.jpg)
A kormányfő tájékoztatása szerint a tervezett konstrukcióban az ötödik napon munka helyett képzés zajlana a cégeknél. Az ötödik nap bérét az állam legfeljebb a szokásos napi bér 80 százalékáig, maximum a minimálbér kétszereséig vállalná át a munkaadótól - tette hozzá Gyurcsány Ferenc. A kormányfő szerint ez a megoldás az alkalmazottak 20 százalékának tenné lehetővé munkahelye megőrzését.
Gyurcsány Ferenc kitért arra: áttekintették az októberi gazdasági csúcson bejelentett intézkedések megvalósítását, aminek szerinte kedvező a mérlege. Hozzátette: az ott megígért intézkedések közül csak azt az egyet korrigálnák, amellyel vállalták volna, hogy ha egy munkaadó új munkaerőt alkalmaz, akkor másik öt alkalmazottnak csökkentik a társadalombiztosítási terhét.
A miniszterelnök elmondta: az erre fordítandó forrásokat csoportosítanák át az ötödik munkanap bérének átvállalására, a tervezett általános járulékcsökkentést pedig az adó- és szociális rendszer átalakításának keretében valósítják meg.
A kormányfő tájékoztatása szerint a jövő héten elkészülnek azok a magyarországi bankokkal kötendő szerződések, amelyek lehetővé teszik, hogy 200 millió forint értékig forgóeszköz-finanszírozási támogatást nyújtsanak elsősorban kis- és középvállalkozásoknak. Gyurcsány Ferenc kiemelte: ehhez a finanszírozási formához február végén, március elején juthatnak hozzá tömegesebben a vállalkozások.
A kormány azt szeretné, hogy a forint stabil legyen, árfolyama ne mozogjon hektikusan, és a gyengülésre ható mozzanatok mellett legyen egyre több olyan tényező is, amely a forintot erősíti - fogalmazott a forint árfolyamára vonatkozó kérdésre válaszolva Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök kiemelte: a kormány folyamatosan konzultál a jegybankkal arról, hogy együttműködve miként tudják megerősíteni a forint iránti bizalmat.
A kormány legfontosabb feladata, hogy átfogó, a magyar gazdaság alapjait megerősítő intézkedéseket hozzon - mondta Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: ezek az intézkedések alapvetően az adó- és a szociális rendszert, a foglalkoztatást érintik, céljuk többek között azt, hogy javuljon a vállalkozási környezet, csökkenjen a bürokrácia. "Eddig terjed a kormány első számú felelőssége, ezt tesszük is" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Arra a kérdésre, hogy a forint árfolyama miként érinti a magyar államadósságot, Gyurcsány Ferenc azt válaszolta: még több energiát kell fordítani az államadóság kezelésére, óvatosan kell gazdálkodni. A miniszterelnök elmondta: a KVVK nem egy új hivatal, nem lesz önálló munkaszervezete.
Kedden tartotta első ülését a Kormányzati Válságmegelőző és Válságkezelő Központ (KVVK). A testületet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezeti, tagjai pedig Kiss Péter kancelláriaminiszter, Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter, Veres János pénzügyminiszter és Tukacs István, a gazdasági válságövezetek kezeléséért felelős kormánybiztos. A KVVK elindítását január 16-án, az MSZP elnökségének noszvaji ülése után jelentette be a miniszterelnök, amikor javaslatot tett a január 29-i rendkívüli parlamenti ülés összehívására.
Teljes összeomlás: 302 forint felett az euró
Fidesz: Gyurcsány miatt szállt el a forint
Átszakadt a gát: 300 forint fölött az euró!
Külkermérleg: mindkét serpenyőben kisebb súlyok
Újabb hitelért ment a kormány?
303 millió frankot zsebeltek be a magyar bankok
MTI