.jpg)
Az ügylet hivatalos neve egyhetes jegybanki EUR/CHF FX-swap tender, amelynek keretében a bankok igényelhetnek felajánlott euróért cserébe svájci frankot, mégpedig minden hétfőn délelőtt. Amennyiben a benyújtott igénylések összesített értéke nem éri el az ötmilliárd eurót, az MNB minden ajánlatot elfogad az előre meghatározott áron. Ha a benyújtott ajánlatok nagysága meghaladja az ötmilliárd eurót, akkor az ajánlatokat az ötmilliárd euróig egymillió eurós egységekben fogadják el az előre meghatározott áron. Hétfőn ez a technikai induló EUR/CHF árfolyam 1,4108 volt, a lejárati EUR/CHF árfolyam 1,410526 volt. Az elszámolás induló napja február 4., a lejárati napja pedig február 11.
A két jegybank között a megállapodást az tette szükségessé, hogy Magyarországon igen jelentős összegre rúgtak a hitelintézeti szektorban a svájci frank alapon nyújtott kölcsönök. Bizonyos területeken, így például az autólízing területén és a lakáshiteleknél a jelzálogkölcsönök területén a svájci frank alapon nyújtott hitelek aránya döntő részt képvisel az ilyen hitelállományból.
A magyarországi kereskedelmi bankok, amikor svájci frank alapon hiteleztek, gyakorlatilag az általuk felvett euróhitelekből refinanszíroztak, azonban a végső elszámolásnál svájci frankot kellett "használniuk", azaz előbb-utóbb szükségük volt devizabetét-cserére, swap ügyletek megvalósítására.
Az elmúlt év utolsó negyedévében a nemzetközi pénzpiacon a nagyfokú bizalmatlanság olyan méreteket öltött, hogy már jó nevű, nemzetközi hírű kereskedelmi bankok magyarországi leánypénzintézetei is egyre nehezebben jutottak euróhitelekhez, nem is beszélve a svájci frankban adott kölcsönökről.
A svájci frank likviditás bővítésére a magyar jegybank megállapodott Svájc nemzeti bankjával arról, hogy devizabetét csereügylet segítségével, azaz a "szakzsargon" szerint FX-swap tender keretében a magyar kereskedelmi bankok a magyar jegybank közvetítésével a svájci nemzeti banknál eurót svájci frankra cserélhetnek. A Svájci Nemzeti Bank korábban ilyen megállapodást kötött a lengyel központi bankkal is. Ezek a tenderek azonban jelen pillanatban is csupán egyhetes lejáratra szólnak, miközben a svájci frank alapon kiközvetített magyarországi kölcsönök ennél jóval hosszabb futamidőre vonatkoznak.
A szakértők úgy vélik, hogy a magyar jegybank és a svájci nemzeti bank által kötött megállapodás jó ideig népszerű lehet a magyarországi kereskedelmi bankok között. Az MTI úgy tudja, hogy jelenleg ennél a konstrukciónál a svájci frank forrás refinanszírozása mintegy 1 százalékos kamattal történik a magyar kereskedelmi hitelintézetek felé.
Leáldozott a svájci frank-hitelek napja
Devizacsere-megállapodás a svájci és a magyar jegybank között
Hova tűnt a bankok pénze? Nálunk van
Devizahitelek: ne igyunk előre a medve bőrére
MTI