Az autósok a nyugati autók behozatali vámjának emelése ellen tiltakoznak elsősorban a Távol-Keleten, ahová nem jut el hazai kocsi, de nem is kérnek belőle. Putyin kormányfő a hazai autóipart akarja így támogatni, de szakértők szerint az orosz gyártmányok minősége messze elmarad a külföldiekétől, a védett konszernek nem fejlesztik termékeiket, viszont a vámemelés nyomán máris újra emelték áraikat.
Az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártja (KPRF) hívei "Elutasítjuk a kormány válságidőben folytatott népellenes politikáját" jelszóval tüntetnek. Gennagyij Zjuganov, a párt vezetője pénteken közleményben hangsúlyozta: a válságellenes intézkedések sehogyan sem érzékelhetők az egyszerű állampolgárok szintjén, támogatás híján a régiók az árakat emelik, a termelő ipar munkahelyeket szüntet meg, s a munkanélküliek száma már hatmillió körül jár. A Másik Oroszország ellenzéki koalíció zömmel liberális tagszervezetei a kormány gazdaságpolitikája, és a Kreml tekintélyelvű tendenciái ellen tiltakoznak. Nem engedélyezett akcióikat rendszeresen szétverik, ezért új taktikát választottak: nem kértek engedélyt, hanem kis csoportokban, váratlanul lépnek majd fel különböző pontokon. Kivétel a nemzeti bolsevikok betiltott pártja, amelynek követői szeretnek verekedni: ők bejelentették terveiket, de engedélyt most sem kaptak.
Végül a parlamentben több mint kétharmados többséggel bíró Egységes Oroszország Párt a hétvégén a Nasi ifjúsági mozgalom több mint százezer aktivistáját akarja az utcákra vinni számos városban, így reagálva a korábbi tiltakozó megmozdulásokra, amelyeken hosszú idő óta először kormányellenes jelszavak is elhangzottak néhol. Moszkvában várhatóan a Kreml közelében mintegy 15 ezer nasi tüntet majd, a fővárosban több mint 7000 rendőr és rohamosztagos őrzi a rendet.
Egyre gyorsabban zuhannak az országok
Lepattannak a kárigények a Gazpromról
Obama és Medvegyev nem sodródik tovább
Putyin: kevesebb politikát a gázkérdésbe
Ukrajna, a mártír
MTI