.jpg)
Teljes összeomlás: 302 forint felett az euró
Suppan Gergely szerint "kutyaszorítóba" került a forint: míg a versenyképesség oldaláról hagyni kellene, hogy a régiós devizákkal együtt tovább gyengüljön, ennél magasabb euróárfolyam már jelentős gondokat idézhet elő a magyar pénzügyi rendszerben. Hozzátette, hogy a régiós devizák továbbra is nyomás alatt vannak: a növekedési kilátások mindenhol csökkennek és a kamatvágási várakozások is gyengítik az árfolyamokat. Csehországban azonban jelentéktelen a devizahitelek aránya és azok lengyelországi mértéke sem közelíti meg a magyarországit, ezért ezeket az országokat nem érinti olyan súlyosan a devizáik gyengülése - mondta.
Suppan szerint azonban nem lehet tőkepiaci pánikról beszélni, hiszen a régióval együtt gyengült a forint és tőzsdei áresés sem kísérte a gyengülést.
Suppan Gergely felhívta a figyelmet arra is, hogy a Magyar Nemzeti Banknak csak korlátozott mozgástere van az árfolyam erősítésére. A kamatemelés az elemző szerint ilyen recessziós környezetben nemhogy nem lenne szerencsés, de lehet, hogy "olaj lenne a tűzre": akár el is pattanhatna az árfolyam, ami adósságspirálhoz vezethet. Úgy vélte: az MNB akár csökkenthetne is a kamaton, a piac most elsősorban nem erre figyel és a reálkamatszint így is magas. Az intervenciót sem tartotta lehetséges jegybanki eszköznek az elemző a devizatartalékok alacsony szintje miatt.
Új eszközökkel menti a forintot a jegybank
Hangsúlyozta: egyedüli megoldást csak a költségvetési kiadások - jóléti, szociális - azonnali, jelentős lefaragása jelenthet, az adóreform nem elég. Ellenkező esetben nemcsak egy réteg, de az egész ország szociális krízisére is fel kell készülni - figyelmeztetett.
Negatív árfolyamrekordot állított be a forint, kedden délután az euró árfolyama átlépte a 303 forintot a budapesti bankközi piacon. A viszonylag nyugodt kezdés után délelőtt látványos gyengülésbe kezdett a forint. Az árfolyam nagyon gyorsan megközelítette, és délben át is lépte a lélektanilag is fontos 300-as szintet. Több kisebb korrekciót követően a forint 303,50 forintig gyengült az euróval szemben. |
A CIB Bank elemzője szerint az MNB továbbra is egy "vékony pallón egyensúlyoz". A forint gyengülése inflációs szempontból már nem jelent érdemi kockázatot és némileg támogathatja az exportszektort, de a további intenzív gyengülés nehéz helyzetbe hozná a devizahiteleseket, a bankokat és így a reálgazdaságot is.
A CIB a gyenge árfolyam ellenére is a lazító ciklus óvatos folytatására számít, év végére még mindig 7 százalékos alapkamatot várnak. Hozzáteszik: az árfolyam gyengülés háttérben továbbra is elsősorban a régiós kockázatkerülés és globális tényezők állnak, de a növekvő finanszírozási kockázatok miatt nem zárható ki a jegybank beavatkozása.
Simor András jegybankelnök a nap folyamán az MTI-nek azt mondta: a jegybanknak megfelelő eszközök állnak a rendelkezésére a forint árfolyama túlzott kilengéseinek tompítására és ezen keresztül a pénzügyi rendszerben jelentkező feszültségek enyhítésére. "Ezen túlmenően, az eddig alkalmazott eszköztárát az MNB a közeljövőben várhatóan újabb elemekkel egészíti ki" - fűzte hozzá.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Fidesz: Gyurcsány miatt szállt el a forint
Átszakadt a gát: 300 forint fölött az euró!
Gyurcsány visszaüzent Orbánnak
Orbán biztos benne, hogy eltávolítja Gyurcsányt
Külkermérleg: mindkét serpenyőben kisebb súlyok
Újabb hitelért ment a kormány?
303 millió frankot zsebeltek be a magyar bankok
MTI