgazdaság Év végén jöhet csak kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 17:01
A Monetáris Tanács májusi kamatdöntő ülésén 6,50 százalékon tartotta az alapkamatot, a döntés megfelelt a várakozásoknak és az elemzői konszenzusnak is. A hazai alapkamat immár nyolc hónapja változatlan.
Makro / Külgazdaság Lendületet adott a forintnak Varga Mihály
Herman Bernadett | 2025. május 27. 16:34
Aggasztóak az inflációs kilátások, a növekedés szintén gyengén alakult, a jegybank azonban óvatos és türelmes, ezért nem változtatott az alapkamaton. Lehet, hogy az idén már nem is lesz kamatcsökkentés.
Makro / Külgazdaság Nem ezt várták a németektől
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 15:21
Az elemzők által vártnál kevésbé javult a fogyasztói hangulat Németországban a GfK és NIM-intézet júniusra vonatkozóan végzett felmérése szerint.
Makro / Külgazdaság Gyengült a forint, óvatos maradt Varga Mihály
Herman Bernadett | 2025. május 27. 14:01
Májusban is maradt a 6,5 százalékos alapkamat. Utoljára szeptemberben volt kamatcsökkentés, lazítás leghamarabb a második félévben lehet a szakértők szerint. 
Makro / Külgazdaság Mi történt? Kitört a jókedv Európában
Privátbankár.hu | 2025. május 27. 13:41
Májusban javult az üzleti és a fogyasztói hangulat mind az euróövezetben, mind az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) havi rendszeres felmérésének kedden publikált legfrissebb száma alapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG