Csökkent a devizatartalék
Az MNB előre bejelentett euró eladásai a bankközi piacon - amelyekkel az MNB meghirdetett gyakorlata szerint az állam nettó deviza bevételeinek egy részét váltja át kis tételekben, a piacot nem befolyásoló módon forintra - további 250 millió euróval apasztották a jegybank devizatartalékát a második negyedévben.
A minisztériumok deviza kifizetései mintegy 120 millió euróval csökkentették a jegybanki tartalékokat április júniusban - írja a jelentés. Az Európai Bizottságtól kapott transzferek 170 millió euróval növelték a tartalékokat az időszakban.
A magyar állam az idei második félévben nettó deviza törlesztő volt. Az időszakban ugyanis nem volt külföldi deviza kötvény kibocsátás, miután az első negyedévben a magyar állam teljesítette az idei évre tervezett 2 milliárd eurónyi devizakötvény kibocsátást. Az ÁKK honlapján szereplő adatok szerint viszont április 19-én visszafizetésre került egy 1999-ben kibocsátott 750 millió dolláros külföldi kötvény. A tavalyi évet 15,7 milliárd eurós devizatartalékkal zárta a jegybank.
Az MNB az év elején közölte, a tartalékokat az idén 16-17 milliárd euróra kívánja növelni a tavalyi év zömében jellemző 13,3-14,7 milliárd eurós szintjéről. A magyar devizatartalékok szintje 2004 októberéig 10 milliárd euró körül alakult, de azóta emelkedésnek indult, mert változott a kormány adósságmenedzselési stratégiája: a deficitet részben külföldi deviza kötvény kibocsátások révén finanszírozzák.
Legrissebb devizaárfolyamok