Az Egis Gyógyszergyár az idei üzleti évében nulla és mínusz öt százalék közötti forgalom csökkenésre számít a belföldi piacon - mondta Marossfy László vezérigazgató-helyettes a társaság féléves gyorsjelentését ismertető sajtótájékoztatón. Negyedévvel korábban még nulla és öt százalék közötti éves emelkedést prognosztizált a társaság.
A FÁK-országokban továbbra is 15 százalékos bővülést vár a cég. Ezen belül az oroszországi kivitel várhatóan 10 százalékkal emelkedik, az egyéb FÁK-országokba pedig 25 százalékkal növekedhet a forgalom. Oroszországban az üzleti év első félévében közel 39 millió dollár exportot teljesített az Egis, ebből mindössze 700 ezer dollárt tettek ki a jóléti DLO-szállítások. A vezérigazgató-helyettes szerint a DLO-szállítások éves szinten legfeljebb 2 millió dollárt érhetnek el, és a következő egy-két évben sem várható jelentős bővülés. A teljes FÁK-piaci kivitelt illetően - beleértve Oroszországot is - hosszabb távon optimistább az Egis: a következő 3 évben 20 százalékos növekedést vár a mostani üzleti évre vonatkozó 15 százalékos előrejelzéssel szemben.
A kelet-európai piacon a korábban jelzett 15 százalékos emelkedésnél nagyobb, 20 százalékot meghaladó növekedést prognosztizált a vezérigazgató-helyettes, míg a nyugati kivitelben kétszeres forgalom bővülést jelzett előre.
Marossfy László kifejtette, hogy az Egis működését hátrányosan befolyásolják a 2007-től érvényes új gyógyszerpiaci szabályok. A társaság a január-márciusi időszakban 429 millió forint befizetést számolt el az OEP-kasszába, az éves befizetés pedig a társaság számításai szerint 2,3 milliárd forintot érhet el.
Az Egis áprilistól 33 termékének csökkentette az árát, ami a teljes portfolióra vetítve 9 százalékos árcsökkentést jelent, a következő árcsökkentésre pedig júliusban kerül sor. Az árcsökkentéseket a negyedéves fixesítések indokolják, amelynek során a fix összegű tb-támogatást az adott termékcsoporton belül a referencia termék árára állapítják meg, és ezt az összeget kapja a csoport többi terméke is, amennyiben 20 százalékkal nem drágább a referencia terméknél.
Az Egis az októberben indult üzleti évének első félévében nem konszolidáltan 45,126 milliárd forint árbevételt és 2,823 milliárd forint adózás utáni nyereséget ért el. Az árbevétel 5,4 százalékkal emelkedett, míg a profit 70 százalékkal esett vissza az előző üzleti év azonos időszakához képest. Az export 146,3 millió dollár volt, 21 százalékkal több a bázisnál. A belföldi eladások 5 százalékkal csökkentek, 16,36 milliárd forintot tettek ki.
10 milliárdos kieséssel számol a Richter
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!