Robotizált BMW-gyártósor Lipcsében (fotó: Wikipedia) |
A tavasszal regisztrált 10 százalékról 25 százalékra emelkedett a világgazdaság kilátásait rossznak tartó német vállalatok aránya, a javulásra számító cégek aránya pedig 40 százalékról 27 százalékra süllyedt – derült ki Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Országos Szövetségének (DIHK) MTI által ismertetett, globális felméréséből.
Zuhanó hangulat
A kilátások javulására és romlására számító vállalatok arányának különbségéből képzett hangulatmutató így 30 pontról 2 pontra zuhant. Észak-Amerikát kivéve valamennyi térségben emelkedett a borúlátó cégek aránya.
A német vállalkozásokat leginkább a gazdaságpolitikai keretfeltételek alakulása nyugtalanítja: a tavaszi 48 százalékról 50 százalékra emelkedett a gazdaságpolitikát az első számú bizonytalansági tényezőnek tartó vállalatok aránya. Jelentős a kereslet csökkenése, az árfolyamváltozások és a képzett munkaerő hiánya miatti aggodalom is.
A romló hangulat a létszámfejlesztési tervekre is kihat: az új munkatársak felvételével számoló vállalatok aránya a tavaszi 43 százalékról 39 százalékra süllyedt, és 5 százalékról 13 százalékra emelkedett mindazon cégek aránya, amelyek szerint kevesebb munkatársra lesz szükség a következő hónapokban.
A felmérésben világszerte 3500 németországi, illetve külföldi leányvállalattal vagy telephellyel rendelkező német vállalkozást kérdeztek meg.
És mi van itthon?
Ami a magyarországi német cégeket illeti, azok gőzerővel invesztálnak a magyar gazdaságba, és nem foglalkoznak magyar demokrácia állapotával - állapította meg a Die Zeit októberben megjelent riportjában.
Ugyanez derült ki korábban a privátbankár.hu által folytatott háttérbeszélgetésekből is: a német nagyvállalatok nem gondolják újra magyarországi befektetéseiket a magyar demokrácia állapota miatt. A cégeket ugyanis az üzlet érdekli, nem pedig a politika. Ez egészen addig így marad, amíg a magyar kormány nem lép át egy határt, például nem veszélyezteti az ország EU-tagságát. Ugyanakkor az új befektetéseknél már felmerülhet a kérdés, hogy nem ciki-e üzletelni a magyar kabinettel.