1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A volt pénzügyminiszterrel szemben az MSZP szerint nincs válságban a felsőoktatás és nincs lehetőség a tandíj kiterjesztésére
A volt pénzügyminiszterrel szemben az MSZP szerint nincs válságban a felsőoktatás és nincs lehetőség a tandíj kiterjesztésére. Egyetértettek viszont a Bokros-féle vitaanyagban szereplő azon javaslattal, amely szerint meg kell szüntetni az államilag támogatott és az önköltséges felsőoktatás közötti különbségtételt.

Az MSZP-frakció oktatási munkacsoportja egyetért a Bokros Lajos (képünkön) volt pénzügyminiszter által megfogalmazott vitaanyaggal abban, hogy színvonalas felsőoktatást kell teremteni, de számos kérdésben eltérő álláspontot képvisel. Erről Tatai-Tóth András, a munkacsoport vezetője beszélt.

A vitaanyag alapvető célkitűzésével egyetértünk, azaz Magyarországon magas színvonalú, a társadalom, a piac igényeinek megfelelő méretű és képzési struktúrájú, a nemzetközi versenyben is helyét megálló, magas színvonalú, versenyképes oktatást és kutatást végző, az innováció iránt fogékony intézményrendszerre van szükség - közölte a szocialista politikus.

Tatai-Tóth András hozzátette: nem osztja Bokros Lajos azon nézetét, miszerint válságban van a magyar felsőoktatás. Mint mondta, a magyar felsőoktatásnak vannak olyan részei, amelyek kiváló eredményeket érnek el.

Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a Közép-Európai Egyetem (CEU) vezérigazgatója április végén a Figyelő és az Élet és Irodalom című hetilapban tette közzé a magyar felsőoktatás gyökeres átalakítását javasló vitairatot. A pénzügyi szakember, aki jelenleg a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem gazdasági vezetője is, a felsőoktatási intézmények jelenlegi számának alapos megrostálását, a fejkvóta (normatíva) alapú finanszírozási rendszer megszüntetését, az államilag támogatott és az önköltséges felsőoktatás közötti bármiféle különbségtétel felszámolását javasolta.

Bokros Lajos azon javaslata kapcsán, amely szerint a tandíj fizetésének kötelezettsége alól a hallgatóknak maximum 15-20 százaléka mentesülhet rászorultsági okból, Tatai-Tóth András azt mondta, a magyar társadalom nyolcvan százaléka nem tudja fizetni a képzési költségeket. A szocialista képviselő szerint a társadalomban ma inkább fordított a helyzet: a családok 20 százaléka tudná finanszírozni a gyermek felsőoktatási tanulmányait.

Tatai-Tóth András kitért arra, hogy a magas színvonalú felsőoktatás alapja a magas színvonalú közoktatás. Úgy vélte, meg kellene követelni az emelt szintű érettségi vizsgát a felsőoktatásba jelentkezőktől.

A munkacsoport-vezető egyetértett a vitaanyagban szereplő azon javaslattal, amely szerint meg kell szüntetni az államilag támogatott és az önköltséges felsőoktatás közötti különbségtételt. Hozzátette: már tettek lépéseket, példaként említette, hogy a rosszul teljesítő államilag finanszírozott hallgatókat át kell sorolni a költségtérítéses képzésbe, míg a jól teljesítő költségtérítéses képzésre járókat az államilag finanszírozott képzésbe kell átvenni.

Tatai-Tóth András az egyetemi autonómia korlátozására vonatkozó javaslat kapcsán elmondta: napirendre lehet tűzni ezt a kérdést, ha valós esély van az alkotmányos rendezésre, de egy ilyen hozzáállású parlamenti ellenzékkel feleslegesnek tartja a kérdés tárgyalását. A képviselő a Fidesznek azt rótta föl, hogy 1994-ben még támogatta a tandíj bevezetését, később, megtagadva álláspontját, kormányra kerülve eltörölte a tandíjat, és álságos módon kiterjesztette a költségtérítést.

A szocialista politikus a fejkvóta alapú finanszírozás eltörlése kapcsán megjegyezte: az intézmények ezen normatíva mellett fenntartási, továbbá tudományos normatívát is kapnak.

MTI

A legkedveltebbek és a legjobbak
Gyakorlat nélkül mit sem ér a diploma (hanganyag)

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG