Az elnök rendeletileg vetett véget a 2016-os elnökválasztáson történt esetleges választói csalásokat vizsgáló bizottságnak. A Fehér Ház jogi keretein belül működő bizottság ugyan sosem tudott semmilyen eredményt felmutatni, de Trump szóvivője szerint ez annak a több mint tucatnyi tagállamnak a hibája, amelyek nem akartak információkat szolgáltatni a választók személyes adatairól.
Az adófizetők pénzén folytatott, véget nem érő jogi csatározások helyett Donald J. Trump elnök ma rendeletet írt alá a Bizottság feloszlatásáról, és felkérte a belbiztonsági minisztériumot, hogy a kezdeti megállapítások áttekintésével határozza meg a további eljárást. A nyilvánvaló választási csalások ellenére is sok tagállam visszautasította az adatok átadását a Választások Tisztességét vizsgáló Elnöki Tanácsadó Bizottságnak – fogalmazott közleményében Sarah Huckabee Saunders.
Kezdettől fogva ellenezték
A bizottságot és tevékenységét már felállításától kezdve viták övezték. Egyes, elsősorban a Demokrata Párttal rokonszenvező elemzők úgy vélték, hogy a vizsgálat a republikánusok eszköze a kisebbségi választók elbátortalanítására vagy akár Donald Trump hivatkozási alapja is lehet egy esetleges választási vereség esetén. Trump később többször is megismételte, hogy az elnökválasztáson 2-5 millió ember illegálisan szavazott, s így kapott vetélytársa, a demokrata párti Hillary Clinton többséget az egyéni választói szavazók (popular vote) tekintetében.
Donald Trump soha nem szolgált konkrét bizonyítékokkal, az AP amerikai hírügynökség pedig meg nem nevezett tanulmányokra hivatkozva azt hangsúlyozta, hogy a választói választási csalások rendkívül ritkák voltak.