Kiderült, mit csinált 2014-ben a magyar ipar. Év végén ugyan fékezett az autóipar, de nem csikorgó gumikkal: havi szinten 1,7 százalékkal visszaesett az ipari termelés, ez azonban az év végi leállások miatt nem meglepő, a 2013-asnál több mint 7 százalékkal jobb volt a decemberi teljesítmény. Összességében egész évben 7,6 százalékkal bővült a magyar ipari termelés.
Rég volt ilyen rossz napjuk az autósoknak: 7 forinttal emelte a 95-ös benzin és 6 forinttal a gázolaj literenkénti árát pénteken a Mol. Az emeléssel a 95-ös benzin átlagára 335 forintra, a gázolajé 353 forintra nőtt. Ami a kilátásokat illeti: meglehetősen vegyes a kép, az olaj ára az elmúlt egy hétben emelkedett, csökkent majd újra emelkedett, most megint 50 dollár fölött van például a WTI jegyzése. Másik fontos tényező a dollár árfolyama: márpedig a héten érdemben erősödött a forint a dollárral szemben - van rá esély, hogy az emelésből hamarosan visszakapjanak valamennyit az autósok.
A devizapiacon most is nagyon jól áll a forint, szinte töretlenül erősödik am agyar deviza, az euró jegyzése ma reggel már megint a 306-os szintet közelíti.
A tőzsdéken továbbra is az ukrán-orosz konfliktus és a görög helyzet borzolja a kedélyeket. A Mol részvényeinek jót tehet a már említett olajáremelkedés, jött viszont egy rossz hír is: a kurdisztáni Shaikan mezőn termelt olajat elszámolási okok miatt egyelőre nem tudják exportálni, csak olcsóbban, helyben értékesíteni.
Február elsejével forintosították a bankok a korábbi devizaalapú jelzáloghiteleket, ám azt, hogy az ügyfél milyen kamatozás mellett fizeti majd forinthitelét a jövőben, meglehetősen bonyolult a törvény szövegéből kihámozni. Az ügyfelek az új kamatról és az annak alapján számított törlesztőrészletről alapesetben március 1. és április 30. között kapnak tájékoztatást. Helyenként még a pénzintézetek számára sem volt egyértelmű, hogy mire is gondol a jogszabály-alkotó. A Privátbankár.hu is a Magyar Nemzeti Bankhoz fordult jogértelmezéséért. Összeállításunkban példákkal is segítünk a számolásban, érdemes kattintani.
Úgy tűnik, a megmaradt magánnyugdíjpénztárak tagjai el akarják kerülni, hogy eddig megtakarításaik elvesszenek a rendszerben. Egyre nagyobb az esély arra, hogy a magánnyugdíjpénztárak megússzák a kényszerű végelszámolást. Az érintett négy intézmény az elmúlt két-három hétben sikeresen mozgósította a tagjait. Napokon belül meglehet a 70 százalékos tagdíjfizetési arány a Világgazdasághoz eddig eljuttatott adatok szerint.
A magyar kormány ugyanazokat a direkt és indirekt megszorításokat hajtotta végre, mint amiket a németek rákényszerítettek a görögökre azért, hogy kikerüljünk a válságból - erről Róna Péter beszélt az ATV Start tegnapi műsorában. A közgazdász szerint ugyanakkor ezzel az egyébként unortodoxnak egyáltalán nem nevezhető gazdaságpolitikával semmit nem oldottak meg, hiszen a magyar lakosság 60 százaléka nyomorban él. Magyarország jobban járna, ha Orbán Viktorék az új görög kormányhoz hasonlóan az államadósság elengedését kérnék az Európai Uniótól.