Az MSZP-frakció oktatási munkacsoportja egyetért a Bokros Lajos (képünkön) volt pénzügyminiszter által megfogalmazott vitaanyaggal abban, hogy színvonalas felsőoktatást kell teremteni, de számos kérdésben eltérő álláspontot képvisel. Erről Tatai-Tóth András, a munkacsoport vezetője beszélt.
A vitaanyag alapvető célkitűzésével egyetértünk, azaz Magyarországon magas színvonalú, a társadalom, a piac igényeinek megfelelő méretű és képzési struktúrájú, a nemzetközi versenyben is helyét megálló, magas színvonalú, versenyképes oktatást és kutatást végző, az innováció iránt fogékony intézményrendszerre van szükség - közölte a szocialista politikus.
Tatai-Tóth András hozzátette: nem osztja Bokros Lajos azon nézetét, miszerint válságban van a magyar felsőoktatás. Mint mondta, a magyar felsőoktatásnak vannak olyan részei, amelyek kiváló eredményeket érnek el.
Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a Közép-Európai Egyetem (CEU) vezérigazgatója április végén a Figyelő és az Élet és Irodalom című hetilapban tette közzé a magyar felsőoktatás gyökeres átalakítását javasló vitairatot. A pénzügyi szakember, aki jelenleg a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem gazdasági vezetője is, a felsőoktatási intézmények jelenlegi számának alapos megrostálását, a fejkvóta (normatíva) alapú finanszírozási rendszer megszüntetését, az államilag támogatott és az önköltséges felsőoktatás közötti bármiféle különbségtétel felszámolását javasolta.
Bokros Lajos azon javaslata kapcsán, amely szerint a tandíj fizetésének kötelezettsége alól a hallgatóknak maximum 15-20 százaléka mentesülhet rászorultsági okból, Tatai-Tóth András azt mondta, a magyar társadalom nyolcvan százaléka nem tudja fizetni a képzési költségeket. A szocialista képviselő szerint a társadalomban ma inkább fordított a helyzet: a családok 20 százaléka tudná finanszírozni a gyermek felsőoktatási tanulmányait.
Tatai-Tóth András kitért arra, hogy a magas színvonalú felsőoktatás alapja a magas színvonalú közoktatás. Úgy vélte, meg kellene követelni az emelt szintű érettségi vizsgát a felsőoktatásba jelentkezőktől.
A munkacsoport-vezető egyetértett a vitaanyagban szereplő azon javaslattal, amely szerint meg kell szüntetni az államilag támogatott és az önköltséges felsőoktatás közötti különbségtételt. Hozzátette: már tettek lépéseket, példaként említette, hogy a rosszul teljesítő államilag finanszírozott hallgatókat át kell sorolni a költségtérítéses képzésbe, míg a jól teljesítő költségtérítéses képzésre járókat az államilag finanszírozott képzésbe kell átvenni.
Tatai-Tóth András az egyetemi autonómia korlátozására vonatkozó javaslat kapcsán elmondta: napirendre lehet tűzni ezt a kérdést, ha valós esély van az alkotmányos rendezésre, de egy ilyen hozzáállású parlamenti ellenzékkel feleslegesnek tartja a kérdés tárgyalását. A képviselő a Fidesznek azt rótta föl, hogy 1994-ben még támogatta a tandíj bevezetését, később, megtagadva álláspontját, kormányra kerülve eltörölte a tandíjat, és álságos módon kiterjesztette a költségtérítést.
A szocialista politikus a fejkvóta alapú finanszírozás eltörlése kapcsán megjegyezte: az intézmények ezen normatíva mellett fenntartási, továbbá tudományos normatívát is kapnak.
MTI
A legkedveltebbek és a legjobbak
Gyakorlat nélkül mit sem ér a diploma (hanganyag)