A forint kikerült a reflektorfényből
Pénteken még 290 forint közelében, hétfőn délelőtt pedig 288 forint környékén járt az euró. Kedden a kormány gazdasági akciótervének parlamenti ismertetése alatt a forint erősödésnek indult. A délelőtt 285-286 forintos euró jegyzés körül ingadozó forint a kora délutáni órákra a 282 körüli tartományba tolódott át. Szerdára virradóra a nemzetközi kereskedelemben 282,50 forint közvetlen környezetében jegyezték az eurót.
A térségbeli devizák befektetői megítélését szerdán javította a magyar és a cseh első negyedévi GDP-növekedési adat, amely mindkét ország esetében a gazdasági fellendülés megindulására utal, igaz, még mindkét ország növekedési üteme elmarad a lényegesen jobb szlovák és lengyel növekedési ütemtől.
A dollárt szerdán délután négykor 235,33 forinton jegyezték 1,2034 dolláros euró jegyzés mellett. Kedden délután a dollár 237,26 forint, az euró 1,1937 dollár volt. A svájci frankot szerdán délután 205,43 forinton jegyezték a kedd délutáni 205,62 forint után, 100 japán jent pedig 257,44 forinton 259,53 forint után.
Piaci szakértők szerint a forint a kormány akciótervének ismeretében kikerült a reflektorfényből és visszasorolhatott a térségbeli devizák közé. Így már egyedi hátráltató tényezők nélkül követheti a nemzetközi befektetői hangulat általános alakulása által a feltörekvő, kockázatosabb devizák számára kijelölt irányt.
Szerdán ismét erősödött a világgazdasági fellendülés folytatódásába vetett bizalom a nemzetközi piacokon, amit részben az a hír váltott ki, hogy kiszivárogtatott nem hivatalos adatok szerint Kína exportja májusban 50 százalékkal emelkedett a tavalyihoz képest.
Az euróövezeti pénzügyi stabilitási problémáknak még mindig gazdasági fellendülés-lassító hatást tulajdonítanak a nemzetközi piacokon, de, amint arra a kínai fellendülés jeleire adott reakciókból is következtetni lehet, egyre korlátozottabb mértékben. A kedvező fordulatot vett befektetői hangulatban az európai tőzsdeindexek is erőteljes emelkedést értek el szerdán, pontot téve a három napig tartó veszteséges szakasz végére, majd az amerikai tőzsdék is lendületes erősödéssel nyitottak.
A potenciálisan negatív hatású tényezők között azonban új kockázatként megjelent Bulgária. Az EU statisztikai hivatala küldöttséget meneszt a "gyanús" bolgár költségvetési adatok auditálására, amint életbe lépnek az Eurostat illetékességi jogkörét kiterjesztő változtatások. Az uniós pénzügyminiszterek kedden döntöttek az Eurostat adatgyűjtési jogosítványainak kiterjesztéséről.
Ki kell vizsgálni a forintgyengülést
Vadai Ágnes, az Országgyűlés Nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke szerint továbbra is szükség lenne arra, hogy az általa vezetett testület az Információs Hivatal (IH) és az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) tájékoztatását is meghallgassa az előző heti forintgyengülés lehetséges okairól. A nemzetbiztonsági bizottság szerdán a kormánypárti képviselők szavazataival vette le napirendjéről a szocialisták által kezdeményezett, a június 3-tól kezdődő forintárfolyam-változás megtárgyalásáról szóló napirendi pontot. Vadai Ágnes szerdán az MTI-nek elmondta: az előző heti forintingadozás rendkívül sok embernek okozott kárt, ezért jó lenne tudni, hogy "szándékosság, gondatlanság, vagy szimpla idiotizmus" áll a történtek mögött.
A szocialista képviselő szerint megnyugtató lett volna, ha a bizottság szerdai ülésén - az IH és az AH tájékoztatása alapján - kiderült volna, hogy nem volt szándékos törekvés a magyar fizetőeszköz gyengítésére. A testület ezt követően a kormánytól kérdezhetne rá az esetleges gondatlanságra, az érintett kormánypárti képviselőket pedig ennek az eshetőségnek a kizárása után hallgathatná meg a bizottság - fejtette ki az MSZP-s politikus.
A kormánypárti többség kedden a költségvetési bizottságban is elvetette, hogy szocialista kezdeményezésre meghallgassák Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert a forintárfolyam előző heti alakulásról.
Piaci szakértők szerint az előző héten Kósa Lajos magyar gazdaság állapotára vonatkozó kijelentései okoztak bizonytalanságot a piacon, a Fidesz alelnöke ugyanis államcsőd közeli helyzetről, a kríziskezelés szükségességéről beszélt.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI